Cikkek
  Egészséges táplálkozás
     » Befőzés tartósítószer nélkül
     » Bio tea - Gyógytea
     » Egészségvédő növények
     » Fűszernövények
     » Lúgosítás-supergreens
     » LÚGOSVÍZ - Vízionizálás
     » Méregtelenítés
     » Táplálkozás
     » Tiszta víz
     » Vitamin
  Wellnes - Fitness
     » Fitness
     » Lelki egészség
     » Narancsbőr
     » Programok
     » Ultrahangos zsírbontás
     » Wellness szolgáltatások
     » Zsírégetés-fogyókúra
  Fogyasztóvédelem
     » Élelmiszerek káros összetevői
     » Kozmetikumok káros összetevői
     » Vásárlási tanácsok
  Baba-mama
     » Anyának lenni
     » Bébi
     » Óvodások, iskolások
     » Termékismertető
     » Tudományos hírek
     » Várandósság
  Prevenció - megelőzés
     » Alternatív módszerek
     » Bioptron fényterápia
     » Biorezonancia vizsgálat
     » Prevenció
     » Pulzáló mágnesterápia
     » SAFE Laser Lágylézer terápia
     » Vizsgálatok, szűrések
  Betegségek
     » Allergia
     » Bélrendszeri betegségek, probiotikum
     » Bőrbetegségek
     » Cukorbetegség
     » Daganatos betegségek
     » Emésztőszervi betegségek
     » Ételintolerancia
     » Fáradtság, kimerültség
     » Férfiakat érintő betegségek
     » Fog és ínybetegségek
     » Fül-orr-gége betegségei
     » Hétköznapi mérgeink
     » Idegrendszeri betegségek
     » Influenza
     » Ízületi, mozgásszervi betegségek
     » Káros szenvedélyek
     » Légzőszervi betegségek
     » Nőket érintő betegségek
     » Stressz
     » Szem betegségek
     » Szív és érrendszeri betegségek
  Alternatív megoldások
     » Környezettudatos életmód
     » Megújuló energiaforrások
  Szépségápolás
     » Hajápolás
     » Ránctalanító - ránctalanítás
     » Smink
     » Szőrtelenítés - IPL
     » Testápolás
  Életmódinterjúk - könyvajánlók
     » baba-mama
     » egészséges életmód
     » gyógynövények
     » Sztárinterjúk

Kapcsolat
Mobil:
Cím:

E-mail:
»
»

»
 +36 30 7262 647
 2040 Budaörs,
 Törökbálinti utca 42/B
 info@vitaminsziget.com

Egészséges a szója?!

2010.03.22.
Címkék: lecitin   szója  

Minél több információt tudok meg a szójáról, annál nehezebb eldöntenünk, hogy egészséges-e vagy sem. Lássuk mik az információk, de az igazságot a végén áruljuk el.

Vitamintartalma

Gazdag ásványi anyagokban (vas, foszfor, kalcium, kálium, magnézium) és (E- és B1-, B2-, B3-) vitaminokban. Nincs benne koleszterin, sőt a préselt szójababból kivont szójaolaj jelentős része a koleszterinszint-csökkentő linol- és linolénsav.

Nagy mennyiségben tartalmaz lecitint, amely az agy és a máj működéséhez szükséges. A szójában számos olyan anyag található, amelyeknek ösztrogénszerű hatása van. Ezek bizonyos körülmények között csökkentik az ösztrogénfüggő emlődaganat kialakulásának esélyét.

A változó korú nőknél úgy találták, hogy a szója rendszeres fogyasztása alkalmas bizonyos tünetek, például a hőhullámok enyhítésére, férfiak esetén pedig a prosztatarák kockázatának csökkentésére.

Vitamin kontra

Számos jó tulajdonság ellenére kevesen tudják, hogy a szója nyersen mérgező: toxikus anyagokat (pl. emésztést gátló enzimet) is tartalmaz, amelyet hőkezeléssel és erjesztéssel próbálnak csökkenteni vagy megszűntetni.

Éppen ezen okok miatt néhány évtizede a szóját nem tartották emberi fogyasztásra alkalmasnak. A benne található haemagglutinin nevű toxin, ami a vörös vérsejteket összetapasztja és ezzel vérrög keltő.

A toxinok egyúttal növekedést gátlóak is, amit állatkísérletekkel is igazoltak. A szója tartalmaz még goitrogeneket, ami gátolja a pajzsmirigyet.

Továbbá a szója tartalmazza a legnagyobb mennyiségű phytic-savat az étkezésre használt növények közül. A phytic-sav jelentősen meggátolja az alapvető ásványi anyagok felvételét, ilyen például a kalcium, magnézium, mangán, réz, vas és legfőképpen a cink.

Az az állítás hogy a szója jó a csontritkulás ellen teljesen érthetetlen, hiszen meggátolja a kalcium felvételét és D-vitamin hiányt kelt.

Nagy mennyiségű tripszin gátlót tartalmazó étkezés állatokban a hasnyálmirigy teljes leterhelését okozta, megnagyobbítva és betegségeknek kitéve azt, a rákot is beleértve, és nagyobb mennyiségű zsírsavakat halmozott fel a májban. Az isoflavonok egy ösztrogén-szerű anyagi szerkezetek, amik nagy mennyiségben vannak jelen a szójában. Ilyenek például a genistein, diadzen.

A szója másik veszélyének tartják a génmódosított fajták gyors terjedését. Egyes állítások szerint a világon termesztett szója 50%-a már génmódosított fajtákból származik.

A kockázatok közt elsősorban a genetikai módosítással szembeni ellenszenv szerepel: előfordulhat, hogy az ilyen szójából készülő terméket (húskészítményeket, csokoládét) kevésbé szívesen vásárolják a fogyasztók.

A vegetáriánusok kedvence a tofu

A szója az egyetlen növényi fehérje, amely az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavakat (fehérje alkotórészeket) tartalmazza, ezért jól használható a húsmentes táplálkozás (vegetáriánusok) számára.

A tofu szójatejből készült lágy, sajtszerű alapanyag. Pofonegyszerűen elkészíthetünk belőle bármilyen húsételt, mégpedig úgy, hogy a húst egyszerűen tofuval helyettesítjük. Könnyen emészthető kis energiatartalmú élelmiszer, amelyből egyaránt készíthető sós étel és édesség is.

A tofu egészségvédő, gyógyító hatását a távol-keleten már régóta ismerik, sokfajta betegségre - így cukorbajra, szívbetegségre, keringési zavarokra, érelmeszesedésre - az orvosok is ajánlják és orvosi vényre is kapható. Egészséges élelmiszer, semmilyenfajta íz- vagy állományfokozó adalékanyagot nem tartalmaz.

Tofu saláta

Hozzávalók: 450 g tofut 10 g aprított hagyma 100 g aprított zellerrel 2 evőkanál olaj 1,5 teáskanál só vagy szójaszósz 1 teáskanál finomra vágott kapor 2 evőkanál pirított szezámmag 4 teáskanál salátafűszer

Az összetört tofut óvatosan elkeverjük a hozzávalókkal. Leöntjük 150 ml egyszerű salátaöntettel. Fejes salátával bélelt tálkákban tálaljuk.

A fentiek után jöjjön az igazság

1. A Szójában található fitoösztrogéneket valóban növényi ösztrogénnek nevezik. Tudni kell azonban, hogy ezek ösztrogén hatása 1/1000-ed része az igazi ösztrogénnek. Ellenben a sejtek ösztrogén-receptorait befolyásolja, aminek hatására az ösztrogén pozitív hatásai domborodnak ki, a negatívok pedig nem.

2. Az összes jótékony hatásról készített tanulmány vagy szója hatóanyagait tartalmazó készítményekkel történt, vagy Ázsiában történt.

Ott ugyanis ellentétben a nyugati élelmiszeriparral fermentált (erjesztett) szójakészítményeket alkalmaznak. Amikben az említett hatóanyagok jelen vannak, és hozzáférhetőek. Míg az említett káros összetevők nagy része elbomlik az erjedés hatására. A nyugaton hozzáférhető termékek közül a Mizo és tempeh névre hallgatók az erjesztett szóják. Tofuból is van ilyen is, olyan is, ezért érdemes körülnézni a piacon.

Koczka Kinga


Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.
Megosztás:
  Küldés:  Küldés   Betűméret:   Betűméret Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó rovatok

Egészségvédő növények





www.vitaminsziget.com © 2007-2024 - Minden jog fenntartva

MasterPass