Cikkek
  Egészséges táplálkozás
     » Befőzés tartósítószer nélkül
     » Bio tea - Gyógytea
     » Egészségvédő növények
     » Fűszernövények
     » Lúgosítás-supergreens
     » LÚGOSVÍZ - Vízionizálás
     » Méregtelenítés
     » Táplálkozás
     » Tiszta víz
     » Vitamin
  Wellnes - Fitness
     » Fitness
     » Lelki egészség
     » Narancsbőr
     » Programok
     » Ultrahangos zsírbontás
     » Wellness szolgáltatások
     » Zsírégetés-fogyókúra
  Fogyasztóvédelem
     » Élelmiszerek káros összetevői
     » Kozmetikumok káros összetevői
     » Vásárlási tanácsok
  Baba-mama
     » Anyának lenni
     » Bébi
     » Óvodások, iskolások
     » Termékismertető
     » Tudományos hírek
     » Várandósság
  Prevenció - megelőzés
     » Alternatív módszerek
     » Bioptron fényterápia
     » Biorezonancia vizsgálat
     » Prevenció
     » Pulzáló mágnesterápia
     » SAFE Laser Lágylézer terápia
     » Vizsgálatok, szűrések
  Betegségek
     » Allergia
     » Bélrendszeri betegségek, probiotikum
     » Bőrbetegségek
     » Cukorbetegség
     » Daganatos betegségek
     » Emésztőszervi betegségek
     » Ételintolerancia
     » Fáradtság, kimerültség
     » Férfiakat érintő betegségek
     » Fog és ínybetegségek
     » Fül-orr-gége betegségei
     » Hétköznapi mérgeink
     » Idegrendszeri betegségek
     » Influenza
     » Ízületi, mozgásszervi betegségek
     » Káros szenvedélyek
     » Légzőszervi betegségek
     » Nőket érintő betegségek
     » Stressz
     » Szem betegségek
     » Szív és érrendszeri betegségek
  Alternatív megoldások
     » Környezettudatos életmód
     » Megújuló energiaforrások
  Szépségápolás
     » Hajápolás
     » Ránctalanító - ránctalanítás
     » Smink
     » Szőrtelenítés - IPL
     » Testápolás
  Életmódinterjúk - könyvajánlók
     » baba-mama
     » egészséges életmód
     » gyógynövények
     » Sztárinterjúk

Kapcsolat
Mobil:
Cím:

E-mail:
»
»

»
 +36 30 7262 647
 2040 Budaörs,
 Törökbálinti utca 42/B
 info@vitaminsziget.com

A CIKK TARTALOMJEGYZÉKE


» Cikkek \
+   Egészséges táplálkozás \
+   Táplálkozás \
+  Egészségvédő magvak

» Magvas élvezetek
» Gyógyító magvak
»  
» „Észkapcsoló” héjasok
Küldés:  Küldés   Betűméret:   Cikk betűmérete Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás
Kapcsolódó anyagok:
Enciklopédia:

Egészségvédő magvak

2011.11.11.
Címkék: esszenciális zsírsav   magvak  

Az olajos magvak ősidőktől fogva alapvető táplálékaink közé tartoznak. A máig népszerű tökmagot például Dél-Amerikában már 6-8000 évvel ezelőtt rendszeresen fogyasztották, a szezámmag pedig az ókori Keleten, kb. 5000 évvel ezelőtt indult hódító útjára. A magvak jótékony hatásainak kiaknázása sem újkeletű, hiszen néhányukat a népi gyógyászat is régóta alkalmazza különféle betegségek (pl. májproblémák, székrekedés, rovarcsípések stb.) enyhítésére.

Magvas élvezetek

Hazánkban viszonylag szűk körű a felhasználásuk: elsősorban csemegeként, édességekbe töltve, esetleg pékáruk tetejére szórva népszerűek, valamint a belőlük sajtolt olajok fogyasztása is elterjedt. Ételek készítéséhez nem igazán jellemző a felhasználásuk, pedig a magvak és a köretek, valamint a húsok „házasságából” kiváló ínyencfalatok születhetnek. Ezen kívül pikáns ízt adnak a különféle mártásoknak, salátáknak, süteményeknek, csőben sült főzelékféléknek. Készíthetünk belőlük müzlit, hozzákeverhetjük különféle szendvicskrémekhez, túróhoz, édességekhez, és a sós süteményeket szintén különlegessé tehetjük segítségükkel. Felhasználás előtt érdemes őket enyhén megpirítani, mert így különleges zamatot kapnak.

A bundázott húsokat és zöldségeket pikánssá tehetjük, ha a zsemlemorzsához apró darabokra tört magvakat (szezám-, napraforgó-, és fenyőmagot, diót stb.) keverünk, és így sütjük ki az ételt. A turmixok ízét ugyancsak feldobhatjuk, ha egy kevés darált napraforgó- vagy lenmagot szórunk az italba. Tulajdonképpen bármilyen fogást ízletesebbé tehetünk segítségükkel, arra azonban ügyelnünk kell, hogy erőteljes aromájuk és viszonylag magas energiatartalmuk miatt csak mértékkel adjuk az ételekhez. Ha esetleg ötlet híján vagyunk, érdemes kipróbálni a keleti konyha néhány specialitását, ugyanis olyan kiváló „magvas” ételek receptjeit leshetjük el, mint például a darált szezámmaggal töltött tésztagombóc, az indiai mandulás csirke és mandulás szósz, a keleti szezámmagos burgonya, vagy a magvakkal kevert rizs.

Szezámmagos-mézes csirkemell
 

Hozzávalók: 8 szelet csirkemellfilé, 6 ek. méz, 2 tk. őrölt gyömbér, 20 dkg vaj, 6 gerezd fokhagyma, szezámmag, kevés só és frissen őrölt bors.

Elkészítés: A kiklopfolt hússzeleteket enyhén megszórjuk sóval és borssal. A vajat felolvasztjuk, hozzákeverjük a mézet, a zúzott fokhagymát, a gyömbért, és egy kevés borsot, majd megpároljuk benne a hússzeleteket. Amikor a hús megpuhult tepsibe rakjuk, ráöntjük a főzőlevet, a tetejét megszórjuk szezámmaggal, és sütőben megpirítjuk. Önthetünk alá egy pici fehérbort is.

Gyógyító magvak

Az olajos magvak zsírtartalma igen magas (a tökmagé például 45-54% körüli), ám ennek nagyobb részét egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak teszik ki. Ezek fokozzák a zsíranyagcserét, csökkentik a koleszterinszintet és a vérnyomást, növelik az érfalak rugalmasságát, valamint segítenek a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának megelőzésében.

A magvak rendszeres, mértékletes fogyasztásával (napi 4-5 dkg) létfontosságú vitaminokkal, ásványi anyagokkal, élelmi rostokkal és esszenciális zsírsavakkal láthatjuk el szervezetünket, ezért érdemes őket beépíteni az étrendbe.

A tökmag magas linolsavtartama segíti a hólyag- és prosztatabetegségek megelőzését, jelentős szkvaléntartalma mérsékli a vérzsírszintet, és a benne található E-vitamin csökkenti a szabad gyökök káros hatásait. Vértisztító hatásának köszönhetően fogyasztásával megelőzhetjük a köszvény kialakulását is.

A napraforgómag magas B1- és E-vitamin, valamit élelmirost-tartalma miatt igazán értékes táplálék. Az ásványi anyagok közül a csontritkulás megelőzéséhez nélkülözhetetlen kalciumban, az idegrendszer működését segítő káliumban, valamint magnéziumban bővelkedik.

A szezámmagot a népi gyógyászat számos betegség (pl. fáradtság, álmatlanság, máj-, epehólyag-, és szívbetegségek) gyógyítására alkalmazza. Telítetlen zsírsav és szezamintartalma képes a vér és a máj koleszterinszintjének csökkentésére, élelmirostjai segítik a székrekedés megakadályozását. Kalciumtartalma hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, E-vitaminja semlegesíti a káros szabadgyököket, a benne található B1- és B2-vitamin valamint a niacin az anyagcsere-folyamatokhoz nélkülözhetetlen. Említést érdemel még D-vitamin, foszforsav- és lecitintartalma.

A fenyőmag telítetlen zsírsavai, élelmi rostjai, valamint a benne található fitoszterol révén segíti a koleszterinszint csökkentését, így hozzájárul a szív és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Nagyobb mennyiségben tartalmaz még E-vitamint, valamint a szív munkáját támogató, vérnyomáscsökkentő káliumot és magnéziumot.

A lenmag elsősorban a székrekedés, valamint a gyulladásos bélbetegségek ellenszere, ugyanis a maghéj nyák- és cellulóztartalma fokozza a bél mozgását. Sajnos ennek a nyálkaanyagnak van egy rossz tulajdonsága is: nem emészthető, ezért megakadályozza a lenmagban található tápanyagok egy részének hasznosulását.

 

„Észkapcsoló” héjasok

A héjasok ugyancsak kiváló vitamin-, ásványi anyag-, élelmirost- és telítetlen zsírsav-források. A mogyoró például bővelkedik a memóriát javító B1-, és az idegrendszer egészséges működéséhez nélkülözhetetlen B6-vitaminban, valamint magnéziumban, káliumban, cinkben, rézben, mangánban, vasban és folsavban. A mandulában nagy mennyiségben találunk E- és B-vitaminokat, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort, mangánt, vasat és cinket.

Magas E-vitamin tartalma miatt a belőle sajtolt olaj kiváló bőrápoló, ezért a kozmetikai ipar is felhasználja. Igen sok telítetlen zsírsav található benne (kb. 44g/100g), ezért a koleszterincsökkentő étrendbe kiválóan beilleszthető.

A dió is főként E- és B-vitaminokban gazdag, valamint bővelkedik káliumban, kalciumban, magnéziumban, vasban, foszforban és folsavban. Fitoszterol-tartalma miatt kiváló koleszterincsökkentő, a benne lévő élelmirostok pedig a székrekedés ellen kiválóak. Ezen kívül támogatja a máj működését, és segít az anyagcserezavarok leküzdésében.

Természetesen a többi héjas gyümölcs (pisztácia, kesudió, pekándió stb.) is hasonló egészségvédő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért érdemes ezekből naponta legalább néhány szemet elrágcsálni! Fogyasztásuk különösen az erős koncentrációt igénylő feladatok (pl. vizsgák) előtt ajánlott, ugyanis a bennük található B-vitaminok segítik az agy megfelelő működését.

Őri Katalin


Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.
Megosztás:
  Küldés:  Küldés   Betűméret:   Betűméret Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó enciklopédia bejegyzések

Fitoszterol

Kapcsolódó termék-kategóriák

Kapcsolódó rovatok






www.vitaminsziget.com © 2007-2024 - Minden jog fenntartva

MasterPass