Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Zsírégetés és testalkatok

Írásunkban bemutatjuk a három alapvető testalkatot, valamint megtudhatják, melyik testedzéssel égethetik el a legtöbb zsírt!

A zsírégetés titka

A fogyni vágyók első kérdései között szerepel, hogy milyen típusú edzéssel tudják a leghatékonyabban égetni a zsírt. A válasz bármilyennel. Az igazat megvallva számos módszer létezik erre.

Tanya Wyatt: Légy a saját SZEMÉLYI EDZŐD!

Tartalmazza mindazt a tudásanyagot, amelyre szükségünk lehet egészségünk és edzettségünk javításához. Szerzője sokoldalúan képzett gyakorló fitnesz-szakember, aki kezdők és haladók számára nagy gonddal állította össze ezt a nélkülözhetetlen információtárat. Néhány a főbb fejezetek közül:

  • Egészségi és edzettségi állapotfelmérés
  • Jó szokások kialakítása
  • Hatékony edzésmódszerek
  • Edzésterv összeállítása
  • Lépésről lépésre ismertett gyakorlatok
  • Edzőtermek titkai

Használják egészséggel!

Hajja & Fiai Könyvkiadó, 2005. Tovább a kiadó hivatalos oldalára >>

Az intenzív aerob edzés

Nagy mennyiségű energiát (kalóriát) éget, s ennek fő üzemanyagforrása az izmok glikogénje. Ennek lényege, hogy az anyagcsere felgyorsul az edzés alatt, illetve bizonyos ideig utána is működik. Ez a fajta mozgás rövid, kemény edzést jelent, mint pl. a szobabiciklizés, a kick-boksz vagy a gyors futás.

Javasolt időtartama alkalmanként 30-60 perc.

Hátránya: az edzés elvégzéséhez sok energia és nagy motiváció szükséges.

Előnye: gyorsan elvégezhető, és egy lépéssel közelebb visz edzettségi szintünk javításához.

Alacsony intenzítású aerob edzés

Szervezetünk elsősorban zsírégetésből nyer energiát, tehát közvetlenül zsírsejteket éget, nem pedig izomglikogént. Ez hosszú, kis megterheléssel járó mozgást jelent, például legalább 45 perc sétát, lassú biciklizést sík terepen vagy könnyed úszást.

Javasolt időtartama legalább 60 perc.

Hátránya: időigényes.

Előnye: kivitelezéséhez nincs szükség túl sok energiára.

Erősítő edzés

Megnövekedett izomtömeget eredményez, ezáltal megváltozik a test felépítése és az anyagcsere is.

Hátránya: az eredményhez következetesség és elkötelezettség kell.

Előnye: nagyobb izomtömeg, amely nyugalmi állapotban több energiát éget.

Tartós fogyás = különböző edzésformák + erősítés + egészséges táplálkozás

Általánosságban elmondhatjuk, hogy az intenzív és kevésbé intenzív aerob tevékenységek főként rövidtávú zsírégetést jelentenek, míg az erősítő edzés hosszú távú megoldást nyújt. Látszik, hogy amennyiben tartós fogyást szeretnénk elérni, az a legjobb választás, ha a szív- és érrendszert erősítő (kardio-) edzésformákat kombináljuk az erősítő edzéssel és az egészséges étrenddel.

Ne akarjunk túl gyors súlycsökkenést elérni, és ne essünk túlzásokban az edzésprogram összeállításakor. Heti 0,5 kg súlyvesztés jelzi, ha jó úton járunk a tartós fogyás felé. Ha ennél többet fogyunk, könnyen lehet, hogy vizet veszítünk, vagy ami még rosszabb izomszövetet.

Mivel az izom nehezebb, mint a zsír az edzésprogram elején előfordulhat súlynövekedés is, főleg ha erősítő edzést is beiktatunk. Ne kedvetlenedjünk el: a súlynövekedés ellenére elképzelhető, hogy éppen a fölösleges zsírtól szabadulunk meg. Ne a súlyunkra koncentráljunk, hanem azt próbáljuk megítélni, hogyan állnak rajtunk ruháink és milyen a közérzetünk. Az is előfordulhat, hogy izmaink előbb indulnak növekedésnek, mint ahogy a zsírmennyiség csökkenni kezdene, ilyenkor ruháinkat kissé szorosnak érezhetjük. Legyünk türelemmel, és adjunk magunknak legalább néhány hónapot, mielőtt bármiféle következtetésre jutnánk. A kitartás előbb-utóbb lenyűgöző változásokat eredményez.

Milyen a testalkatunk?

Három alapvető testalkat létezik: mezomorf, ektomorf és endomorf, valamint ezek keverékei – endomezo vagy mezo-endo, mezo-ekto vagy ekto-mezo.

Az alábbi módszerrel könnyen megállapíthatjuk, melyik testalkattípushoz tartozunk: egyik kezünk hüvelykujjával és középső ujjával fogjuk át a másik csuklónkat. Ha középső ujjunk ráhajlik hüvelykujjunkra, akkor valószínűleg ektomorfok vagyunk. Ha ujjaink összeérnek, de nem hajlanak egymásra, akkor testalkatunk mezomorf. Amennyiben ujjaink egyáltalán nem érnek össze, úgy valószínűleg az endomorf kategóriába tartozunk.

Mezomorf: általában izmos testfelépítésű, vállai szélesebbek a derekánál. Hasa kemény, csípője keskeny. Alsó végtagjai erősek, formásak. Bár hajlamos az izommal azonos mennyiségű zsírt raktározni, a fölöslegtől könnyebben meg is szabadul, mert az izomtömeg nagy aránya gyors anyagcserét biztosít. Könnyen tanul új sportokat vagy atlétikai képességeket igénylő edzésformát.

Mezomorfként olyan átfogó edzésprogramot válasszunk, amely különböző intenzítású, változatos mozgásformákat tartalmaz, beleértve a kardioedzést, valamint az erősítő és izomnyújtó edzést. A sportok közül válasszuk az állóképességet, erőt és rövid, de intenzív erőfeszítést igénylő ágakat, mint például a rögbi, az ökölvívás, a torna, a sprintfutás vagy valamelyik harcművészet.

Ektomorf: jellemzően vékony testalkatú, végtagjai hosszúak, medencéje keskeny. Gyors anyagcseréje miatt a másik két típushoz képest kevesebb zsír és izom van a testén, nehezen hízik és/vagy izmosodik. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy egészséges testfelépítésű, és ne lenne szüksége edzésre. Az optimális egészségi állapot biztosításához mindenképpen tornáznia kell.

Ha testalkatunk ektomorf, elsősorban állóképességet igénylő mozgásformát válasszunk, de kombináljuk erősítő edzéssel, így izomerőnk növelhető. A sportok közül ideális a röplabda, a kosárlabda, a balett, a hosszútávfutás és a műugrás.

Endomorf: lassúbb anyagcseréje miatt általában nagy mennyiségű zsírt raktároz a szervezete, elsősorban deréktájon, fenéken vagy combon.

Ha endomorfok vagyunk, szervezetünk a túlsúly cipelésétől igen erős, ezért célszerű erősportokat választani, ahol hasznunkra válik testméretünk: ideális például a birkózás, a súlyemelés, a rögbi vagy a vízben lebegést igénylő sportok. (Az endomorfok szervezetében sok a könnyű testzsír, így testük jól lebeg a víz színén.) Jó választás továbbá a kardioedzés. Ez eleinte alacsony intenzítású, hosszabb időtartamú mozgást jelentsen, majd erősítő edzéssel kombinálva az izommennyiség növelhető, a felesleges testzsír pedig csökkenthető.

Forrás: Tanya Wyatt: Légy a saját személyi edződ! Hajja & Fiai Kiadó 2005.