Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Éves egészségterv 2017 - Tippek, ötletek! - I. rész

Januárban még mindenki buzgón sorolja, hogy 2017-ben milyen változásokat eszközöl majd az életében: „Eljárok edzeni!”, „Egészséges ételeket eszek”, „Kevesebbet stresszelek!”, stb.-stb. Ezek a megszokott, hangzatos újévi fogadalmak, melyek többsége sosem valósul meg. Miért? Mert nem vagyunk kellőképpen felkészültek. De idén másképp lesz! Készítettünk ugyanis egy egész éves bombabiztos egészségtervet! 

Ebben a mai rohanó világban nincs időnk semmire és sajnos rossz szokásaink rabjai vagyunk. Holott a vágyott egészséges és kiegyensúlyozott élet azon múlik, hogy a rossz közérzetet, netalántán betegséget okozó, helytelen szokásainkat ki tudjuk-e iktatni az életünkből, és le tudjuk-e cserélni helyes szokásokra. Mi is tudjuk és tapasztaljuk, hogy nagyon nehéz változtatni a berögződött sémákon. De nem lehetetlen! Most ehhez adunk egy egész éves tervet, méghozzá évszakokra bontva.

Éves egészségterv I. rész: tél

Az 1. és legfontosabb szabály:

Amit 1 hónapig csinálunk, ahhoz hozzászokunk, amit pedig 1 hónapig nem csinálunk, az általában kiesik a szokásaink köréből.

Mit egyek télen?

Télen nagyon szegényes a zöldség-gyümölcs választék, ezért a napi vitaminszükséglet fedezéséhez sajnos igen nehéz a menüt összeállítani. Lehetőség szerint azért ilyenkor is igyekezzünk minden ételcsoportból fogyasztani, különös tekintettel a nyers zöldségekre és gyümölcsökre. Ott van például mindenki kedvence, a narancs, vagy az antioxidáns királynő gránátalma, és ne felejtsük el a téli vitaminbombát, a céklát. Ez azért fontos, mert ha túl kevés vitamint, ásványi anyagot és növényi eredetű mikroelemet viszünk be, akkor az immunrendszerünk sajnos nem tud hatékonyan védekezni a télen elég sűrűn felbukkanó kórokozókkal szemben.

Mire figyeljek télen?

A napsütéses órák számának csökkenése többnyire mindenkit megvisel télen, ezért igyekezzünk minél több (meleg) fényt teremteni magunk körül, és ha netalántán előbújik a Nap, akkor egyből irány a közeli zöld övezet és töltődjünk fel napfénnyel.

Milyen étrend-kiegészítőt alkalmazzak télen?

Nátha és influenza ellen megelőzésként és kezelésként is C-vitamin, grapefruitmag csepp és echinacea (kasvirág) javasolt. Télen a kevés napfény miatt alacsony a D vitamin szintünk, ezért ezt is érdemes pótolni. A D-vitamin pótlásáról bővebben itt olvashat! >>>

A szerkesztő ajánlata:

Highland Super Citrus C-vitamin magas bioflavonoid tartalommal 1000 mg (90 db) 6.998 Ft helyett 6.665 Ft! Megnézem! >>>

Highland Echinacea kasvirág 500 mg (100db) 5.780 Ft! Megnézem! >>>

NOW D3 vitamin 1000 IU (180 db) 3.030 Ft! Megnézem! >>>

Kihívás: 1 új szokás plusz

Hétvégente tervezzük meg előre a következő heti vacsorákat/ebédeket, és e szerint végezzük a bevásárlást. Tudatos szervezéssel ugyanis egyrészt elkerülhető a kapkodás, másrészt hosszú távon időt és pénzt is spórolhatunk.

Kihívás: 1 régi szokás mínusz

Kezdjük az évet azzal, hogy megpróbáljuk kirekeszteni az életünkből a tápanyagmentes, üres kalóriabombákat, azaz a finomított fehér lisztből készült pékárukat. Elég, ha eleinte csak hetente egyszer fehér kenyér helyett teljes kiőrlésűt vásárolunk, már ezzel egy nagy lépést tettünk egészségünk érdekében. Aztán ha kezdjük megszokni a teljes kiőrlésű pékáruk ízét, akkor szépen-lassan növeljük a napok számát, és észre se vesszük, máris átszoktunk!

Tuti tipp télire!

Egy fárasztó, hűvös nap után nincs is jobb, mint egy kád forró fürdő. Ilyenkor érdemes természetes összetevőkből készült, 100%-os illóolajat (pl.: eukaliptuszlevendula) tenni a vízbe, csak arra figyeljünk, hogy az illóolajat először kb. 1 dl tejben keverjük el, és csak utána öntsük a meleg fürdővízbe. Ha tehetjük, akkor szaunázzunk minél többet, hiszen amellett, hogy remekül átmelegít, rengeteg jótékony hatása van. Erről bővebben itt olvashat! >>>

Kató Iringó