Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Süssünk otthon kenyeret!

A magyar ember különösen szereti, és tiszteli a kenyeret. Az 1950-es években néhány családban szertartás volt a kenyérsütés. Az asszony dolga volt a dagasztás, pedig az igazán férfierőt kívánt volna. Általában 1-2 hetente sütöttek 5-8 kg lisztből. A mai kenyér, amely az asztalról mosolyog ránk  már a nagyüzemek terméke... Vagy mégsem?

Sütni jó!

Mióta Magyarországon is lehet kapni kenyérsütőgépeket, egyre hódít az otthoni sütés divatja. Ezekkel a csodagépekkel persze már nem csak fehér kenyeret lehet készíteni: szinte bármilyen alapanyagot, akár magvakat vagy gyümölcsöket is a tésztába szórhatunk! Aki viszont nem engedheti meg magának a készülék megvásárlását, akár sima sütőben is elkészítheti saját kenyerét.

Csináld magad!

Sokat tehetünk egészségünk érdekében, ha minden nap teljes kiőrlésű lisztből készített kenyeret fogyasztunk. Ezt beszerezhetjük ugyan pékségekből, vagy hipermarketekből is, de szerintem az az igazi, ha mi magunk készítjük el. Persze ez sokkal macerásabb, de így legalább biztosan tudjuk, hogy mi került bele a kenyerünkbe.  

A finom kenyér titka

1. Fontos szempont, hogy a kenyér milyen gabonából készült.

Búza Rozs Kukorica Zab Árpa
Legjobb a teljeskiőrlésű kenyér, mert tartalmazza a csírát, ami E- vitaminban gazdag.

Gazdag B- vitaminban; kálcium és magnézium tartalma is jelentős. Pl.: fehér rozsliszt, sötét rozsliszt.

Vas, és E vitamin tartalma jelentős. Lisztérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják. E- vitamint és fehérjét tartalmaz. Ásványi anyagokban gazdag. Gazdag ásványi anyagokban, magas a kálium, kálcium, foszfor és kovasav tartalma, emellett található benne B1-, B6-, és E-vitamin is.  

Ezeket, a gabonaféléket beszerezhetjük bevásárlóközpontokban, vagy akár bioboltokban is.

2. A jó kovász készítésének titka

A kovász a kenyér alapja. Liszt, víz és élesztő keveréke, melynek célja, hogy az élesztőgombák elszaporodjanak és a lejátszódó kémiai folyamatok hatására tejsav és ecetsav termelődjön, amely meghatározza a kenyér ízét és jellegét, valamint javítja annak eltarthatóságát. Ha tartalmaz rozslisztet, akkor azt mindig a kovászba rakjuk!

Magos kenyér (sima sütőben)

Hozzávalók: 1kg korpás búzaliszt, 1kg rozsliszt, 20dkg lenmag, 20dkg szezámmag, 10dkg mogyoró, 10dkg mandula, 4dkg élesztő, só.

Elkészítése: Először az élesztőt cukros, langyos vízzel, kevés liszttel felfuttatjuk. Közben összekeverjük a lisztet, a darált mandulát, mogyorót, lenmagot, szezámmagot.

Hozzáadjuk az élesztőt (mindig a tészta közepére) és szép simára dagasztjuk. Kb. 1/2 órát langyos helyen kelesztjük, majd két magas szélű, kivajazott tepsibe tesszük, és közepes lángnál kb. 1 órán keresztül sütjük.

Burgonyás kenyér (kenyérsütőgépben)

Hozzávalók: 50dkg liszt, 20dkg főtt burgonya, 5dkg élesztő, 3dl tej, 0,5dl olaj, só

Elkészítése: A lisztet beleszórjuk a gépbe. A folyadékba belemorzsoljuk a főtt burgonyát, az élesztőt, a sót, és beletesszük a tartályba. Normál programon sütjük, míg a kenyér héja közepesen barna nem lesz.

Hogyan őrizzük meg a kenyér frissességét?

Jó sütést kívánok!

Koczka Mercédesz