Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Gyümölcsből és zöldségből kevesebbet eszünk a javasoltnál

A WHO ajánlása a napi 400 grammról 1990 óta van érvényben, de felmerült, hogy ennek akár a dupláját is el kellene fogyasztani.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint napi 5 adag zöldség-gyümölcs elfogyasztása a kulcsa az egészséges életnek. Hazánkban a Központi Statisztikai Hivatal 2010-es adatai szerint ennek alig több, mint a fele, 230 gramm fogy. Ausztráliában ezt az adagot már 7-re emelték – ők azt javasolják, hogy napi 5 adag zöldséget és 2 adag gyümölcsöt fogyasszanak a lakosok.

Nincs egyetértés a szakértők között

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakembere lapunknak elmondta, hogy nincs egyetértés a szakértők között, és vannak olyan országok is, ahol napi 10 adag zöldség-gyümölcs elfogyasztását javasolják.

– Az 5-7 adag zöldség-gyümölcs elfogyasztása lenne a teljesen egészségesnek nevezhető, főként hazánkban, ahol a lakosság jellemzően túlsúlyos – mondta Duli Viktória, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakértője. – A túlsúly egyik oka épp az, hogy rostszegényen táplálkozunk, de gabonából és finomított lisztből készült ételekből sokat veszünk magunkhoz. Hivatalosan Magyarországon is a WHO által meghatározott napi 5 adag van érvényben, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarok többsége még ennyit sem fogyaszt.

A dietetikus szerint nehéz felmérni, hogy hazánkban pontosan hány gramm az egy főre eső zöldségfogyasztás, aminek egyik fő oka az, hogy sokan nem tudják, mi számít egy adag zöldségnek.

Mennyi egy adag zöldség?

Az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy ha két szelet paprikát, vagy két karika uborkát raknak a reggeli szendvicsükbe, az már egy adag zöldség. Ez inkább csak ízesítőként szolgál, mint hogy valóban fedezné a rostszükségletet – magyarázta Duli Viktória.

A napi 5 adag azt jelenti, hogy minimum fél kilogramm zöldséget-gyümölcsöt kellene elfogyasztanunk, lehetőleg több alkalomra szétosztva, friss formában – hiszen hőkezeléssel veszítenek a vitamintartalmukból.

A konzervnél jobb a gyorsfagyasztott zöldség

Ha nem jutunk friss zöldséghez, válasszuk a gyorsfagyasztottat – ennél a módszernél a legkisebb a vitaminveszteség. A konzerves, üveges termékeket inkább kerüljük – javasolta a szakember. – A frissen préselt zöldség- vagy gyümölcslevek vitamintartalma nem változik, de a rosttartalmuk csökken, ezért a levek nem helyettesítik teljes mértékben a friss zöldségeket és gyümölcsöket – tette hozzá.

A gyümölcsnél jobb a zöldség?

Egy nemrég megjelent brit kutatás szerint a zöldség fogyasztása négyszer egészségesebb a gyümölcsnél, ám a szakember szerint ezt nem lehet ilyen biztosan kijelenteni. – Azt szoktam tanácsolni, hogy a napi 5 adagból három legyen a zöldség, kettő pedig a gyümölcs, hiszen utóbbinak magasabb a cukortartalma, de ez nem kőbe vésett szabály – mondta a dietetikus. – Ez a mennyiség a gyermekek egészséges táplálkozásához is megfelelő, több nem ajánlott nekik, mert ha jóllaknak a sok rosttól, kevesebb fehérjét fognak enni, ami pedig elengedhetetlen a fejlődésükhöz – javasolta.

Túlfogyasztási problémák nem jellemzőek a zöldségek és gyümölcsök esetén

Maximum az ismerten emésztőrendszeri megbetegedésben szenvedőknek kell odafigyelniük, hogy miből mennyit egyenek. Gyomorfekélyeseknek, epeköveseknek nem ajánlott sok babfélét, hüvelyest fogyasztaniuk, mert ezek puffasztó hatásúak, a savproblémákkal küzdőknek pedig a gyümölcsökre kell odafigyelniük.

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásra is igaz, hogy fontos a változatosság, hiszen a megfelelően vegyes táplálkozás az egészségünk alapja.

Napi 5 adag

Az ajánlott fél kilogramm zöldség elfogyasztása kis változtatással könnyen beépíthető az étrendünkbe.

Forrás: metropol.hu