Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Az élvonalbeli hungarikumok

Az igazi magyar ételek elképzelhetetlenek némi hagyma és pirospaprika nélkül! Ezek a hungarikumok nem csupán ízletesek, hanem számos betegséggel – köztük a rákkal – szemben is hatékonyak lehetnek.

A „hungarikum”-elnevezést a magyarságra, illetve egy-egy tájegységre jellemző, külföldön is közismert termékekre alkalmazzuk. Olyan növények, állatok, és élelmiszerek tartoznak körükbe, amelyek a hazai hagyományokhoz és termelési kultúrához szorosan kötődnek, valamint a külföldi piacon is kimondottan magyar jellegzetességként tűnnek fel. Lássunk egy kis ízelítőt a leghíresebb hazai növényekből!

Fűszerpaprika – jellegzetesen magyar?

A hungarikum szó hallatán szinte mindenkinek a magyar fűszerpaprika jut eszébe elsőként. Ez egyáltalán nem csoda, hiszen nem csupán a termesztésben, hanem fogyasztásában is élenjáró nemzet vagyunk. Hagyományos ételeink szinte elképzelhetetlenek enélkül a fűszer nélkül, sőt, a vele kapcsolatos népszokások és népművészeti motívumok egész sora egészíti ki a „paprika-kultuszt”. Az a tény azonban kevésbé közismert, hogy a manapság termesztett darabok nagy részének színvonala jócskán alulmúlja a klasszikus minőséget. A tömeges igénynek köszönhetően ugyanis a két fő paprikatermelő tájegységünkön (Szeged és Kalocsa környékén) feladták a hagyományos módszereket, így a kézi munkaerő elhagyása nyomán szinte teljesen odaveszett a korábbi, kiemelkedő minőség. A növény klasszikus dicsőségének csorbulásához az a tény is hozzájárul, hogy a hazánkban forgalomban lévő paprikák nagy része importból származik. Ráadásul a gyakori botrányok is rontják ennek a különleges hungarikumnak külhoni megítélését. Az első, nagyobb port kavaró ügy az 1994-es ólmozott paprikával kapcsolatban robbant ki, de a tíz évvel későbbi (2004-es) az aflatoxin-botrány sem kedvezett a termék hírnevének. Ekkor a Dél-Amerikából importált paprika egy olyan, gombák által termelt méreganyagot tartalmazott, amely a mi éghajlatunkon nem termelődik. Ennek nyomán öt élvonalbeli cégről derült ki, hogy külföldi termékekkel keverve, megtévesztő csomagolásban dobta piacra ezt a „jellegzetes hungarikumot”.

Bár a paprika hírneve jelentősen megromlott, még mindig az egyik legismertebb magyar növényként van jelen a külföldi piacon. Büszkének is kell lennünk rá, hiszen nem csupán ételeink csípős zamatát köszönhetjük neki, hanem egy sor egészségügyi probléma hatékony enyhítésében is segítségünkre lehet!

Az égető gyógyszer

A csípős pirospaprika amellett hogy finom fűszer, értékes gyógynövény is. Fokozza a nyál és a gyomornedvek elválasztását, így segíti az emésztést. Külsőleg alkalmazva vérbőséget okoz, ezért a reumatikus fájdalmak kiváló ellenszere, ráadásul a migrént és a torokfájást is enyhíti. Tisztítja a légzőszervrendszert, így a légúti megbetegedésben, a hurutos köhögés csillapításában is segíthet. A benne található kapszaicin bizonyítottan zsírszövet- és vérzsírszintcsökkentő hatású. Erről a vegyületről mára az is bebizonyosodott, hogy képes megtámadni a rákos sejtek mitokondriumát, melynek hatására a sejt „öngyilkosságot” követ el!

Makói hagyma

A hungarikumok másik „bajnoka” a makói hagyma, amely annak ellenére is óriási hírnévre tett szert, hogy „rokonait” jószerivel a világ minden szegletében termesztik. A hazai növény különlegessége a Makó-környéki termőhely egyedülálló természeti adottságaiból fakad. A dél-alföldi száraz, napos időjárás igencsak kedvez a hagyma utóérlelésének. Ennek során kialakul a növény kemény, bronzvörös páncélja, amely jó tárolhatóságot biztosít. Ráadásul szárazanyagtartalma igen magas, ami szintén nem kedvez a romlásnak. Másik jellegzetessége, hogy nagy mennyiségű illóolaj található benne, ezért a makói fajtának az íze és az illata jóval erősebb, mint a többi hagymáé.

Tudta?

Míg a legtöbb hagyma csupán januárig-februárig őrzi meg frissességét, a makói fajta egyedülálló módon egészen májusig eltartható, és ekkor is csak minimális tárolási veszteséggel kell számolni!

A hagymát nem csupán kiváló íze emeli a növények élvonalába, hanem vitamin- (C- és B-vitaminok) és ásványi anyag tartalma (kalcium, kálium, nátrium, réz, cink, vas, foszfor és magnézium) is igen értékes táplálékká teszi. Rákmegelőző-hatása már régebb óta ismeretes, újabb kutatások pedig arra is rávilágítottak, hogy minél csípősebb a hagyma, annál magasabb annak antioxidatív hatása. Természetesen még számos egyéb betegség esetén jótékony gyógyír lehet: mézzel vegyítve például kiváló köptető, de szirup vagy pakolás formájában nátha, torokfájás, migrén, reuma és álmatlanság ellen is eredményesen alkalmazható.

Források: Élelmezésvezetők.hu, Zöldújság.hu

Őri Katalin