Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Bűzölgő kincs

A fokhagymának, ennek a régóta ismert gyógyhatású fűszernövénynek számos előnyös hatása van szervezetünkre. Miközben javítja a szív és az érrendszer működését, antibiotikus és emésztést elősegítő hatású, továbbá védelmet nyújt a rákkeltő anyagokkal szemben.

Szent növény

Világszerte termesztik és fogyasztják. Már a legrégebbi írásos emlékek is szólnak a fokhagymáról. Az egyiptomi piramisépítőknek fokhagymát, hagymát és retket osztogattak a fertőző betegségek megelőzésére, melyet gyógyító ereje miatt szent növényként tiszteltek. A római katonák étrendjéhez is hozzátartozott a fokhagyma. Már az ókorban 61-féle különféle betegség gyógyítására ajánlották.

Régen és most

Több mint 200 féle biológiailag aktív anyagot - vitamint, ásványi anyagot, aminosavat és enzimet — tartalmaz. Fontosabb hatóanyagai az illóolaj, fehérje, karotin, B1-, B2-, C- vitamin, kolin, jód, kálium, nátrium, magnézium, vas, cink, mangán, réz, szelén. Biokémiailag a legaktívabb közülük a csaknem 80 féle kéntartalmú vegyület. A fokhagyma fő hatóanyaga az erőteljes antibiotikus hatású allicin, amely emésztés közben az allináz enzim hatására keletkezik a növényben lévő allinból.

A népi gyógyászatban régóta használják, főként magas vérnyomás, elhízás ellen, illetve fiatalító szerként. Normalizálja a szapora szívműködést, oldja a szív koszorúereinek görcsét ennek következtében, javul a szívizom vérellátottsága. Fokozza a szív tel­jesítőképességét. Az amerikai szívgyógyászok szakmai folyóiratában, az American Heart Journalban publikált tanulmányból tudjuk, hogy a fokhagymakivonat még a szív koszorúereiben is megakadályozza a vérrögképződést. Tapasztalatok szerint az érelmeszesedés megelőzésére és gyógyítására az egyik leghatásosabb szer a fokhagyma. Csökkenti a vérben a káros koleszterin (LDL) szintjét, miközben növeli a „jó" koleszterin (HDL) arányát, ezzel is akadályozva az érelmeszesedést. Értágító, vérnyomáscsökkentő hatása is bizonyított (metíl-allil-triszulfid). Hatása főleg az agy, a szem és a láb szívtől távol eső, szűkült erein, az úgynevezett perifériás ereken érvényesül. Emiatt jótékony hatású bizonyos típusú fejfájás esetén. A tápcsatorna fertőzéseire (hasmenés, bélhurut) ugyancsak jó hatással lehet.

Ajánlott termék: Highland Garlic Soft Gel

Fokhagyma olaj koncentrátum friss fokhagymából. A népi gyógyászatban évezredek óta megismert előnyös hatását a jobb minőségű készítmények úgy fejtik ki, hogy eközben elkerülhetők a fokhagyma átható szagával járó kellemetlenségek, illetve a nyers fokhagyma okoz­ta gyomorégés. Tovább>>

További gyógyhatásai:

Többféle tüdőbetegség kezelésére is használják. Kiemelkedő antibiotikus hatása miatt influenza és köhögés (légcső- és hörghurut) ellen ugyancsak alkalmazható.

A fokhagyma antimikrobiális hatását már a középkorban is kihasználták a Fran­cia papok, akik e növényt alkalmazva védekeztek a pestisjárvány terjedése ellen. Ma már ismeretes, hogy a fokhagyma antibiotikumként működik például olyan mikroorganizmusokkal szemben, mint a Staphylococcus, az Escherichia, a Proteus és a Pseudomonas. Tudjuk, hogy a fokhagymának parazitaellenes hatása is van, sőt a herpeszvírussal és a Candida albicans nevű gombával szemben is hatékony. Igen jó féregűző hatású, a cérnagiliszta (Enterobius vermicularis) kiűzésében megfelelő kiegészítő gyógyszer.

Rák ellen

A legújabb kutatások alapján egyértelművé vált a növény fogyasztásának rákel­lenes hatása is van. Az amerikai rákkutatók szakmai folyóiratának, a Journal of the National Cancer Institute-nak a hasábjain olyan tanulmányt publikáltak, amelyből kiderül, hogy azoknál az embereknél, akik több fokhagymát, hagymát (vagy az Allium családba tartozó más növényeket) fogyasztanak, gyomorrák sokkal kisebb arányban- fordul elő, mint az ezeket mellőző személyeknél. Egy másik szaklap, a Carcinogenesis arról írt, hogy a fokhagyma- és a hagymaolaj hatékonynak bizonyult a bőrrák ellen. Ismeretessé vált az is, hogy a fokhagyma fogyasztása csökkenti a vastagbélrák előfordulásának valószínűségét.

Büdös, de hasznos

Ki ne találkozott volna a fokhagyma jellegzetes, igen kellemetlen szagával. Ez az az bűz, mely rengeteg embert eltántorít fogyasztásától. A büdösséget egy kéntartalmú vegyület, az allil-szulfid okozza. Ez a kellemetlen szag nemcsak a szájon, hanem sajnos a bőrön át is távozik, ezért érezhetjük napokkal fogyasztása után, hogy még mindig az egész testünk illatozik.

Néhány jó tanács a kellemetlen szájszag ellen:

Kedvező hatását csak viszonylag nagy adagok, napi 4-6 gerezd fokhagyma fogyasztásával biztosíthatjuk.

Hungarikum?!

Hazánkban csak a 15. században kezdték el termeszteni, s azóta megállíthatatlan. Nem magyar specialitás, mert az egész világon termelik és fogyasztják, mégis a magyaros ételek elengedhetetlen ízesítője. Legtöbb esetben csak a képzeletünk szabhat határt, használhatjuk levesek, főzelékek, sültek, húsok, szószok, kolbászáruk, saláták készítéséhez.

Még több információ a fokhagyma.lap.hu oldalon.

Koczka Kinga