Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Karácsonyi illatok

A karácsony elengedhetetlen kellékei az illatok. A különféle - sokszor mérgező - illatosítók, gyertyák és füstölők helyett válasszuk a természetes illatokat!

A narancs, a mandarin, a fenyő, vagy különféle fűszerek, mint a szegfűszeg, fahéj, ánizs, kardamom mind a karácsony illatai. Használjuk őket bátran, kedvünkre kombinálva! Készítsünk különféle illat-kompozíciókat, melyekből egy szippantás is elég, s máris ünnepi hangulatba kerülünk!

A hagyományos: szegfűszeges narancs

Csodás illatot varázsol otthonunkba a szegfűszeggel tűzdelt narancs. Turbózhatjuk fahéjjal is: törjünk egy fahéjrudat apró, hegyes darabokra, majd szurkáljuk a szegfűszegek közé a narancsba. Kész művünket tegyük egy karácsonyi hangulatú tányérra vagy tálkába. Ízlés szerint szórhatunk még köré illatos fűszereket, szárított és aszalt gyümölcsöket, vagy tobozt.

A kreatív: illatkoszorú

A fenyő már önmagában is nagyszerű karácsonyi illatot áraszt. Ha még megtűzdeljük fűszerekkel és egyéb illatos dolgokkal is, igazi illat-kavalkádban lehet részünk, ráadásul dekorációnak sem utolsó. Szükségünk lesz hozzá az adventi koszorúkhoz alapként használatos szalmakoszorúra, melyet – zöld színű drót segítségével – körbetekerünk fenyőágakkal. Ezután már csak a díszítés van hátra: ragasztópisztollyal vagy egy kisebb darab dróttal erősítsünk művünkre tetszés szerint szárított narancs-, citrom- és almakarikákat, fahéjrudat, csillagánizst, és szegfűszeget.

A hangulatos: párologtató

Bizonyára a legtöbbünk ismeri az illóolaj párologtatót. A megszokottól eltérően illóolaj nélkül is nagyszerű, természetes aromákat varázsolhatunk segítségével, ha a víztartó tálkájába teszünk egy-két szem szegfűszeget, egy apró, fahéjrúdról letört darabkát és kicsi narancshéjdarabokat. Öntsünk rá vizet, gyújtsunk alá a mécsessel, s ahogy forr a víz, máris gőzölögnek a finom illatok.

Az extravagáns: pot-pourri fahéjtartóban

Aromás illatosítót készíthetünk házilag, ha darabokra tört szárított gyümölcskarikákat összekeverünk karácsonyi fűszerekkel. Mixünket megbolondíthatjuk szárított virágszirmokkal, apró levelekkel, termésekkel. Készítsünk hozzá vagány tartókát, mellyel garantáltan lakásunk egyedi, illatos dísze lesz! Keressünk egy egyenes falú üvegpoharat, ami körülbelül olyan magas, mint egy fahéjrúd.

Ragasztópisztoly segítségével erősítsük a fahéjrudakat állítva a pohár külső felére, szorosan egymás mellé helyezve, míg körbe nem érünk. Ha elkészültünk, szórjuk bele a pot-pourrit, és mehet is az asztalra, komódra, vagy éppen a polcra. Ha az illata később csökkenni kezdene, csepegtessünk rá egy kevés illóolajat, és rázogassuk össze.

A mesés: mézeskalács házikó

A gyerkőcök nagy örömére megkreálhatjuk a Jancsi és Juliska meséjéből jól ismert házikót aromás ünnepi mézeskalácsból. A kész mű a gyerekszoba karácsonyi dísze és egyben illatosítója is lehet. Először készítsük el a mézes tésztáját. Bővebben >>

A kinyújtott tésztából késsel vágjuk ki a házikó előre megtervezett darabjait, majd süssük ki a receptben írt módon és hagyjuk kihűlni. Két tojásfehérjéből és 15 dkg nyírfacukorból gépi habverővel kemény habot verünk.

A kész masszát nyomózsákba töltjük, vagy egy vastagabb zacskóba, aminek lyukat vágunk az aljára miután beletöltöttük a habot. A ház darabjait a kész cukormázzal az éleknél összeragasztjuk, egyenként megvárva, míg a kötőanyag megszárad. A kész házikót díszítsük ki a megmaradt cukormázzal.

A non plus ultra: illatos ruhába öltöztetett karácsonyfa

Ha vonzódunk a természetes dolgokhoz, bizonyára értékelni fogjuk a natúr karácsonyfát. Válasszunk naturális, ugyanakkor illatos fára valókat, mint például a fahéjrúd, szárított narancs-, alma- és citromkarikák, mézeskalács figurák, aszalt gyümölcsök, vaníliarúd. Vágott fenyő helyett vegyünk földlabdásat, így az ünnepek után kiültethetjük a kertbe. Ha nincs rá lehetőségünk, béreljünk cserepes fát, melyet karácsony elmúltával visszavihetünk.

Egyszerű illatos ötletek

Boldog, illatos karácsonyt!

V. Magdi