Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A leggyakoribb hüvelyfertőzés, a hüvelygomba

A hüvelygomba elég elterjedt jelenség, melyről érthető okok miatt nem sűrűn beszélünk. A ló másik oldala pedig, hogy este a tévében hallunk róla a gombaölő szer reklámja kapcsán.

A candidiázis a hüvelyi gyulladások egyik fő okozója lehet, bár sokszor többféle kórokozó egyszerre van jelen. Így nem is érdemes a témát élesen különválasztani. Kezelése során épp ezért a gombaölő szer sokszor az ostoros egysejtűekre és bizonyos baktériumokra is jól ható szerrel (metronidazol) kerül kiegészítésre.

A hüvelygomba tünetei

Tünetei nem csak a megváltozott jellegű és mennyiségű hüvelyi váladékozás lehetnek. Jelentkezhet viszketés és/vagy fájdalom formájában spontán vagy közösülést követően. A tünetek makacsak: lehetnek, sokszor több kezelés után is visszatérnek. Ez pedig szégyenérzetet kelthet, holott sokszor nem a nemi szokások a probléma okai.

Ha meghalljuk a gomba szót, sokunknak a candida jut eszébe. Pedig ez a szerencsétlen kis élesztő gombafajta csak egy a sok közül, mely szervezetünkben elszaporodhat. Ráadásul magának a candidának is több alfaja ismert, melyek közül általában a candida albicans-ra utal a szakirodalom. A névben az albicans a latin albus=fehér szóra utal.

Alakváltoztató egysejtűek

A nagymértékű ismeretterjesztés hatására tudjuk, hogy szervezetünk tele van különböző aprócska élőlényekkel (mikroorganizmusokkal). Legalapvetőbb helyük a bélrendszerünk, és a bőrünk, ahol igen sok és sokfajta baktérium él. Egyes kutatók azonban felvetik, hogy bizonyos élőlények a szervezeten belül a sejtközötti térben, sőt a sejtekben is jelen vannak, és szinte normálisnak tekinthetők.

A normál flórához tartoznak bizonyos gombák is melyek igaz, hogy kisebb számban, de normálisan jelen vannak bélrendszerünkben, bőrön – egyes orvosok szerint a női hüvely normál flórájának is részei. Ez utóbbi állásponttal lehet vitatkozni, de a vita fel is oldható, mint a következő bekezdésben látni fogjuk. Mindenesetre normális esetben nem oda valók.

A tudomány területén annyiféle kutatás létezik, hogy bizonyos területekre rá sem látnak más területek neves tudósai. A biológiában ismert a pleiomorfizmus jelensége. Ez a fogalom szó szerint sokféle megjelenést jelent, tartalma pedig az, hogy bizonyos alacsonyabb rendű egysejtű élőlények a környezetük megváltozásának hatására másféle alakot vesznek fel.

Ez akár jelentheti amőbák baktériummá vagy gombává történő alakulását... és fordítva. Sőt ha tovább megyünk akár baktérium-gomba, gomba-baktérium átalakulás is lehetséges. Ennek mélyebb részleteibe nem érdemes belemennünk, az azonban tény, hogy a környezet megváltozásának hatására, az új környezetet leginkább kedvelő bacik vagy gombák túlnövik a többit.

Környezeti tényezők hüvelyfertőzéseknél

Fentiekkel csak arra szeretnénk rávilágítani, hogy a környezet milyensége sokkal meghatározóbb, mint a baktérium vagy gomba mivolta. Persze a megfelelő arányú baktériumtörzsek képesek alakítani környezetük összetételén is. Erre a logikára épül a bélrendszer probiotikumokkal történő rendbetétele, melyre a FitLine All in 1000 joghurtotszoktuk ajánlani.

A hüvelyi fertőzések esetén hasonló a helyzet, legyen az akár candida vagy trichomonas. A megoldás itt sem a kórokozó specifikus kiirtása bizonyos gomba, vagy baktériumölő szerekkel. Bár ez a megoldás logikusnak tűnik, de kétélű fegyver. Egyrészt lehet, hogy csak átmeneti megoldást jelent, hiszen a környezet nem változik meg hatásukra, másrészt az alkalmazott szerek a keringésbe is felszívódnak, és a szervezet más pontjain is kifejtik hatásukat. Bizonyos esetekben azonban ez a megfelelő megoldás.

A hüvelyi fertőzések esetén azonban nem a bélrendszernél követett logikát követjük. Itt azonban meg kell jegyezni, hogy vannak amerikai szerzők, akik acidophilus törzsek hüvelybe juttatását javasolják.

Kíméletes megoldások hüvelygombára

A grapefruit mag csepp olyan természetes mikróbák elleni szereket tartalmaz, melyek sok gombával és baktériummal is hatékonyan felveszik a harcot. Épp ezért kíméletes eljárásként a hüvelyöblítés első két-három napjában érdemes a tejsavas oldatba 15-20 csepp Grape Vital oldatot tenni. Javasoljuk azoknak is, akik gyógyszeres kezelést választanak.

E mellett az Innerlight cég Caprilenic cseppjével is igen jó tapasztalatokról számolhatunk be, ami természetes gombaölő hatású zsírsavakat (Undecilénsav és Kaprilsav) tartalamaz. Ezt a készítményt lúgosító kezelés kiegészítéseként szoktuk alkalmazni. Paradox módon ugyanis a hüvely normál savas közege akkor áll fenn rendesen, ha a szervezet sav-bázis egyensúlya, így enyhén lúgos kémhatása rendben van.

Fenti megoldások azért is fontosak, mert a másik rettegett kórokozó, a HPV (Humán Papillóma Vírus), esetében is hatékonynak bizonyul, és bizonyos citológiai eltérések is rendbehozhatók vele (akár P3-as kenet esetén is).

Dr. Gulyás Tamás a Vitaminsziget.com orvosának tanácsa:
Bár a fenti tüneteket valóban gyógyszeresen szokták kezelni, ha nem állnak fenn régen, és van idő a kezelésre, érdemes mindenképpen természetes módszereket alkalmazni. A legfontosabb a hüvely tejsav-bacillusainak visszatelepítése, mely tejsavas hüvelyöblítéssel, a megfelelő hüvelyi pH helyreállításával érhető el. E mellett a GrapeVital graipfruitmagolaj hatékonyan száll szembe az említett kórokozókkal, sőt folyamatban levő kutatások szerint a HPV vírus elleni küzdelemben is fontos elem.

E mellett Candiás folyás esetén alkalmazható az Innerlight Caprilenic nevű cseppje, mely természetes Candida elleni zsírsavakat tartalmaz, kolloidális formában.

Dr. Gulyás Tamás