Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A téli vitaminbomba: cékla

A cékla nemcsak kiváló savanyúság, hanem megfelelő mennyiségben jó adag vitamint jelent a szervezetnek.

A cékla jótékony hatása

Egészségre gyakorolt hatásai régóta ismertek. Már az asszírok és a rómaiak is használták fogyasztásra és lázcsillapításra. Európa északi területeire a rómaiak juttatták el. Évszázadokkal később, a már kereszténnyé vált germán birodalomban Nagy Károly rendelte el a cékla termesztését. Ma már a világ minden pontján termesztik és fogyasztják.

Gyógyhatását - mely nyersen a legnagyobb - a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fitovegyületeknek köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C-, B1-, B2-, B6-vitaminban, béta-karotinban, niacinban és biotinban. Ásványianyag-tartalma sem elhanyagolható: vasat, szilíciumot, rezet, nátriumot, káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, jódot, bórt, mangánt, ként, kobaltot, lítiumot, stronciumot egyaránt tartalmaz.

Vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően serkenti a vérképzést, növeli az ellenálló-képességet, támogatja a nyirokrendszer működését. Jó hatással van az emésztőrendszerre, normalizálja a vérnyomást, vízhajtó és méregtelenítő hatása közismert.

A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzőnek ismerik, noha vastartalma nem nagyobb, mint más növényeké. A vérre gyakorolt pozitív hatásait annak köszönheti, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket.

Segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, sok helyen kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység, leukémia és malária esetében. Legújabb kutatások szerint jótékony hatással van a rákos betegek kezelésében is.

Az indiai ajurvédikus orvoslás szintén kiváló vérképző gyógynövényként említi a céklagumót. Ezenkívül, a májbetegségek, székrekedés és egyes bélbetegségek kezelésére használták, sőt a hagyományos indiai "bőrgyógyászatban" mitesszerek, pattanások és korpásodás ellen is javasolták és javasolják ma is.

A céklát várandós anyák is bátran fogyaszthatják

Sőt, kifejezetten hasznos számukra, mert folsavat tartalmaz, amelynek megfelelő mennyiségű bevitele a magzat számára különösen fontos. A kutatások szerint a folsav bizonyos idegrendszeri fejlődési rendellenességeket mintegy ötven-nyolcvan százalékos hatékonysággal véd ki, és más vitaminokkal együtt ez az arány kilencven százalékra nőtt. A folsav a magzati fejlődés során, az agy és az idegrendszer működéséhez szükséges anyagok képződésében vesz részt. A terhesség korai szakaszában megfelelő pótlásával, több fejlődési rendellenesség (pl. nyitott gerinc) kialakulásának valószínűsége csökkenthető.

Céklával a gyomorpanaszok ellen

A céklából készült ital segít leküzdeni náthát és az influenzát. Segítségével tisztítókúrát is tarthatunk, mert rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulni fog, savtúltermelésből származó gyomorpanaszaink pedig megszűnnek.

Mivel fogyasztásával elkerülhető a táplálék és a toxikus anyagok hosszas időzése a gyomorbélcsatornában, csökkenti az ebből eredő különböző betegségek kockázatát a máj, a belek működését, meggyorsítja a mérgek és a salakanyagok eltávolítását. Enyhe hashajtó hatása révén székrekedésben és aranyérben szenvedőknek ajánlható.

Erőbatyu

Hozzávalók: 250 g sárgarépa, 125 g cékla, 1 narancs, 125 g földieper

A sárgarépa, a cékla, a narancs mind nagy arányban tartalmaz A- és C- vitamint, antioxidánsokat és fitonutrienseket. A belőlük készült ivólé gazdag káliumforrás is. Igazi tonik, mely feltornázza az energiaszintet.

Elkészítése: Facsarjuk ki a sárgarépát, a céklát és a narancsot. A levüket tegyük bele a konyhai robotgépbe az eperrel és néhány szem jégkockával együtt. 20 másodpercig keverjük, majd magas falú üvegpohárban tálaljuk. Vékony bionarancshéj darabokkal díszíthetjük.

Májas töltött cékla

Hozzávalók: 8 egyforma szép, gömbölyű cékla, 1 kis doboz marhamájkrém, 4 evőkanál zabpehely, 1 tojás, 3 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, 1 teáskanál majoránna, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 3 evőkanál olaj.

Elkészítése: A céklákat alaposan megmossuk, és kuktába, a betétre téve aláöntünk 3 dl vizet. Puhára pároljuk. Közben elkészítjük a cékla töltelékét: a felvert tojást összekeverjük a zabpehellyel, hozzáadjuk a májkrémet, a nagyon apróra vágott vöröshagymát és 2 evőkanálnyi tejfölt. Sóval, borssal és majoránnával fűszerezzük.

A megpuhult céklát meghámozzuk, alját egyenesre vágjuk (hogy megálljon), majd a belsejét úgy vágjuk ki, hogy legalább egy centi vastag fala maradjon. A kivájt céklaforgácsot felaprózzuk és a töltelékhez keverjük. A masszát jól megpúpozva beletöltjük a céklák üregébe és egy kiolajozott (vagy tűzálló) tálra szorosan egymás mellé helyezzük. Leöntjük a megmaradt, megsózott tejföllel, és az előmelegített, forró sütőben 25 percig közepes lángon sütjük.

Egészséges almás céklasaláta

Hozzávalók: 40 dkg cékla, 80 dkg alma, 2 evőkanál méz, késhegynyi friss őrölt gyömbér, 2 evőkanál citromlé, 2 evőkanál olaj, csipetnyi só.

Elkészítése: A megtisztított céklát és almát reszeljük le, majd ízesítsük a hozzávalókkal. Fogyasztás előtt néhány órára tegyük be a hűtőszekrénybe.

Kincses Fanni