Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ébresztő agyi üzemanyag - A reggeli

Az ébredés utáni első főétkezést hajlamosak vagyunk elbliccelni. A reggeli még inkább létfontosságú lenne gyermekeinknek a megfelelő vércukorszint beállítása és folyadékbevitel az egészség fenntartásához, és a hatékony munkavégzéshez.

 

 

 

Sok szülő számol be róla, hogy gyereke nem hajlandó otthon megreggelizni, hanem csak a második óra után, vagyis tíz körül eszik először a többiekkel. Pedig ők még inkább érzékenyen reagálnak, ha leesik a vércukorszintjük: hirtelen hangulatváltásokkal, ingerlékenységgel, figyelmetlenséggel. Vagyis az energiaszint, a szellemi frissesség, valamint a koncentrációskészség fenntartásához nemcsak az fontos, hogy mit, hanem mikor eszünk. Ébredés után bőségesen reggelizzünk, majd gondoskodjuk az egészséges, pláló napi rágcsálnivalókról és a szükséges folyadék bevitelről!

 

 

A napi munka alapja

 

Legfontosabb étkezésünk a reggeli. Hogy miért? Mert feltölti az agyat a legfontosabb tápanyagokkal, és visszaállítja az éjszaka lemerült vércukor (glukóz)-szintet, valamint lökésszerűen beindítja a lelassult anyagcserét. Ébredés után ez a hajtóanyaga testünknek és agyunknak.

 

Számos kutatás bebizonyította már, hogy a reggeliző iskolások magasabb teljesítményt nyújtanak szinte mindenben, jobb a számolási és problémamegoldó készségük, hatékonyabban válogatják ki és idézik vissza az információkat.

 

Ezzel szemben, ha kihagyják az első főétkezést hajlamosabbak – akár már suliba menet megvenni és – rászokni a magas zsír- és cukortartalmú, káros nassolnivalókra. Ráadásul romlik emlékezetük és szétszórtabbak lesznek.

 

 

Mi legyen a tányéron: szénhidrát vagy fehérje?

 

 

Jó tudni!
Ideális esetben a napi energiamennyiség
alkotják.
 

 

Sokan úgy gondolják, az agy működésére a legjobb hatással a magas szénhidrát tartalmú ételek vannak, mint például a reggeli  pirítós. Minden termékből kerüljük a magas cukortartalmúakat, mert azok csak felsrófolják a cukorszintet, de hasznunk nincs. Ilyenek például a gabonapelyhek. A Vitaminsziget szerkesztősége nem ajánlja ennek fogyasztását, mivel szinte nincs olyan - még a biok között sem - termék ezek közül, mely ne lenne cukrot. Ráadásul az általában meghirdetett ásványi anyag- és vitamintartalom töredékét tartalmazza.
 

 

 

Legalább ennyi hívője van a fehérjének. Tudósok bebizonyították, hogy olyan vegyületek felszabadulását támogatja, amelyek növelik az éberséget és meggyorsítják a koncentrációt. Így jobban serkenti az agyat, gyorsabban és hosszabb távon csillapítja az éhséget a szénhidráthoz képest. Vagyis a tojás, a tej, a joghurt, a hal és a bab inkább hozzájárulnak agyunk felpörgetéséhez.

 

 

 

Levonhatjuk hát a következtetést: az az ideális, ha mindenből kap egy keveset az ember csemetéje. Vegye el az éhséget tökéletesen a reggeli, töltsön fel energiával, ne tartalmazzon túl sok zsírt és cukrot, és főként fedezze a napi tápanyagszükséglet 25%-át.

 

 

 

 

 

 

Étvágy nélkül

 

 

 

Ha egy falat se megy le a torkán – vagy legalábbis ezt gondolja és hangoztatja –, cselezzük ki! Tegyünk elé teljes kiőrlésű lisztből készült finomságokat, süteményeket valamint frissen préselt gyümölcslevet és/vagy biojoghurtot.

 

 

 

Minden, ami kell!

A létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok, valamint ezek forrásai

 

 

E-vitamin mogyorófélék, magvak és ezek olajai
A-vitamin állati eredetű élelmiszerek, tejtermékek, hús, hal és tojás (retinolt tartalmaznak), zöldségek és gyümölcsök (béta-karotint tartalmaznak)
C-vitamin kivi és citrusfélék, bogyós gyümölcsök, zöld színű zöldségek, paprika és paradicsom
B-vitaminok teljes értékű gabonák, tojás, zöld színű zöldségek, barna rizs, hús, hal hüvelyesek, mogyorófélék és magvak
Kalcium tejtermékek, mandula, sárgabarack, magvak, szardínia és zöld leveles zöldségfélék
Magnézium szójabab, teljes gabonák, mogyorófélék, szárított gyümölcsök, zöld leveles zöldségek és hús
Kolin tojássárgája, szardínia, máj, mogyorófélék, hüvelyesek és gabonák
Cink pulykahús, kagylófélék, bab és teljes értékű gabonák
Bór mogyorófélék, alma, brokkoli, borsó, szőlő és hüvelyesek
Vas vörös húsok, melasz, kakaópor, petrezselyem, tojás, hüvelyesek, zöld színű zöldségek, máj, kagylófélék, zöld színű zöldségek, máj, kagylófélék, dúsított gabonapelyhek és müzlik
Szelén teljes gabonafélék, gabonapelyhek, tonhal, kagylófélék, máj, tejtermékek és tojás
Króm vörös húsok, tojás, sajt, a tenger gyümölcsei, teljes gabonák

 

Táblázat forrása: Nicola Graimes: Agyturbó. Hajja és Fiai Könyvkiadó 2006.

 

 

 

Vetró Rita