Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mérgező játék a Lidlben

Veszélyes kémiai anyagokat tartalmazó játék forgalmazásáért kell felelnie a Lidl Magyarország Bt-nek. Az üzletlánc által árusított ólom- és antimontartalmú termékek nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek egészségére is veszélyt jelenthetnek.

A Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv állampolgári bejelentés alapján szerzett tudomást a termék forgalmazásáról. A későbbi hatósági ellenőrzés során kiderült, hogy a 12 ólomöntvény figurát és olvasztókanalat tartalmazó készlet 87 százalék ólmot és 13 százalék antimont tartalmaz.

A Németországból behozott termékből 1314-et már értékesítettek, további 1368 viszont még forgalomban volt – ezeket a Lidl önként, a fogyasztók érdekeit szem előtt tartva azonnal levette a polcokról. A nem értékesített termékek forgalmazását megtiltó és a kiszállított termékek visszagyűjtését elrendelő határozat kiadása folyamatban van. A Lidl ellen a kémiai biztonság szabályainak súlyos megsértése és a lakosság egészségének veszélyeztetése miatt kémiai terhelési bírságot szabnak ki.  

A szóban forgó termék egyébként nem csak gyermekekre, hanem felnőttekre is különösen veszélyes lehet: darabkáinak lenyelése, gőzeinek belégzése egyaránt károsíthatja az egészséget. Az ólom magzatkárosító, és fejlődési rendellenességeket okozó hatása igazolt, éppen ezért lakossági forgalmazása az EU egész területén tilos!

A hazai jogszabály - az európai uniós szabályozásnak megfelelően – egyértelműen fogalmaz: „A gyermekek egészségének védelme érdekében a játékok előállításához antimon, arzén, bárium, kadmium, króm, ólom, higany és szelén vegyületek nem használhatók fel.” Ennek ellenére mégis megjelent antimon és ólom tartalmú gyermekjáték az áruház polcain – áll a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének (FEOSZ) közleményében. Mivel a játék magas ólomtartalma miatt veszélyes anyagnak minősül, a FEOSZ azt kéri a fogyasztóktól, hogy semmilyen célra ne használják fel a terméket. Az anyag a kommunális hulladékgyűjtőbe sem kerülhet bele, ezért azoknak a fogyasztóknak, akik vásároltak a termékből, érdemes megvárniuk a hatóság döntését a termék kötelező visszavételéről.

Forrás: FEOSZ/MTI