Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Nehéz iskolatáska – ferde gerinc

Sulikezdés előtt nagy dilemmát okoz a megfelelő iskolatáska kiválasztása. Vásárláskor rengeteg szempontot kell figyelembe venni: ezek közül a hátgerinc védelme a legfontosabb.

Felmérések szerint a diákok mintegy 50%-ának rossz a tartása. Az iskoláskorban nagyon gyakran jelentkező hátfájdalomért egyrészt a mozgásszegény életmód tehető felelőssé, ugyanakkor a nem megfelelő súlyú iskolatáska is okozhat problémát.

Iskolatáska és hátfájás

A csontozat gyermekkorban fejlődik a leggyorsabban és harmincéves korra éri el a legnagyobb szilárdságot. A csigolyák növekedés során nagyon érzékenyen reagálnak az egyoldalú terhelésekre, az iskolatáska egyoldalú hordása például könnyen növekedési zavarokhoz vezethet. Ilyenkor a nyomás oldalán a csigolyatest idő előtt elcsontosodik, a másik oldalon viszont tovább növekszik, ez a folyamat pedig a csigolyaoszlop ferdüléséhez (scoliosis) vezethet.

Sok esetben ennek a kóros terhelésnek a következtében alakul ki a túl domború hát (kyphosis) és a túlságosan homorú ágyéki ív (lordosis) is.

A hátproblémák és a nehéz iskolatáska közötti kapcsolatra nincsenek konkrét bizonyítékok. Nagyon sok esetben a kutatók nem feltétlenül a nehéz táskát kapcsolják össze a problémával, hanem inkább pszichoszomatikus tényezőknek (általános fáradtság, közönyösség, stressz okozta migrén vagy esetleg iskolai kudarcok) tulajdonítják a jelenséget.

Túl nehéz az iskolatáska?

Tanácsok iskolatáska vásárláshoz

  • Alapszabály, hogy ne a divat, hanem a megfelelő kialakítás legyen a választás fő szempontja! Természetesen az is fontos, hogy a gyermeknek tetsszen az iskolatáska, de ne ez legyen az elsődleges szempont!
  • A legfontosabb, hogy a táska ergonómiailag tervezett legyen; rendelkezzen gerincoszlophoz igazodó hátfallal, hogy a gyermek gerincét kímélje.
  • Szintén alapvető szempont, hogy az iskolatáska ne legyen túl nehéz. A súly kérdése különösen fontos, ha gyermekünk sokat cipeli!
  • Lehetőleg a gyerekkel együtt válasszuk ki az iskolatáskát, így ő is fel tudja próbálni. Érdemes a kiszemelt darabot pólóra és kabátra is felvenni, hogy elég kényelmes-e. Nagyon fontos, hogy a vállhevederek szélesek, jól párnázottak legyenek. Így nem csúsznak le és nem is vágják majd a gyermek vállát. Szerencsére manapság már a legtöbb iskolatáskán egyetlen mozdulattal be lehet állítani a vállpántokat a kívánt méretre.
  • Ha a felpróbáltuk az iskolatáskát, nem árt egy talppróbát is csinálni. Állítsuk a táskát a földre, ahol támaszték nélkül is meg kell állnia!
  • Az iskolatáska mérete és belső elosztása sem elhanyagolható. Legyen elég nagy ahhoz, hogy az előírt méretű füzetek és mappák elférjenek benne. Jó, ha legalább kétfakkos, így az egyiket a könyvek, a másikat a füzetek foglalhatják el.
  • Az iskolatáska anyaga legyen minél könnyebb, légáteresztő, és lehetőleg fényvisszaverő felülettel is rendelkezzen, hiszen viselője közlekedni is fog!