Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Pattanás

Egyik leggyakoribb bőrelváltozás. A legtöbb tinédzser átesik ezen a bőrbetegségen. A betegség kóroktana ismert, mégis egyes esetekben kb. 10 % ban csak nehezen leküzdhető.

Bár a pattanásokat sokan a tinédzserévek kellemetlen velejáróinak tekintik, minden korosztályban előfordulhatnak, némelyek kifejezetten hajlamosak rájuk. Szerencsére, kortól függetlenül sokféle módon megelőzhetők és kezelhetők.

A pattanás leggyakrabban az arc, a váll, a hát, a mellkas, a nyak, ritkáb­ban a test egyéb részén a bőr idült elváltozása. Általános formájában (acne vulgaris) fekete fejű, fehér fejű vagy kidudorodó, félig szilárd köze­pű, piros gyulladás.

Súlyosabb esetben apró tályoggá, folyadékkal teli cisztává vagy megkeményedéssé gyűlik. Sokszor fájdalmas, ritkábban fáj­dalommentes dudorként húzódik meg a bőr felszíne alatt. A tályog - fáj­dalomtól függetlenül - heggel gyógyul. A pattanásokat főként a tiné­dzserek szégyellik, érzelmileg nehezen fogadják el. 

Tünetek

Okozói

Pattanás akkor alakul ki, amikor a bőrben a faggyúmirigyek túl sok faggyút választanak ki. Ez a sűrű, olajos anyag általában a mirigy kiveze­tő csövein, a pórusokon át távozik, hogy a bőr természetes és egészsé­ges nedvesen tartásáról gondoskodjon.

Ha a faggyú nem tud eltávozni, összegyűlik, és kemény dugó ként eltömíti a pórusokat, s így pattanás alakul ki. Ha baktériumok jutnak bele, elfertőződik, begyulladhat.

A faggyú termelésének szabályozásában a nemi hormonok szerepet játszanak. Serdülő fiúk esetében ezért a pattanás általános jelenség. Nőknél is ezért jelennek meg a pattanások a menstruáció és a terhesség alatt.

A pattanást kiváltó egyéb okok között szerepelnek a hormonszint­re ható készítmények, különösen a szteroidok, fogamzásgátlók, valamint az érzelmi stressz. A pattanásra való hajlam ban örökletes tényezők is szerepet játszanak.

Az általánosan elterjedt nézet ellenére a pattanások kialakulásában valószínűleg nem játszik szerepet a csokoládé, a kagyló, az olajos magvak vagy zsíros ételek, illetve a szénsavas üdítőitalok fo­gyasztása. Némelyek azonban meg vannak arról győződve, hogy bizo­nyos élelmiszerek vagy ételallergia kiváltja, illetve fokozza a pattanások kialakulását. 

A táplálékkiegészítők hatása

A legtöbb embernek valószínűleg használ, ha a táblázatban felsorolt ki­egészÍtőket kipróbálja: a különféle kiegészítők egymással kombinálva is alkalmazhatók. A látható eredményeléréséhez gyakran 3-4 hetet vagy még többet is várni kell.

A felsorolt kiegészítők tartósan, egyéb pattanás elleni szerekkel együtt is szedhetők.

Tanácsok

Forduljon orvoshoz

Tudományos kutatások

Egy vizsgálat azt mutatta, hogy a napi 30 mg cinket szedő pattanásos betegek bőre két hónap elteltével jóval tisztább volt, mint a placebót kapott kontrollcsoporté.

Egy másik tanulmányban a cink a tetraciklinnel összemérhető hatást mutatott. Sok dermatológus mégsem ajánlja a cinket mint étrendi kiegészítőt, mert a pattanás elleni kedvező hatását más eredmények nem támasztják alá.

Egy Ausztráliában folytatott kutatás szerint a külsőleg alkalmazható 5%-os teafalevél­olajból készült lemosó ugyanolyan hatásosan szárítja le az enyhe pattanásokat, mint az 5%-os benzoil-peroxid oldat, de annál sokkal kíméletesebb.

A teafalevél-olaj nagyobb dózisban (15%-ig) alkalmazott oldatai hatásosabbak lehetnek a súlyosabb pattanások kezelésében. Egy kutatásban 22 diák vett részt, akiknek először vizsgaidőszakban, majd a vizsgaidőszakon kívül is vizsgálták arcbőrét, illetve az őket érő stresszt okozó tényezőket.

A kutatás eredményei világosan kimutatták, hogy a diákoknak sokkal több pattanásuk volt vizsgaidőszakban, illetve ha fokozottan ki voltak téve a különböző stresszt okozó tényezőknek. Sőt, minél több stressz ért valakit, annál több pattanása lett