Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Babos tények

 

A bab alacsony zsírtartalmú, ásványi anyagokban és élelmi rostokban gazdag, remek fehérjeforrás. Nem hiányozhat étrendünkből!

 

 

 

 

 

Étrendünk fontos szereplője a zsírszegény, ásványi anyagokban és élelmi rostokban gazdag bab. Magas fehérjetartalma miatt húspótló ételként tartják számon, ezért nemcsak a vegyes, de a vegetáriánus étrendből sem hiányozhat. Fogyasztható levesként, főzeléknek elkészítve, vagy hidegen, saláta formájában, a zöldbabból pedig sütve is ínycsiklandó fogás készíthető. Köretként, vagy akár egytálételként is megállja a helyét.

 

 

 

Babtörténet

 

A szárazbab őshazája Mexikó, ahol az indiánok legrégebbi tápláléka volt már több ezer évvel ezelőtt is, és ma is a mexikói konyha egyik legfontosabb alapanyaga. Az Újvilágba bevándorlók hamar megkedvelték, Kolombusz a XVI. században magával is vitte Európába. Addig csak az ókorban a rómaiak által elterjesztett lóbab volt ismert Európában, de az új dél-amerikai bab hamar kiszorította a táplálkozásból. Hazánkban a török hódoltság idején terjedt el, és a XVIII. század végétől fontos népeledellé vált.

 
 

Sokáig csak az érett bab száraz magjából készítettek ételt azon előnyös tulajdonságainál fogva, hogy igencsak laktató, és huzamosabb ideig eltartható. Csak jóval később terjedt el hogy a fiatal, zsenge babot hüvelyes formájában is fogyasztani kezdték. Hazánkban inkább a sárgahüvelyű bab vált kedveltté, míg Nyugat-Európában a zöldhüvelyű fajtákat részesítik előnyben.

 

 

 

Miért együk?

 

A szárazbab remek fehérjeforrás, emellett jelentős mennyiségben tartalmaz többek között magnéziumot, cinket, kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, és vitamintartalma sem utolsó (folsav, B-1, B-2, B-6, C, E). Babból készült étellel pótolhatjuk a húst – főként teljes kiőrlésű gabonafélével fogyasztva –, ezáltal jóval kevesebb zsiradékot és több rostanyagot viszünk be szervezetünkbe. Magas foszfortartalmánál fogva hozzájárul a csontok és a fogak épségéhez, egyes vegyületei pedig megakadályozzák a rákkeltő anyagok aktivizálódását. Magas élelmirost-tartalmánál fogva csökkenti a vér koleszterinszintjét, szabályozza a bélműködést, fogyasztásával megelőzhető a székrekedés, azonban nehezebben emészthető.

 

A zöldbab alacsony fehérje- és szénhidráttartalmú, így fogyókúrák kiváló kísérője lehet, ráadásul a szárazbabnál jóval könnyebben emészthető. Bár vitamin- és ásványi anyag tartalma a szárazbabéhoz képest alacsony, tartalmaz A, B-1, B-2, B-6 és C-vitamint, vasat, foszfort, kalciumot. Vizelethajtó hatású, serkenti a májműködést, ezért jól használható méregtelenítéshez is. Mivel nyersen kellemetlen ízű, célszerű párolva, gőzölve vagy sütve tálalni.

 

 

Tudta?
A borsikafű – vagy másként csombor – a bors ízéhez hasonló aromájú növény, a régi magyar ételek alapvető fűszere. Mivel görcsoldó és felfúvódás-gátló tulajdonságainak köszönhetően csökkenti a bab puffasztó hatását, kiválóan alkalmas babos ételek ízesítésére. Bánjunk azonban csínján az adagolással, mert kesernyés ízt adhat az ételnek! Csak rövid ideig főzzük együtt az eledellel, majd vegyük ki belőle.

 

 

 

 

 

 

 

 

Babos receptek

 

Ha babos ételekről van szó, a legtöbben a hagyományos magyaros, sokszor igencsak zsíros fogásokra gondolnak, mint például a babgulyás vagy épp a csülkös bableves. A „kifőzdés” menün túl azonban rendhagyó módon is elkészíthetjük a babot. Lássunk néhány húsmentes babos fogást!

 

 

 

Sült zöldbab

 

Hozzávalók: 1 kg friss zöldhüvelyű zöldbab (télen gyorsfagyasztott), 4 dl zsírszegény tejföl, 20 dkg füstölt mozzarella reszelve, 1 gerezd fokhagyma, kevés só és őrölt bors

 
 

Elkészítés: A tisztított és darabolt babot kevés vízben pár percig pároljuk, vagy gőzöljük. Egy tűzálló üvegtálat vékonyan kikenünk vajjal, majd beleborítjuk a babot. A tejfölt elkeverjük a reszelt sajttal, a zúzott fokhagymával, ízesítjük sóval és őrölt borssal, majd a babra öntjük. 180 fokos sütőben addig sütjük, míg pirulni nem kezd a teteje.

 

 

 

Paradicsomos bab

 

Hozzávalók: 50 dkg szárazbab, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 nagyobb doboz paradicsompüré, kevés olaj, só, őrölt bors, nádcukor, borsikafű

 
 

Elkészítés: A babot átválogatjuk, átmossuk, és egy éjszakára vízbe áztatjuk. Másnap annyi vízben, hogy éppen ellepje, feltesszük főni. A vizet folyamatosan pótolva a babot puhára főzzük. A főzés vége felé a babhoz kevés borsikafüvet adunk, majd néhány perc elteltével kivesszük a léből. A vöröshagymát megtisztítjuk, laskára vágjuk, majd kevés olajon üvegesre pirítjuk. Ráöntjük a paradicsompürét, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, és ízlés szerinti mennyiségű nádcukorral ellensúlyozzuk a paradicsom savanyúságát. Összekavarjuk, és rövid ideig főzzük. Ha a bab megfőtt, a víz felét leöntjük róla, majd hozzáadjuk a paradicsomszószt és felforraljuk.

 

 

 

Rakott zöldbab

 

Hozzávalók: 40 dkg friss sárgahüvelyű zöldbab (télen fagyasztott), 30 dkg rizs, 30 dkg ízlés szerinti sajt reszelve, 3 dl tejföl, kevés vaj, só, őrölt bors

 

Elkészítés: A tisztított és darabolt babot kevés vízben pár percig pároljuk, vagy gőzöljük. A rizst megfőzzük. Egy tűzálló üvegtálat vékonyan kikenünk vajjal, beleszórjuk a bab felét, majd rárétegezzük a rizs egyik felét, és megszórjuk reszelt sajttal. Rátesszük a bab másik felét, aztán a maradék rizst, és leöntjük a sóval és borssal ízesített tejföllel. A tetejére szórjuk a maradék reszelt sajtot, majd 180 fokos sütőben addig sütjük, míg a sajt pirulni kezd rajta.

 

 

 

 

 

Veróczky-Őri Magdolna