Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A magyar hungarikum, a hagyma

Messze földön híres a makói hagyma, bár sokan még a nevét sem tudják kiejteni, de azt mindenki tudja, hogy a jó magyaros ízek nélkülözhetetlen alapja.

 
 

Nem volt ez mindig így, Magyarországon a 15. századig nem termesztették, és nem is használták ezt a csodálatos növényt. Elterjedése villámgyorsan történt, manapság pedig, nincs olyan háztartás, ahol nem található meg a hagyma.   

 

Hírességünk története

 

Felér Charles Simonyival vagy Tony Curtissal! Nem túlzás, ahogy személyüket annyian ismerik, és kis hazánkhoz kötik, úgy fűződik nevünk a makói hagymához. Különlegességét speciális termesztésének és tulajdonságainak köszönheti. Két éven keresztül nevelik a hagymát Makón. Az első évben elvetik a magot, amelyből apró hagymát nevelnek a dughagymát. Majd a nyár végén felszedik, s hogy ne hozzon magot egy különleges - modhatni titkos eljárássalhőkezelik. A második év tavaszán elrakják a dughagymát, és várnak még augusztus elején beérik. A felszedett hagymát utóérlelik, vigyázva arra, hogy ne ázzon meg. Így készül, nem kis procedúrával a világszerte ismert makói hagyma.    

 

Értékes táplálék

 

 

Ki gondolná, hogy a hagyma ennyi értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz? A vöröshagymában megtalálható: a kalcium, foszfor, kálium, nátrium, magnézium, vas, réz, cink mellett még B1, B2, B3, B5, B6, és C- vitamin valamint folsav és biotin is. A hagyma kvercetin, antioxidáns tartalma kedvezően befolyásolja a szervezetben zajló biokémiai folyamatokat. Táplálkozási értékét leginkább magas energiaértéke, jelentős fehérje, rostanyagai, C-vitamin tartalma adja.

 

Talán még kevesebben tudják, hogy a hagyma számos betegségre, problémára kiváló orvosság! Baktériumölő, javítja az emésztést, hatásos a felső légúti megbetegedésekkel szemben, epehajtó, jól alkalmazható magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen. Csökkenti az emésztőrendszeri fekély veszélyét, a vérlemezkék képződését, így segít megelőzni a szívinfarktus, az agyvérzés kialakulását. A legújabb kutatási eredmények alapján a csontritkulás kialakulását is gátolja.

 

Fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet. Bélféregűzésre, vizelethajtásra, étvágygerjesztésre, illetve vércukor csökkentésére is használják. Meghűlésre, köhögés enyhítésére, darázscsípések gyógyítására is bátran alkalmazható.  

 

Gyulladásgátló hatásának köszönhetően lelohasztja a rovarcsípések helyét. A félbevágott hagymát helyezzük a megmart testrészre, 10 percig hagyjuk rajta. Segítségével megszüntethető a fájdalom és a viszketés.  

 

Rákmegelőző hatású a hagyma. A különböző hagymafajták rákmegelőző hatása már az aromájukról megállapítható: az erősen csípős ízű és orrfacsaró szagú hagymák különösen jó védelmet nyújtanak bél- és májrák kialakulásával szemben - derítették ki a Cornell egyetem (New York állam) élelmiszer vegyészei. Megállapították, hogy minél csípősebb a hagyma, annál magasabb fokú az antioxidatív és rákellenes hatása. 

 

 

 

Magyaros ízek  

 

Ízvilágunk nélkülözhetetlen alapja. Szinte nincs olyan ételünk, melybe ne kellene egy jó adag hagyma. Fogyaszthatjuk nyersen, sütve, főzve. A legegészségesebb nyersen, ám sokan nem szeretik a kellemetlen szájszag miatt.

 

Együnk hagymát hagymával!

 

 

 

 

Miért sírunk a

hagymától?
Amikor a hagymát meghámozzuk, olyan vegyületek kerülnek a levegőbe, amelyek irritálják a szem nyálkahártyáját, és könnyeket fakasztanak.

 

Hagymakrémleves
 

Hozzávalók: 6 db vöröshagyma, só, főzőtejszín

 
 

Az apróra vágott vöröshagymát kevés vízzel feltesszük főzni. Ha puhára főtt, akkor turmixoljuk, majd annyi vizet teszünk hozzá, amennyi levest akarunk készíteni. Felfőzzük, és a végén beleöntjük a főzőtejszínt, és szintén felfőzzük. Pirítós kenyérrel, és reszelt sajttal tálaljuk.

 

Vöröshagymatorta

 

Hozzávalók: 1,5 kg vöröshagyma, 12 dkg vaj, 4 dl tejföl, 4 db tojás, só, bors, szerecsendió, köménymag, 2 adag mélyhűtött leveles tészta

 

A vöröshagymát megpucoljuk, felkarikázzuk, majd a vajban üvegesre pároljuk. Ha kihűlt, hozzákeverjük a tejfölt, a tojást és a fűszereket. A leveles tésztát kinyújtjuk, tepsibe tesszük, rásimítjuk a vöröshagymakrémet, majd forró sütőben megsütjük.

 

 

 

 

 

 

Jó étvágyat!

 

Koczka Kinga