Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Influenza ellen természetes módszerekkel

A megelőzéshez tartozik a sűrű és alapos kézmosás, még orrfúvás előtt is! Miért? Mert lehet, hogy a kezünkre került vírusokat épp akkor tunkoljuk az orrnyálkahártyánk közelébe. Ide tartozik még a zsúfolt tömeg kerülése, arcunk eltakarása stb. Emellett jó, ha az immunrendszerünket felkészítettük a kórokozók fogadására, hogy minél hamarabb megakadályozzák a vírusok szaporodását. 

Mi is történik valójában egy vírusos gyulladás során?

A vírusok nem önálló anyagcserét folytató kis lények, mint a baktériumok vagy gombák. Ők ha bekerülnek szervezetünkbe, rögtön a sejtekbe próbálnak kerülni, ahol átprogramozzák azokat, és több száz újabb vírust termeltetnek, gyártatnak le a sejttel. A sejt végül elpusztul, a vírusok kikerülnek és megfelelő védelem hiányában a folyamat így megy tovább.

Vizsgáljuk meg egy kicsit az influenza tüneteit!

Mindeközben a folyamatban részvevő immunsejtek egy része másolatot készít a vírus egyes részeiről, hogy a következő találkozáskor gyorsabban tudjon reagálni. Ez lezajlott fertőzés esetén mindig alaposabb, mint egy védőoltás hatására, bár az ára is nagyobb.

Mit tehetünk influenza esetén?

Az eszközök tárháza széles. A teendő attól függ, hogy mit akarunk vele elérni, és melyik fázisban kapjuk el a betegséget.

Az immunrendszer támogatásának a megelőzésben van jelentősége. Egy kiegyensúlyozott immunrendszer gyorsabban útját állhatja a kórokozóknak, és ehhez nincs szüksége olyan erős tünetek produkálására. Ez az immunsejtek típusának arányától függ.

Az influenza tüneteinek kezelése

A tünetek kezelése szintén fontos lehet, de nem pusztán a reakció elnyomásával, hanem annak támogatásával, a lezajlás meggyorsításával, az általános tünetek csökkentésével. Ezekre az állapotokra a természetes immunmoduláns anyagok alkalmazhatók.

A láz csillapítása

A láz csillapítása csak elhúzódó, magas láz esetén kívánatos. Erre a hűtőfürdő a legalkalmasabb. Azt érdemes meleg fürdővel kezdeni, melybe fejünket is belerakjuk, hogy az agyi hőközpont érzékelhesse: „eddig és ne tovább”. Ezt követően kell fokozatosan lehűteni a vizet, de 32-34 fokosnál nem kell hidegebb, és inkább sokáig ázzunk benne. Tanácsos a fürdővizet is fürdősóval, himalája sóval, vagy szóda-bikarbónával lúgosítani.

Dr. Gulyás Tamás