Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Egészséges táplálkozás 2. – Elkészítési technikák

 

Káros főzési módszerek

Először gyorsan fussunk át azokon a főzési technikákon, melyeket mostantól érdemes elhagynunk vagy azért, mert hízlalóak, vagy azért, mert egészségkárosító hatásuk van.

Egészséges ételkészítési eljárások

Első látásra úgy tűnhet, hogy alig maradt olyan főzési eljárás, melyet szabad lenne használni! De ez nincs így, csak éppen új szemmel kell néznünk a legegyszerűbb konyhai módszereket. Hogyan készítsük tehát el az ételeket, ha egészségesek akarunk maradni?

1. Nyersen

A legegészségesebb, ha a zöldséges ételek egy része nincs se megfőzve, se megsütve, hanem a zöldségeket nyersen fogyasztjuk, hiszen olyankor a legmagasabb a vitamintartalmuk – feltéve, hogy az összetevők nem állnak hetekig a hűtőszekrényben! Minél több zöldséget és gyümölcsöt próbáljunk meg nyersen belekomponálni az étkezéseinkbe! Természetesen a nyers fogyasztásnak is számtalan variációja létezik, ha szeretnénk mélyebben belemerülni a témába, próbáljuk ki a nyersétel blogok receptjeit!

Próbáljuk ki! Kísérletezzünk ki új salátaönteteket! A majonézes, tartáros alapú önteteket örökre felejtsük el, a szószok esetében sokkal inkább az olívaolajos, a citromleves, a mustáros, tormás, natúr joghurtos verziókat variáljuk izgalmasan! Nyugodtan aprítsunk nyersen olyan zöldségeket is a salátába, melyeket korábban főzve szoktunk meg, mint pl. a brokkoli vagy a cukkíni.

Próbáljuk ki! A dinnye-alma-spenót turmixot, a cékla-alma turmixot, vagy a gazpachot, melyhez hagymát, fokhagymát, paradicsomot, paprikát, uborkát kell összeturmixolnunk, vagy a tejszínes eperlevest, amit könnyen elkészíthetük, csak az epret turmixoljuk össze tejföllel és tejszínnel, (és ugyanez persze málnával, szederrel is isteni).

Próbáljuk ki! Készítsünk tzazikit, azaz fokhagymás natúr joghurtba keverjünk lereszelt uborkát. Próbáljuk ki a kókuszos répasalátát is, azaz leszeszelt almát, répát keverjünk össze némi citromlével, kókuszreszelékkel, és pirított dióval dúsítsuk.  

Próbáljuk ki! Az avokádó olyan zamatos, krémes állagú, hogy könnyen nagyszerű krémet lehet belőle csinálni, egy kanálnyi tejföllel, fokhagymával, citromlével, borssal ízesítve. Kísérletezhetünk másféle, egészséges magvakból készült krémekkel is, például a tökmag-krémmel, melyhez csak olaj, citromlé és egy kis fokhagyma szükséges. 

3. Párolva / főzve

A párolásnak az a nagy előnye, hogy nem igényel zsiradékot, és képes megőrizni a tápanyagok egy részét. De ha a zöldségeket pépesre pároljuk, nem csak a vitamintartalmuktól fosztjuk meg mindet, hanem az ízétől is, így az a legelőnyösebb, ha a zöldségeket „roppanósra” készítjük el csupán.

Próbáljuk ki! Blansírozzunk például a parajt, a sóskát, a spárgát, a hosszú zöldbabot vagy a karfiolt, vagy ha igazán profik akarunk lenni, megreszkírozhatjuk a gőzben való (forró víz fölötti) blansírozást is, mely a spenótnak, sóskának éppen elég. 

Próbáljuk ki! Ha a szolid rakott zöldbab helyett valami élénkebbre vágyunk, vegyünk élénkzöld színű, feltűnő pagodakarfiolt! Pontosan ugyanúgy kell vele bánni, mint a brokkolival vagy a karfiollal, csak éppen sokkal emlékezetesebb vacsora lesz belőle! 

Próbáljuk ki! Kísérletezhetünk szokatlanabb ízekkel is. Indiai fűszerkeverékhez jól illik például a krumpli, cukkíni, zöldborsó hármasa. 

Próbáljuk ki! Miért ne mixelnénk az egyes színeket is? Egy kis cékla vagy lila hagyma mindent izgalmas pinkre színez.   

Próbáljuk ki! Lépjünk túl a szokásos brokkolikrémlevesen, és próbáljunk ki valami újat! Az egyik legfinomabb krémleves a sárgarépa-krémleves, melyhez a főtt sárgarépát kell leturmixolni zöldségleves alappal, majd reszelt sajttal, pirított zsemlekockával díszíthetjük.  

Próbáljuk ki! Készítsünk az aznapi ebédhez friss lekvárt, ami nem nagy ördöngösség, csupán aprítsuk fel az adott gyümölcsöt, és egy kis olajon, kevés vízzel főzzük puhára, és ízlés szerint fűszerezzük (de ne cukrozzuk). Csináljunk ízkeverékeket is, mint szeder-sárgabarack, ribizli-őszi, szilva-barack stb…

Tóth Ágnes