Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

"Dopping" teszt

Egy nehezen induló nap reggelén vagy az álmosító ebéd utáni órákban néha kell egy kis gyorssegély, hogy lendületbe hozzuk agyunkat. Egyesek a kávéra esküsznek, mások egy bögre teában látják a frissítő erőt, sokan a kakaóban bíznak, és vannak, akik a ginsenget vagy a guaranát választják.

A legnépszerűbb élénkítőszer: a kávé

Sokan talán el sem tudnának képzelni egy napot a szokásos reggeli tejeskávé vagy capuccino nélkül, sőt, akad aki rendszeresen napi több csészényit is megiszik hogy ébren maradjon és növelje koncentrációs képességét. Hogyan hat egy pohár fekete, és miként érdemes fogyasztani?

Egy adag felhörpintése után – a kávé típusától függően – szervezetünk kb. 70-150 mg koffeinhez jut, mely hirtelen, lökésszerűen szívódik fel gyomrunkból. Áldásos felpörgető hatását már percekkel a csésze kiürítése után érezzük, és átlagosan 2-3 órán át tart: élénkíti az agyi aktivitást, serkenti a központi idegrendszert, fokozza a szív és a vese működését, gyorsítja az anyagcsere-folyamatokat és a légzést. Kis mennyiségben pozitív hatású: amellett, hogy növeli a munkabírást és csökkenti a fáradtságérzetet, hangulatjavító ital is.

Nem árt azonban mértékkel, óvatosan iszogatni. Rendszeresen, naponta nagyobb mennyiségben fogyasztva ugyanis könnyen kialakulhat a koffeinfüggőség, és a „legális drog” mindennapi életünk elengedhetetlen részévé válhat. A hozzászokás mellett számolnunk kell a lehetséges mellékhatásokkal is: kialakulhat magas vérnyomás, reflux, gyomorfekély, vagy akár szívritmuszavar. Mivel a kávé dehidratáló, vízhajtó hatású, feltétlenül figyeljünk az elegendő folyadékbevitelre! Savtartalma növelheti a gyomorfekély kockázatát, ezért nem érdemes éhgyomorra vagy feketén inni.

A túlzott koffeinbevitel akár mérgezést is okozhat: napi 500-600 mg feletti, de az arra érzékenyek akár már 250 mg feletti bevitel esetén is igen kellemetlen tüneteket produkálhatnak, mint például émelygés, szédülés, heves szívdobogás, rendellenes légzés, idegesség, nyugtalanság, ingerlékenység, álmatlanság, remegés. Mivel a kávén kívül egyéb élvezeti cikkek – tea, csokoládé, kakaó, kóla, energiaitalok – és egyes gyógyszerek is tartalmaznak koffeint, ha nem figyelünk az elfogyasztott mennyiségre, könnyen túlzásba vihetjük az élénkítést.

Hosszan tartó frissesség: a tea

Az örökzöld teacserje, a Camellia sinensis szárított leveleiből készült ital koffeintartalmánál fogva a kávéhoz hasonlóan frissítő, élénkítő hatású, azonban másként hat, mint egy pohár fekete. A teafű ugyanis csersavat is tartalmaz, mely elősegíti, hogy szervezetünkben lassabban szívódjon fel a koffein. Ezáltal a serkentő-élénkítő hatás enyhébb, mint a kávé esetében, de a fokozatosabb felszívódásnak köszönhetően tovább is tart.

A teafajták közül a zöld tea tartalmazza a legtöbb csersavat (polifenolt), így fogyasztásakor a koffein az egyéb teákhoz képest is lassabban szívódik fel, órákon át egyenletes hatást kifejtve. Egy pohár különleges aromájú zöld tea frissít, serkenti a szellemi teljesítőképességet, és mégsem okoz hirtelen vérnyomás-emelkedést. Amellett, hogy remek serkentő ital, kiváló immunerősítő is: a benne rejlő antioxidáns hatású polifenoloknak (katechineknek) köszönhetően ugyanis gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumölő tulajdonságú, és magas C-vitamin tartalma is erősíti szervezetünket. Emellett katechin tartalma révén rákmegelőző hatású is, gyorsítja az anyagcserét, hozzájárul a vérzsír- és a vércukorszint egészséges értékeinek megőrzéséhez, a benne lévő fitoösztrogének (ösztrogénszerű-aktivitású vegyületek) pedig hozzájárulnak a csontritkulás megelőzéséhez. A zöld tea nagyon jó fogerősítő is: kimagaslóan sok fluort tartalmaz, a benne rejlő polifenolok pedig antimikrobás hatásúak. Hogy jótékony összetevői megmaradjanak, a zöld tea leveleit ne forrázzuk le, csak maximum 70-80 fokos vízben kb. 5 percig áztassuk.

Tipp: Zöld tea koncentrátum

A zöld tea értékes összetevőinek kivonata amellett, hogy frissít, gyorsítja a zsírégetést, jótékonyan befolyásolhatja a vér koleszterin-, vérzsír- és vércukorszintjét.

Bővebben a termékről >>

 A tea fajtáiról és egészségre gyakorolt hatásáról bővebben itt olvashat.

Illatos frissítő: a kakaó és a csokoládé

A kakaó – és a belőle készült csokoládé – alacsony koffeintartalmának köszönhetően frissítő, serkentő hatású. (Egy tábla étcsokoládé kb. annyi koffeint tartalmaz, mint egy adag gyenge kávé, egy bögre kakaó pedig kb. egy kávé koffeintartalmának negyedét foglalja magában.)

Az utóbbi évek kutatásai szerint a kakaó üdítő hatásán kívül – a benne található polifenoloknak köszönhetően – csökkenti a koleszterinszintet, védelmet nyújthat a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, flavonoid tartalmának köszönhetően pedig hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez, javíthatja a cukorbetegek állapotát, segíthet megőrizni az erek rugalmasságát és csökkentheti a vérrögképződést is. Mindezek mellett ráadásul még közérzet- és hangulatjavító hatású is, mivel fogyasztása az endorfin („boldogsághormon”) kiválasztását serkenti. Ezért a kakaó és a magas kakaótartalmú csokoládé kitűnő frissítő-szer, és kis mennyiségben fogyasztva igencsak hasznos szervezetünk számára.

Egzotikus lendület: a ginseng

Bár nincs benne koffeint, serkentő hatásának köszönhetően természetes élénkítőszer. Az Ázsiából származó gyógynövény gyökere igen értékes hatóanyagokat tartalmaz (legfontosabb a ginsenozid), ezáltal növeli a szellemi- és fizikai teljesítőképességet, alkalmas a munkateljesítmény és a koncentrációs képesség fokozására, segít a betegségek utáni lábadozásban, általános szervezeterősítő, fáradtság és kimerültség esetén természetes orvosság. Főként kapszula és tea formájában kapható, de jó tudni, hogy a kávéval és a hagyományos teával ellentétben hosszú távú fogyasztása nem ajánlott. A ginsenget alkalomszerűen, vagy folyamatosan maximum 2-3 hétig szabad használni, főként nagyobb megmérettetés vagy fáradtság, betegségből való lábadozás esetén.

Sokoldalú élénkítő: a guarana

Az Amazonas vidékén őshonos kúszónövény magvából készült kivonat természetes energizáló, remek kávéhelyettesítő. Koffeintartalmának köszönhetően élénkítő hatású, ugyanakkor a kávétól eltérően nem okoz heves szívdobogást vagy gyomorégést. Fokozza a testi és szellemi teljesítőképességet, hatása elnyújtott, kb. 4-6 órán keresztül tart. Amellett, hogy általános élénkítőszer, zsírégető és éhségérzet-csökkentő hatása miatt hasznos kiegészítője lehet fogyókúráknak, közérzetjavító, görcsoldó hatású, jót tesz az ingadozó vérnyomásnak is.

Tipp: Guarana tabletta

A guarana elősegítheti a megfefelő éberség és koncentráció képesség fenntartását.
 
Guarána kivonatot tartalmazó -természetes eredetű étrend-kiegészítő. Természetes energizáló gyógynövény (kávé-helyettesítő).
 

A kakukktojás: energiaitalok és a kóla

Bár igencsak távol esik a természetes kategóriától, koffeintartalma miatt érdemes szót ejteni róluk. A legtöbb energiaital koffein, vitaminok, taurin (kéntartalmú aminosav) és guarana egyvelege, felturbózva különféle mesterséges összetevőkkel, mint például aromák, színezékek, édesítőszerek, tartósítószerek. Nemcsak a mű-összetevők miatt érdemes elfelejteni ezeket a színes, cukorkaszagú, szénsavas löttyöket, de sok esetben igen magas koffeintartalommal bírnak, aminek hatását tovább fokozza a hozzáadott guarana is. Alkohollal együtt fogyasztva pedig – ami manapság igen divatos – igencsak kellemetlen „mellékhatásokat” okozhat, mivel a taurin és az alkohol találkozásából mérgező vegyületek keletkezhetnek, a koffein és az alkohol vízhajtó hatása összeadódva pedig akár kiszáradást is okozhat.

A kólával sem árt vigyázni: fél litert megiszogatva kb. egy kávé koffeintartalmát vesszük magunkhoz, úgyhogy aki kólával fedezi a napi folyadékszükségletét, számolhat egy kis koffeinmérgezéssel, a káros összetevőkről (színezék, aroma, édesítőszerek, tartósítószerek, foszforsav) már nem is beszélve.

V. Magdi