Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Télvégi tippek

Hamarosan beköszönt a tavasz. De addig is mivel dobjuk fel a szürke télvégi napokat? A tél vége felé szervezetünk vitaminkészlete kimerülhet, ránk törhet a téli depresszió, és jön a szokásos influenzajárvány is. Mit tegyünk és mit együnk, hogy jobb kedvre derüljünk, fittségünket megőrizzük, hogyan dobjuk fel a szürke napokat a tavasz beköszöntéig?

Téli rossz hangulat, depresszió

A hosszú, fényes nyári napokhoz képest a legtöbben rosszul viseljük a sötét téli hónapokat.

Reggel sötétben ébredünk, még munkába menet is szürkület van, és bizony napközben is alacsony a napos órák száma, az idő sokszor borús, ködös.

Nem csoda, ha ilyenkor nehezebben ébredünk, fáradékonyabbak és gyakran kedvetlenek vagyunk.

Extrémebb esetben a téli hónapokban – különösen az évszak vége felé, februárban – a sötétség okozta búskomorság akár depresszióba is fordulhat.

Szezonális, téli depresszióra utaló tünetek lehet a fokozott étvágy – szénhidrátéhség, csokoládé utáni vágy –, a hízás, kedvtelenség vagy állandó komor hangulat, érdeklődés elveszítése, koncentrációzavar, és a megnövekedett alvásigény.

Derüljünk jobb kedvre!

Hamarosan itt a tavasz, és a napos, melegebb napok beköszöntével hangulatunk is javulni fog. Addig is mit tehetünk, hogy jobb kedvünk legyen?

  • Menjünk ki a szabadba! Ha hétvégén előbújik a nap, használjuk ki az alkalmat, ne ücsörögjünk otthon! Menjünk kirándulni, vagy sétáljunk a közeli parkban és töltődjünk fel a napfénnyel.
  • Alkalmazzunk fény- és színterápiát! Az otthonunkba, irodánkba engedjünk be minél több fényt, nappal húzzuk fel a redőnyöket, ne függönyözzük be a szobát. Vegyük körbe magunkat vidám színekkel: a sárga jó hatással van az idegrendszerre, a zöld nyugtató hatású, a narancssárga pedig depresszió és rosszkedv esetén kifejezetten ajánlott. Együnk színes gyümölcsöket, viseljünk színes kiegészítőket, válasszunk vidám színű függönyt lakásunkba.
  • Sportoláskor endorfin („boldogsághormon”) szabadul fel szervezetünkben, ezért a rendszeres mozgás jelentősen javíthat kedélyállapotunkon, segít a stressz feloldásában is.
  • Párologtassunk illóolajat, a felszabaduló illatok ugyanis jó hatással vannak a lelkiállapotra. A levendula-, és a citromolaj megnyugtat, elűzi a rosszkedvet, az eukaliptusz-, a menta- vagy a rozmaringolaj pedig élénkít, lendületet ad.
  • Ne szigetelődjünk el, keressük barátaink, rokonaink társaságát, éljünk aktív társasági életet. Egy közös séta, mozi vagy kávézás a barátokkal, vagy épp családi kirándulás az egyik legjobb hangulatjavító.
  • A különféle lazító technikák, mint például a jóga, a relaxáció, vagy az autogén tréning segíthetnek felülkerekedni a rosszkedven.
  • Iktassunk be táplálkozásunkba kedélyállapot javítására és a depresszió megelőzése céljából omega-3 zsírsavat étrend-kiegészítő formájában (fontos a minőségi termék választása a kadmium ill. egyéb szennyeződés kivédése céljából ).

Tudta?

Az omega-3 zsírsavak az „agy táplálékául” is szolgálnak, hiszen egyik legfontosabb fajtája, a DHA, nagy mennyiségben található agyunk szürkeállományában. Az omega-3 zsírsavak hiánya hozzájárulhat különféle betegségek, többek között a depresszió kialakulásához is, ahogy azt Joseph Hibbeln amerikai pszichiáter depressziósokkal két éven keresztül végzett kísérleteivel igazolta. Azt is kimutatta, hogy egy országban minél több halat fogyasztanak, annál kevesebb a depressziós beteg. Bővebben az omega-3-ról >>

Vitaminraktár

Ebben az időszakban sajnos nemcsak a borongós hangulat az egyetlen negatív tényező. Leselkedik ránk a nátha és az influenza, ami főként a legyengült immunrendszer, vitaminhiányos szervezet esetén jelent nagyobb veszélyt.

Tél vége felé ezért különösen fontos, hogy szervezetünk kimerült vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-raktárait feltöltsük, hogy immunrendszerünk hatékonyan tudjon védekezni a különféle kórokozókkal szemben.

Ilyenkor jóval kisebb a zöldség-gyümölcs választék, ezért a napi vitaminszükséglet megfelelő fedezéséhez sokkal nehezebb a menüt megfelelően összeállítani, mint tavasszal vagy nyáron.

Ma már télen is megtalálható ugyan a boltok és zöldségesek polcain a paprika, saláta, paradicsom, uborka, azonban ezek jó eséllyel tartalmaznak különféle növényvédőszer-maradványokat. Ha nem szeretnénk méreganyagok tömkelegével bombázni szervezetünket, télen a primőr áru helyett válasszunk inkább idényzöldségeket és jó minőségű gyorsfagyasztott termékeket.

A téli hónapokban ezzel sajnos igencsak leszűkül a természetes vitaminforrások választéka, ráadásul csökken az élelmiszerek vitamintartalma is. Ezért a különféle betegségek elleni hatékony fellépéshez a nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása mellett érdemes megfelelő étrend-kiegészítővel pótolni a vitaminokat.

Miből válogathatunk télen?

Télen természetes vitaminforrások a télálló zöldségek, (sárgarépa, zeller, fekete retek, cékla) gyümölcsök (alma, körte) valamint a különféle déli gyümölcsök.. Immunrendszerünket erősíthetjük különféle csírákkal, természetes zöldséglével (búzafű, káposzta stb.) is.

Vitaminsaláta

Hozzávalók: vöröskáposzta, káposzta, sárgarépa, feketeretek és zeller ízlés szerinti mennyiségben. Az öntethez: 2 dl joghurt, 1 teáskanál olívaolaj, kevés őrölt feketebors és só, szárított kapor

Elkészítés: A zöldségeket legyaluljuk, összekeverjük. A joghurthoz hozzáadjuk az olajat és a fűszereket, alaposan összekeverjük, és a salátára öntve tálaljuk.

Veróczky-Őri Magdolna