Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Körülmetélés gyermekkorban

A körülmetélés nem új keletű dolog. Évente mintegy 1 500 000 körülmetélést végeznek az Egyesült Államokban, ami megközelítőleg a fiúgyermekek 80%-t érinti.

Körülmetélés története

A körülmetélés a legrégibb ismert sebészeti beavatkozás. A férfiak körülmetélését ősidők óta vallási szertartásként végzik. A körülmetélés a zsidó vallás betérési szertartása, a muszlimok számára pedig a lelki megtisztítást jelenti.

A földön minden tíz férfiból legalább három körülmetélt, és évente legalább 15 millió újszülött kor utáni körülmetélést hajtanak végre, ami a körülmetélést a leggyakrabban elvégzett sebészi beavatkozássá teszi. Bár eredete ismeretlen, a körülmetélésre vonatkozó legkorábbi bizonyíték a Kr.e. 2300-ból származik.

Egyiptom római meghódításának idejére (Kr.e. 30), a körülmetélés elvégzésének rituális jelentősége lett. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában, az egész Közel-Keleten és Afrikában, a csendes-óceáni szigetvilágban és a Fülöp-szigeteken, ma is rutinszerűen elvégzik a fiúgyermekeken, valamikor az újszülöttkor és a felnőtté válás között. Még további számtalan férfi pedig felnőttként dönt a körülmetélés mellett.

Miről is van szó?

A körülmetélés a fityma eltávolítása, mely azt eredményezi, hogy a makk állandóan szabadon van. Ideális esetben ez azt jelenti, hogy az egész makk és mögötte az, amit korona ároknak neveznek, teljesen szabadon van.

Ilyen esetben a hímvessző szárának a bőre nem gyűrődik össze az árokban, és így ott a szmegma sem termelődik. A fityma vagy más néven előbőr (lat. praeputium) a férfi nemi szerv része, a hímvessző végén a makkot fedő visszahúzható dupla bőrredő.

A körülmetélésre - bármilyen indokból is végeznék el - a születés után 7-10 nap a legideálisabb időzítés. Ebben a korban nincs érzéstelenítési kockázat, nincs probléma abból, hogy a műtét idejére a gyereket elválasztják a szülőtől, nincs pszichológiai megrázkódtatás, nincs visszaemlékezés az eseményre (a gyereknek a körülmetéltség lesz a természetes, „veleszületett" állapot), nincsenek varratok és a seb néhány nap alatt begyógyul, mindenféle kellemetlenség nélkül.

Egyébként a körülmetélést a csecsemőkorban később is bármikor el lehet végeztetni, s egy pár héttel későbbi beavatkozásnak is meg vannak a maga előnyei, pl. a kicsit nagyobb, érettebb gyerek, stb.

Egészségügyi szerepe

A vallási ok mellett nagyon sok esetben egészségügyi okok miatt döntenek a körülmetélés mellett. Nagyon sok fiúgyereknek problémája van a fütyijével, melyek általában a letapadás vagy a fitymaszűkület.

Letapadás

A letapadás igen gyakori, csecsemőknél és kisdedeknél. Ekkor a fityma belső felszíne és a makk lazán összenőtt. Általában az életkor előrehaladtával, többnyire magától, minden beavatkozás nélkül megszűnik.

Problémát az okozhat, hogy a letapadt fityma mögül a faggyúanyagot termelő mirigyek váladéka nem tud kiürülni. Ha e felgyülemlett váladék befertőződik, kellemetlen betegség, gennyes fitymazsákgyulladás alakul ki.

Fitymaszűkület

A neve is mutatja, ilyenkor a fityma hátrahúzását a szűk bőr akadályozza. Az elváltozást - súlyossága szerint - két fokozatba sorolhatjuk: míg abszolút szűkület esetén az előbőr hátrahúzása teljességgel lehetetlen, relatív szűkületnél a fityma hátrahúzása több-kevesebb nehézség árán lehetséges.

Ez utóbbi esetben, a feszülés miatt a bőr gyakran berepedezik és gyűrűszerűen elszorítja a hímvesszőt. Tudni kell, hogy a csecsemőkori fitymaszűkület is javulhat az életkor előrehaladtával. 3 éves korig az enyhe, relatív szűkületek kinőhetők, az abszolút szűkületek pedig gyakran relatívvá szelídülnek.

Letapadás és fitymaszűkület egyben

Nagyon gyakori az előbbi két elváltozás együttes előfordulása. Általában a letapadás többé-kevésbé súlyos fitymaszűkülettel párosul.

Miért jobb?

A megfigyelések szerint azoknál a népeknél, ahol a körülmetélés általános, sokkal ritkábbak a makk és a fityma idült gyulladásai, és közel tízszer ritkábban fordulnak elő a gyulladás talaján kialakuló rosszindulatú hímvessződaganatok.

E tények ellenére, normális anatómiai viszonyok esetén nem indokolt a fityma eltávolítása, hiszen rendszeres tisztálkodással ez a terület is ápolható, a gyulladás megelőzhető. Orvosi szempontból csak akkor szükséges a körülmetélés, ha a rendszeres tisztálkodást akadályozza a szűk fityma.

A körülmetélés teljesen megelőzi a fityma-szűkületet. A körülmetélés teljesen megakadályozza a parafimózist - azt az állapotot, amelyben az ernyedten a makk mögé hátrahúzható fityma csapdába esik a korona-árokban, amint a makk az erekcióban megduzzad. A körülmetélés megelőzi a balanitist - a fityma és a makk gyulladását. A közismert előnyök közé tartozik a hímvessződaganat, a húgyúti fertőzések és a szexuális úton terjedő betegségek kockázatának csökkenése.

Körülmetélés.hu - minden amit a körülmetélésről tudni kell >>

Összeállította: Kincses Fanni