Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Szemápolás gyógynövényekkel

A mai ember szeme fokozott igénybevételnek van kitéve, hiszen nap mint nap televízió előtt ülünk, számítógépet használunk, illetve az ultraibolya sugárzás mennyisége és a légkör szennyezése is egyre csak nő.

A szemnek is ápolásra, kényeztetésre van szüksége

Érzékeny területről van szó, hiszen a bőr sokkal vékonyabb (0,5 mm) a szem területén, ezért kifejezetten oda kell figyelni ápolására. Használjunk gyógynövényes borogatást, kenőcsöt és támogassuk belülről is szemünk védelmét.

Szemborogatás, pakolás tippek:

 

1.) Sós borogatás

A szemnek a meleg, enyhén sós vízfürdő a legmegnyugtatóbb. Két csészényi meleg vízben oldjunk fel egy evőkanál sót. Miután kissé lehűlt, a sós lébe mártott vattadarabbal borogassuk a szemhéjat. Pislogással engedjük, hogy a szemünkbe jusson a víz. Ne aggódjunk, nem csíp!  

2.) Tejes borogatás

 
A borogatást nagyon könnyen el lehet készíteni. Szükséges hozzá, egy evőkanál tej és egy evőkanál tea. Keverjük össze, majd két vattapamacsot itassunk át vele, és 10 percig hagyja becsukott szemen. 
 

3.) Citromos borogatás

Keverjünk össze egy-két evőkanál túrót egy teáskanál feketetea főzettel és néhány csepp friss citromlével. Az így kapott krémes állagot ittasuk fel két vattapamaccsal, azokat tegyük a becsukott szemeinkre, és pihentessük így 10 percig.

4.) Kamillás borogatás

A kamilla majdnem olyan hatékony, mint a sós víz. A kifőzött kamillateát ittasuk fel a vattapamaccsal. Hatékony és gyors módja a fáradtság eltüntetésének.  A sós vízhez hasonlóan nem gond, ha belemegy a szembe, sőt még jót tesz neki.

5.) Burgonyapakolás

Karikás a szeme? Nem kell pánikba esni, ezen is segít a krumpli! Érdemes 1-1 burgonya szeletet fektetni a szemekre, és pihentetni egy órát. Néhány kezelés után láthatóan elmúlnak a karikák.

6.) Rozmaringos borogatás

Borogatás leforrázott rozmaringgal kitűnő praktika szemápolásra! Fél liter vízzel forrázunk le egy teáskanál rozmaring levelet, 15 percig állni hagyni, alaposan szűrjük le és gyulladásos, fertőzéses betegségnél naponta többször mossuk le vele a szemet.

 

Gyógynövények szemproblémára 

 

Frissítő masszázs a szemnek

A masszírozás gyorsítja a salakanyagok távozását, valamint a sejteknek jobb oxigén- és tápanyagellátást biztosít vérbőségkeltő hatásának köszönhetően. Ellazít, mivel a bőridegeket monoton stimulálja a megfelelő, körkörös mozdulatokkal. És, ha mindez nem lenne elég, jó, ha tudjuk, hogy a szemgolyóra is jótékony hatással van, mivel fokozza a könnytermelést, gyorsítja annak elvezetését. Így a szemrés természetes módon átmosódik és felfrissül.

Szemápolás vitaminokkal

Jól tudjuk, hogy a szemápolás nem lenne teljes körű, ha nem említenénk meg a belső támogatást, amely szintén létfontosságú. A szem egészségének megőrzésére szedjünk C vitamint és cinket 1 hónapon keresztül. Ezek erősítik az immunrendszert, ugyanakkor a C vitamin gyorsítja a gyógyulási folyamatokat, és óvja a szemet az esetleges gyulladásoktól.

A cink, ami legmagasabb koncentrációban éppen a szemben található, növeli a C vitamin hatékonyságát. A szem véraláfutását gyakran a szemgolyó ereinek kitágulása vagy szivárgása okozza. A belsőleg használt feketeáfonya-kivonat segíthet ennek a megelőzésében a szem hajszálereinek erősítésével. Igyon szemvidító fűből készített teát, ami szintén csökkenti a szemgyulladást.  

A szerkesztő kedvence: Highland Eye Complete

Lutein, cink, réz, vitaminok, antioxidánsok a szemnek. A különféle külső tényezők nagymértékben károsíthatják a szemet, ezellen antioxidáns hatású készítményekkel védekezhetünk. A lutein az egyik legjelentősebb antioxidáns. A lutein és a zeaxanthin természetes, zsírban oldódó pigmentek, kizárólag növényekben képződnek. A természetben sárga, és narancsvörös színárnyalatokban tűnnek fel, a lutein kölcsönzi például a leveleknek ősszel az aranysárga színt. A napfénynek kitett emberi szövetekben fényvédő hatást fejtenek ki. A szem minden területén előfordulnak, de az egyedüli karotinoidok, melyeket a lencsében és a retinában kimutattak. Szervezetünkbe kerülvén a szem két területén halmozódik fel: a retina (szemideghártya) maculának (sárga folt) nevezett részében és a szemlencsében. 

A lutein tehát itt csökkenti leginkább a szabad gyökök tevékenységét, így óvja szemünk a szürke hályogtól, a látás romlásától.

A lutein kiváló antioxidáns hatása ezen kívül más szervekben, anyagcsere-folyamatokban is jelentkezik. Segít még a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a daganatos betegségek megelőzésében.

 Koczka Kinga