Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Egy életen keresztül- lisztérzékenység

Kis hazánkban évről évre nő a lisztérzékenyek száma. A világon több mint 10 millió, Magyarországon kb. 1 millió ember szenved ettől a betegségtől.

Mi is ez valójában?

Ha a szigorú orvosi definíciót nézzük, akkor a lisztérzékenység vagy más néven cöliákia egy genetikailag meghatározott, folyamatosan fennálló, bélrendszeri gliadinintolerancia, melyet a vékonybél nyálkahártya károsodása és felszívódási zavar jellemez.

Magyarul ez annyit jelent, hogy a búzában, zabban, rozsban, árpában lévő gluténtartalom ellen kiváltott immunreakció vékonybél sorvadást eredményez. A glutén alkoholos kivonatának része az alfa-gliadin, amely káros fehérje. Az arra érzékenyeknél a gluténtartalmú étel fogyasztása után 3-6 hónappal alakulnak ki a tünetek, és szinte bármely életkorban előfordulhatnak.

A betegség során a vékonybél-nyálkahártya sorvadása alakul ki, amely elégtelen emésztéshez, és így elégtelen felszívódáshoz vezet. Amikor a betegség megállapításához vizsgálatot végeznek, részben vérből úgynevezett -EMA tesztet végeznek, részben a bélboholyból eszközzel mintát vesznek, majd ezt mikroszkóp alatt vizsgálják. A kornak megfelelően különböző képeket láthatnak, fontos, hogy a boholyszerkezet teljesen megváltozik és átalakul. A kesztyűujjszerű kiemelkedések (felszívóhám) megrövidülnek, lelapulnak, összeolvadnak, így jelentősen csökkentve a táplálékfelszívás hatékonyságát. Ma már szerencsére létezik vérteszt is, mellyel elkerülhető ez a kellemetlen vizsgálat.

Tünetek

Leggyakrabban a gyermekkorban alakul ki, a tünetek általában a gabona étrendbe iktatását követően 6-12 hónappal kezdődnek. Felnőttkorban csak ritkán jelentkezik. A betegség mértéke és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet, ami összefügg azzal, hogy a glutén mikor került az étrendbe, és a mennyi a napi fogyasztás mennyisége.

Kialakulásakor többféle tünetet különböztethetünk meg, ezek lehetnek az úgynevezett klasszikus és a felszívódási zavarból álló tünetek.

Klasszikus:

  • pókhas (gázképződés, hasfali izomzat petyhüdt- főleg gyerekeknél)
  • fejlődésben való visszamaradás
  • étvágytalanság, hányás
  • pszichés tünetek

Felszívódási zavarokból kialakuló tünetek:

  • vérszegénység
  • vérzékenység
  • csökkent kálcium felszívódás miatt fokozott görcshajlam
  • alacsony vérnyomás és testhőmérséklet
  • fertőzésekkel szembeni ellenállás csökken

Diéta

A lisztérzékenység egyetlen gyógymódja a diéta. Amely során az étrendből teljesen ki kell iktatni a gliadint, vagyis a búzát, árpát, rozsot és zabot. Helyette fogyasztható burgonya, rizs, kukorica, szója és az ezekből előállított liszt, pehely, keményítő használata javasolt. Szerencsére ma már egyre több helyen beszerezhetőek az ilyen készítmények, de akár saját maguk is elkészíthetik kenyérsütő géppel vagy sütőben a lisztérzékeny beteg kenyerét és süteményeit, így biztosak lehetünk abban, hogy bizonyosan gluténmentes táplálékot vesz magához.

Nagyon fontos tudni, hogy az étrend teljes átalakítása után is legalább egy év kell, hogy a sorvadt bélnyálkahártya regenerálódjon, így a megszorításokat nem szabad idő előtt abbahagyni, s élethossziglan folytatni kell.

Kezeletlen cöliák

Ha a lisztérzékeny betegek nem tartják a szigorú gluténmentes étrendet, egyrészt visszaeshetnek, másrészt fogákonyabbá válhatnak különféle pszichológiai problémára. Gyakoribb körükben a skizofrénia, mint az egészséges népesség körében. Ugyanakkor a kezeletlen cöliákiának számos szövődménye alakulhat ki (pl. rosszindulatú vékonybél elváltozások, daganatképződés a nyelőcsőben és a nyirokutakban, s a már fent említett csontritkulás). A lisztérzékenység megjelenése előtt és után is kialakulhat akár cukorbetegség, bőrbetegség.

Étrend-kiegészítők szerepe

Mint minden elváltozásnál, itt is megjegyzendő, hogy nemcsak az adott betegség, hanem az egész ember gyógyítását/kezelését kell szem előtt tartani. Az ásványi anyagok, vitaminok (főleg a zsírban oldódó A-, D-, E-, K-vitaminok) felszívódása is zavart szenved, ami vitaminhiányos állapot kialakulásához vezet. Ezért azt pótolni kell. Az immunrendszert, elsősorban C-vitaminnal erősítsük, de ne feledkezzünk meg az antioxidánsok és az Omega-3 pótlásáról sem.

Németországi és számos magyarországi tapasztalat is azt mutatja, hogy a FitLine Basic Bio Plusnak vagy kisebb gyermekek esetén a Fitline Joghurtnak jelentős panasz és tünet enyhítő hatása van. Természetesen ezek a készítmények nem egyik napról a másikra oldják meg a problémát, de fogyasztásukkal jelentős javulás érhető el.

Forrás: Gyalus Anna/Lisztérzékenység

Kincses Fanni

Kapcsolódó cikkek


»
»