Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ha meggyógyultunk, cseréljünk fogkefét!

A szájüregből - eltérő arányban - kitenyészthető a szervezetben lévő szinte összes baktérium, és ezekből természetesen sok a fogkefére is óhatatlanul rákerül.

Ezek nagy része akár hetekig is életben marad, ezért indokolt lehet megfázás, fogínygyulladás, herpesz után lecserélni a fogkefét, nehogy visszafertőződjünk - figyelmeztetett a Majna-Frankfurt székhelyű szájhigiéniai és táplálkozási tájékoztatási központ.

Leginkább az jelenthet veszélyt, ha a szájban lévő sebbe kórokozó kerül a fogkeféről – mondta el dr. Orosz Gábor fogorvos. Azonban tudni kell, hogy a szájüregben a legerősebb a szervezet immunvédekezése, mert itt kerülünk leggyakrabban kapcsolatba a külvilággal.

A szájat úgynevezett immungyűrű veszi körül, így a baktériumokkal teli környezet ellenére is sokkal gyorsabban gyógyulnak az itteni sebek, mint a test más részein lévők.

A legyengült immunrendszerű betegeknél (például cukorbetegség, vérképzőszervi rendellenességek esetén) a fogak és az íny állapota is rosszabb lehet a gyengébb védekezőképesség miatt.

Általános esetben háromhavonta érdemes fogkefét cserélni, leginkább annak kopása miatt. A fogkefén ugyanakkora eséllyel ragadhatnak meg a levegőben előforduló mikroorganizmusok, mint bármi máson, például az evőeszközökön – tudtuk meg Orosz Gábortól.

A legtöbb kórokozó csak nedves közegben életképes, azonban egyes baktériumok, melyek spórát vagy tokot tudnak képezni, a száraz fogkefén is megtapadhatnak, és azon hetekig megmaradhatnak. A fejjel lefele tartott, állandóan nedves fogkefe különösen kedvez a baktériumok, gombák megtapadásának és szaporodásának.

Forrás: origo.hu