Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mitől egészséges a szőlő?

A szőlő nemcsak egy finom gyümölcs, hanem gyógynövény is. Rögtön mondhatnánk, hogy “de hát magas a cukortartalma”, igen, de magas a rosttartalma is.

Ettől függetlenül, valóban nem a legjobb forrás cukoranyagcsere-zavarral küszködők számára, legalábbis nem nagy mennyiségben.

A szőlő jó hatásai

A szőlő sok nyomelemet is vitamint tartalmaz, ilyenek a Béta-karotin, a B-vitamin csoport legfontosabbjai, illetve a C-vitamin. Tartalmaz kalciumot, káliumot, vasat és foszfort is. De talán legfontosabb a magas antioxidáns színanyagainak tárháza, ami mind a fehér (zöld), mind a piros fajtákban megtalálható. A resveratrol talán a legismertebb, ami a borban is megmarad. A resveratrol antioxidáns tulajdonságai mellett a kalóriamegvonás hatásit tudja szimulálni a szervezet számára. Gyümölcssavai, már említett magas rosttartalma és a benne található pektinek igen jó hatással vannak az emésztésre.

Szőlőkúra szüret idején

Kalóriatartalma nem magas, 100 g-ra vetítve csak 74Kcal, ami magas víztartalmának is köszönhető. Szüreti szezonban mindenképpen érdemes beépíteni az étrendünkbe, és napi rendszerességgel fogyasztani. Ugyanúgy, ahogy létezik dinnyekúra, szőlőszezonban alkalmazható a szőlőkúra is. Egy héten keresztül napi egy kg szőlő elfogyasztása csodákat tehet szervezetünkkel.

Tartósítható mustként is, de aszalt formában, mazsolaként jobban megőrzi értékes hatóanyagait. Müzlik kiváló összetevője lehet az egész év folyamán. Ekkor azonban alacsonyabb víz és magasabb cukortartalma miatt már nem szabad olyan mennyiségben fogyasztani, mint a friss szőlőt.

Magja értékes flavoniodokat tartalmaz, és ellentétben a cukros húsával, pozitív hatást gyakorol a szénhidrát-anyagcserére, emellett jótékony hatással van a koleszterin szintre és az érrendszer állapotára is.

Szőlőt a bőrünkre is!

A szőlőmag olajából számos kozmetikum is készül, sőt a hozzákevert őrölt szőlőmag porral hatékony hámlasztó masszázs is végezhető. Hámlasztó összetevői gondosan letisztítják az elhalt hámsejteket. A benne található vitaminok, és antioxidánsok védik és táplálják a bőrt.

A frissen összenyomott szőlőszemek arcpakolásként is alkalmazhatóak, a benne található csersavak segítségével. Ne hagyjuk azonban sokáig arcunkon csak 10-15 percig, majd gyengéden mossuk le. Csodákat tesz mind a zsíros, mind a száraz, mind a pattanásos bőrrel is.

Dr. Gulyás Tamás