Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mit csináljak, ha szénanáthás vagyok?

Az allergiások száma évről-évre nő, ennek feltehetően a nyugati életstílus az oka. Manapság már sokat tudunk az allergiáról vagy akár szénanátháról, de mégsem eleget.

Most összegyűjtöttünk pár információt és tanácsot, ami hasznos lehet!

4 tény az allergiáról

Tudta-e?

A parlagfűre majdnem minden 2. magyar érzékeny - ezzel toronymagasan kiemelkedünk a többi európai ország közül.

1.       Az allergia voltaképpen túlreagálás: a szervezetünk túlzott immunreakciót ad valamilyen olyan anyagra, ami más embernél semmilyen reakciót nem váltana ki.

2.       Az érzékenység az allergiás megbetegedés első lépcsője.

3.       Kutatások kimutatták, hogy a vidéken, állatok között felnövő gyerekeknél ritkább az allergia előfordulása, valószínűleg azért, mert ők gyakrabban kerülnek kapcsolatba bizonyos baktériumokkal városi társaiknál, és ez pozitív hatást gyakorol immunrendszerük fejlődésére. A gyermekkori szezonális allergiát ki lehet nőni, de van, akinél megmarad később is. Ha azonban az allergia felnőttkorban jelentkezik, gyanítható, hogy nem múlik el.

4.       Az allergiát mindig kiváltja valami, ezeket allergéneknek nevezzük. Ilyen lehet pl.: virágok, fák pollenei (pl.: platán, bükk, tölgy, nyár, fűz, éger, kőris, stb.), háziporatka, penészspórák, állati szőrök, bizonyos élelmiszerek, vegyszerek, gyógyszerek, napfény, stb..

4 tény a szénanátháról

1.       A légzőrendszerünk az egyik legnagyobb allergén hatásnak kitett szervrendszerünk.

2.       A szénanátha a légúti allergia egyik megjelenési formája. Virágok, fák polleneire, penészspórák, gombaspórák fehérjealkotórészeire reagálva a szervezet gyulladást okozó vegyületet, hisztamint termel.

3.       A szénanátha tünetei lehetnek: megduzzadt nyálkahártya, eldugult vagy folyamatosan folyó orr, tüsszögés, köhögés, szemkönnyezés, szem-, orr- és bőrviszketés, szájpadlás viszketése, stb.

4.       Ha a szülők nem szénanáthások, akkor gyereküknek 6% esélye van arra, hogy allergiás legyen. Ha az egyik szülő allergiás, akkor 20%, ha mindketten, akkor 60-80% a gyerkőc esélye.

Mit csináljunk, ha szénanáthásak vagyunk?

1.       Figyeljük a pollenjelentéseket, és ne menjünk erősen pollenszennyezett helyekre.

2.       Éjjel szellőztessünk, hogy nyugodtabb legyen a pihenésünk.

A zavaró allergiás tünetek enyhítésére szerencsére ma már nagyon sokféle lehetőség létezik. A hagyományos orvoslás mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az alternatív gyógymódok, illetve a táplálkozási szokásokon való változtatás fontossága, valamint az étrend-kiegészítők alkalmazása. Utóbbira lássunk pár példát!

5-féle étrend-kiegészítő szénanáthásoknak

Azt azért érdemes kihangsúlyozni, hogy ezen étrend-kiegészítők szedését érdemes még az allergiaszezon előtt elkezdeni, de persze szezonban is segítséget nyújtanak.

Kató Iringó