Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A közveszélyes körömgomba

A körömgomba az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati betegség, a statisztikák szerint az emberek 1/3-a küzd vele. Gyakori előfordulása miatt népbetegségnek is nevezhető. De mit tehetünk, hogy megelőzzük ennek az alattomos betegségnek a kialakulását?

Mit kell tudni a körömgombáról?

A körömgombát okozhatja fonalas, sarjadzó vagy penészgomba is, és legtöbbször a lábujjakon jelentkezik. Továbbfertőzhet, ugyanis a gombák sokáig életben tudnak maradni a hámrétegről levált apró bőrdarabkákon. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a cukorbetegek, az antibiotikumot szedők és a túlsúlyosak.

Tudta?

A gombák a meleg és/vagy nedves környezetet szeretik, pl.: uszoda, strand, szauna, törölköző, szőnyeg, cipő.

 

12 tipp, hogy megelőzzük a körömgomba kialakulását

A körömgomba tünetei és kezelése

Viszketés, sárgás/szürkés/barnás elszíneződés a körmön, töredezett/megvastagodott/barázdált köröm, köröm alatt fehér, morzsalékos anyag, kellemetlen szag, fájdalmas, gennyező gyulladás - ezek a körömgomba esetleges tünetei. Miután könnyen összekeverhetők más bőrbetegségek tüneteivel, ezért amint észleljük bármelyiket, feltétlenül forduljunk bőrgyógyászhoz. A körömgomba ugyanis nem múlik el magától! Sőt, kimondottan nehéz és hosszadalmas feladat megszabadulni tőle. Éppen ezért a tünetek észrevételekor rögtön érdemes elkezdeni a kezelést, mert ha sokáig halogatjuk, akkor a fertőzött köröm akár le is eshet. 

Mennyi idő alatt múlik el a körömgomba?

Ne higgyünk a reklámoknak, melyek azt állítják, hogy 1-2 hét alatt búcsút inthetünk a körömgombának, ez ugyanis lehetetlen, hiszen a beteg köröm lenövését mindenképpen meg kell várni.

Tudta-e?

A kézkörmök hetente 1-1,5 mm-t, a lábkörmök havonta 1 mm-t nőnek.

Általánosságban elmondható, hogy a gyógyulási szakasz több hónap, akár fél év-egy év. Sajnos az is sokszor előfordul, hogy egy idő után újra felüti a fejét a körömgomba.

Gyógymódok körömgombára

Kató Iringó