Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

3+1 tuti tipp a téli levertség ellen

Nincs kedve semmihez? Folyamatosan erőtlen, kimerült? Egyfolytában csak aludna? Állandóan lehangolt, netán ingerült? Nincs egyedül!

Az a három hosszú téli hónap néha örökkévalóságnak tűnik. Hideg és sötét van, így nem csoda, ha ilyenkor kevesebb az energiánk, és hajlamosabbak vagyunk a rosszkedvre. De mit tehetünk ellene?

1.) Vegyes étrend, megfelelő folyadékpótlás és vitaminok

A hideg hónapokban kevesebb vitamint, ásványi anyagot és növényi eredetű mikroelemet fogyasztunk, nem csoda, ha ezt megsínyli a szervezetünk. Persze télen nem könnyű tartani magunkat a „változatosan fogok étkezni” célkitűzésünkhöz, mégis igyekezzünk minden ételcsoportból fogyasztani, különös tekintettel a nyers zöldségekre és gyümölcsökre. Ezen kívül szükséges odafigyelni a megfelelő folyadékpótlásra is: naponta 2 liter víz lenne az ideális, pontosabban 20-30 testkilogrammonként 1 liter, ebbe beleszámolhatjuk a gyógyteákat is (pl.: hársfa, kamilla, bodza, orbáncfű). Továbbá javasolt a jó minőségű multivitaminok és probiotikumok fogyasztása.

2.) Fény

Télen állandóan sötét van, ez szintén okot adhat a kedélytelenségre. A napsütéses órák számának csökkenése mindenkit megvisel, ilyenkor álmosabbak vagyunk. Szerencsére nemsokára beköszönt a napfényes tavasz, de addig is, ha tehetjük, akkor otthonunkban próbáljunk meg minél több fényt teremteni - lehetőleg meleg fényt -, sőt, alkalmazhatunk fényterápiás kezeléseket is. Érdemes még megemlíteni, hogy télen általában nagyon alacsony a D vitamin szintünk, mert azt a kevés fényt is kizárjuk a ruházatunkkal. 

3.) Aromaterápia

Narancs, eukaliptusz, levendula, rozmaring, fenyő, rózsa, kakukkfű, kamilla stb. – csak pár csepp ezekből az illóolajokból egy párologtatóba, és máris adott a kellemes, meghitt hangulat. Persze csak a valódi illóolajok képesek igazán megnyugtatni és feltölteni az embert, ezért törekedjünk arra, hogy természetes összetevőkből készült, 100%-os illóolajat vásároljunk. Amint belélegezzünk a mesés illatokat, egyből érezhetjük pozitív hatásukat.

Az illóolajok jótékony hatását nemcsak párologtatáshoz, hanem fürdéshez is felhasználhatjuk. Egy kimerítő nap után mindenképp jó szolgálatot tesz az illatos forró fürdő, csak arra figyeljünk, hogy az illóolajat először kb. 1 dl tejbe tegyük bele, és csak utána öntsük a meleg fürdővízbe. Ha a fürdés közbeni szabadidőt nem szeretnénk elmélkedésre szánni, akkor vegyünk kézbe egy jó könyvet, vagy nézzünk meg egy vígjátékot, ezek bizonyára elterelik a figyelmünket a mindennapi gondokról!

4.) Mozgás

Ön is azok közé tartozik, akinél a téli időszakban a napi mozgásadag kimerül az egérrel való kattintgatásban, a TV távirányítójának nyomogatásában, vagy a busz utáni futásban? Nincs ez így jól! A rendszeres mozgás ugyanis növeli az energiaszintet, jobb kedvre derít, és segít kiiktatni a lehangoltságot. Ha a heti többszöri testedzés nem is fér bele az életünkbe, akkor legalább annyit tegyünk meg, hogy lépcsőzünk lift helyett, illetve sétáljunk le jó pár megállót munkába menet és jövet. A hosszú séták a jó levegőn képesek csodát tenni az ember lelkiállapotával: kitisztul a fejünk, feltöltődünk energiával, ráadásul erősítjük szervezetünk ellenálló képességét is.

Ha a nagy sétákhoz hozzászoktunk, már kívánni fogjuk a mozgást. Következő lépés lehet egy mókás hógolyózás, vagy akár egy kisebb kirándulás a barátokkal, családdal! Ha ezeket is kipipáltuk, akkor előfordulhat, hogy úgy rákapunk a mozgás ízére, hogy az a heti 1-2 testedzés már nem is tűnik olyan megerőltetőnek.

Kató Iringó