Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Amikor a Food Detective ételintolerancia teszt BÚZA intoleranciát jelez

 

Búza intolerancia

A búza intolerancia egyes búzafehérjékkel szemben mutatott IgG közvetítette reakciót jelenti. Nem keverendő össze a glutén érzékenységgel, mely a búzában, árpában, rozsban és zabban is megtalálható glutén (illetve annak gliadin alegysége) elleni reakciót jelenti. Ennek megfelelően fennállása esetén minden búza alapú összetevőt tartalmazó ételt ki kell hagyni, nem elég pl.: gluténmentes terméket fogyasztani (ami esetenként búzaliszt alapú). A többi gabona, ha azok nem mutatnak érzékenységet ellenben megengedhető.

Amikor búza intoleranciával állunk szemben

Ha a teszt pozitív reakciót mutat a búzával szemben, akkor ajánlott elhagyni azt étrendünkből, vagy erősen lecsökkenteni a fogyasztását!

Miben lehetnek búzafehérjék?

Búzát nem csak a nyilvánvaló források tartalmazhatnak, mint a kenyér, a péksütemények, a sütemények és a reggeli müzlik , de rengeteg egyéb termékeknek is alkotója lehet. A legtöbb feldolgozott, hagyományos étel, a legtöbb fastfood ,chips és ropogtatnivaló általában tartalmaz búzát. Gyakran használják még fűszerekben és más növényi termékekben hordozó anyagként vagy az összetevők elkülönítésére.

Mikor gyanakodjunk búza jelenlétére?

Mindig olvassa el az összetevőket és egyéb beltartalmi információkat tartalmazó címkéket! Ha a termékleíráson következőket olvassa, a termék tartalmazhat búza fehérjét:

hidrolizált búzafehérje puffasztott búza
binder búzakorpa
fehérliszt búzacsíra
barnaliszt teljes gabona
zsemlemorzsa élelmi korpa
bolgár liszt gum base
étkezési keményítő teljes kiörlésű liszt            
hidrolizált búzakeményítő búzacsíra
módosított keményítő búzapehely
rétesliszt  

Néhány konkrét példa arra, mely ételtípusok tartalmazhatnak búzát:

Búzahelyettesítők

Bár a búza nagyon fontos helyet foglal el táplálkozásunkban, vannak olyan alternatív élelmiszer termékek, amelyek azonos mértékben biztosítanak számunkra tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezek lehetővé teszik, hogy diétája ízletes, változatos és egészséges legyen.

Kenyér - Ma a búzamentes kenyerek széles választékát találhatjuk a piacon, többnyire rizslisztből, rozslisztből készülnek, burgonyával vagy kukoricával keverve. Ezek a kenyerek ugyanúgy tartalmazzák a szükséges B vitaminokat, vasat és folsavat, mint a búzakenyér. Válasszon 100%-os rozskenyeret, vagy német rozskenyeret (pumpernickel), vagy fogyasszon rizs vagy zabsüteményeket.

Tészták - Fogyasszon rizsből, quinoából, kukoricából vagy pohánkából készült tésztákat, melyek szintén megfelelő B vitamin tartalmúak. Galuskát, gombócot szintén készíthetünk pohánkából vagy rizsből.

Sütemények - Sokféle kukorica és zabsütemény készíthető, akár édes, akár pikáns fűszerezéssel.

Reggeli gabonák - Rengeteg féle búzamentes cereáliából válogathatunk, mint a búzamentes müzli, a zabkása, a puffasztott köles, puffasztott barna rizs, puffasztott pohánka, a zabpehely és a quinoa pehely. Ezek mind gazdag B vitamin és vas források.

Sütéshez - Használjunk lencselisztet, szódabikarbónát, borkőt, tápiókát, zselatin vagy vegagél alapú desszerteket, tiszta fűszereket, kukoricalisztet, rizst és nyílgyökérlisztet (arrowhead).

Búzamentes termékek széles körét találhatjuk a bioboltokban, a szupemarketekben vagy az interneten.

Figyelem! A "gluténmentes" nem azonos a "búzamentes"-sel! Mindig ellenőrizze a termékek összetételét!