Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ismerje meg fogait!

Normális esetben az embernek az élete folyamán két fogkészlet áll rendelkezésére. Gyermekkorban 10 fog foglal helyet a felső, 10 fog az alsó állcsontban. A tejfogakat 16 maradó fog követi mindkét állcsontban. A fogakat formájuk és funkciójuk szerint csoportosítjuk.

Megkülönböztetünk kis- és nagy metszőfogat, szemfogat, kis- és nagyőrlőket. Mind a tejfogazatban, mind a maradó fogazatban megtalálhatók a metszőfogak, a szemfogak és a nagyőrlők. A kisőrlők csak a maradó fogban kapnak szerepet. A kis- és a nagymetszők a fogív front területén helyezkednek el, funkciójukat tekintve az étel leharapását , elvágását végzik, de jelentős funkciójuk van a hangképzésban és az esztétikai megjelenésben.

Nőkre inkább a lekerekített, hosszúkásabb metszőfogak, férfiakra a szögletesebb, zömökebb alakú formák a jellemzőek. A fogváltás után az éli részen csipkézettség figyelhető meg, mely az idő folyamán lekophat. A szemfogak a fogív szögletében helyezkednek el, a leghosszabb gyökérrel rendelkeznek. Hossza elérheti akár a 31mm-t is.

Az étel darabokra tépése az egyik fő feladata, de jelentős szerepet kap a rágás tökéletes harmonizálásában, a két fogív egymáson való elcsúsztatásának irányításában. Színe sok esetben egy vagy két árnyalattal eltér a többi fogtól. A sárgásabb szín főként a nyaki részen jelentkezhet.

A metsző fogakat és a szemfogakat elhelyezkedésük miatt frontfogaknak nevezzük. A kisőrlők kettős funkcióval bírnak. Hasonlóan a szemfogakhoz az étel feldarabolását segítik, de az őrlő funkcióban is fő szerepet kapnak. Rágó funkcióban a szerepét két csücskének köszönheti, melyek a nyelv ill. az orca felőli oldalon helyezkednek el. Közöttük barázdarendszer található.

A nagyőrlők a szájüreg legnagyobb fogai. 3, 4, ill. 5 csöcsökkel rendelkezhetnek. A csücskök között anatómiailag meghatározott elhelyezkedésben barázdarendszer található, ahová a felső fogsor csücskei illeszkednek. A nagyőrlő fogak között első-, második-, harmadik nagyőrlőt különböztethetünk meg.

A leghátsó, gyakran hiányzó vagy helytelenül elhelyezkedő fogat bölcsességfogaknak nevezzük. A bölcsesség fog alakja igen változatos. A szájüregben ritka esetekben ún. 9. fogat is felfedezhetünk. Ezek a bölcsességfogak után helyezkedhetnek el. Általában sokkal kisebbek a nagyőrlőknél. Ezen fogak funkciója a rágás, de az érintkezésük az arcmagasságot is meghatározzák és így hozzájárulnak az arcprofil harmonikus kialakításához. A kis- és a nagyőrlő fogakat együttesen rágófogaknak nevezik.

Dr. Csillag Mária

További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatunkban Dr. Csillag Máriához, aki válaszol a fogproblémákkal kapcsolatos kérdésekre.