Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Fogorvosi vizsgálat

A paciens a fogorvossal történő első találkozáskor kb 1 órát tölt el a rendelőben. Alapos, mindenre kiterjedő vizsgálat esetén szükség is van erre az időráfordításra. A vizsgálatot kérdések sora nyitja meg. Sok esetben a páciens egy ún. általános anamnézis lap kitöltésével válaszol vagy az orvos kérdéseire ad betegségeiről információt.

A kérdésekkel átfogó képet kaphat a fogorvos a paciens betegségeiről, műtétjeiről, esetleges allergiájáról, gyógyszer szedéséről, melyek a kezelést befolyásolhatják. A vizsgálatot minden esetben speciális fogászati anamnézis követi.

A paciens elmondja aktuálisan jelentkező vagy krónikusan fennálló problémáját és eddigi fontosabb fogászati kezeléseit, fogászati műtétjeit, esetleg magával hozhatja régebben készült rtg felvételeit is. Ezt követően történik a klinikai vizsgálat.

Minden egyes fogat megvizsgálnak, majd az adott fogazati státuszról feljegyzést készítenek, melyet számítógépes fogászati program segítségével tárolnak. Így az adott státusz mindig visszakereshető. A vizsgálat során ugyan sok minden megállapítható (szuvasodások, rossz tömések…), de tökéletes diagnózis  felállításához elengedhetetlen a röntgenfelvétel.

Mindenképp készül egy OP (ortopantomogram) , ún. panoráma felvétel és készülhetnek az adott fogakról ún. kis röntgenek is. Modernebb rendelőkben már digitális röntgent használnak. Fontos kelléke még a vizsgálatnak az orálkamera, mellyel a fogakról készíthető digitális felvétel. A rendelőben lévő kivetítőkön jól szemléltethető az adott probléma. A vizsgálathoz tartozik még a nyálkahártyák és a rákos megbetegedések során gyakrabban érintett területek ellenőrzése (rákszűrés), a nyirokcsomók vizsgálata is. Fontos, hogy fogorvosunk figyelme kiterjedjen az állkapocs izület vizsgálatára is , valamint ellenőrizze harapásunkat és ha szükséges, akkor a megfelelő fogszabályozási rendelést kínálja nekünk.

Ha jó fogorvos kezében vagyunk biztosak lehetünk afelől, hogy gondosan ellenőrzi ínyünk állapotát és csontunk szerkezetét, nem áll-e fent valamely parodontológiai betegség. Az elkészült fotók ill a röntgen felvételek által kapott információkat, adatokat a fogorvos megosztja a pácienssel és még akkor is felhívja figyelmét lappangó problémákra, ha esetleg a paciens nem konkrétan ezekre vonatkozó  panaszokkal érkezett a rendelésre.

A fogorvos a paciens problémája és kívánsága, a rtg kép valamint a klinikai vizsgálat alapján kezelési tervet állít fel. A jó és kielégítő terv a modern fogászat által felkínált összes lehetőségre kiterjed, melyek mind funkcionálisan, mind esztétikailag a legkiválóbb megoldást kínálják.

Számítógépes szemléltető programok, valamint kézbe vehető modellezők segítségével saját problémánkat ill. a felkínált megoldást jobban megérthetjük.

Ne feledjük egy pillanatra sem. Ez a vizsgálat értünk van! Ha a konzultáció után kérdésünk lenne, feltehetjük e-mailen keresztül is. A modernebb rendelők rendelkeznek külön levelező rendszerrel is. A konzultációt a kezelés megkezdése előtt minden esetben gondos tisztítás (fogkőeltávolítás, depurálás) követ. Ennek hiányában (az akut ellátást kivéve) semmilyen igényes munka nem kezdhető meg. Legközelebbi kezelésünk során bátran kérdezzünk és éljünk a technika vívmányaival.

Dr. Csillag Mária

További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatunkban Dr. Csillag Máriához, aki válaszol a fogproblémákkal kapcsolatos kérdésekre.