Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

„Már megint nem sikerül”- soha nem lesz gyermekem!

Sajnos egyre több ember találkozik ezzel a problémával. Magyarországon a párok kb. 15%-a meddő. Ez elég nagy százalék, ami évről évre romlik, az életmódi tényezők miatt. De mi is a meddőség? Meddőségről akkor beszélünk, ha egy pár védekezés nélkül, normális nemi élet mellett 1-2 év alatt, nem képes gyermeknemzésre. Szigorú definíció szerint a teherbe esési képtelenséget sterilitásnak vagy meddőségnek nevezzük.

Kockázati tényezők

A meddőségnek nincsenek tünetei, de vannak kockázati tényezői. Ezek a tényezők intő jelek lehetnek, melyeket minél korábban felismerve, megakadályozhatjuk a meddőség kialakulását.

Nőknél kockázati tényező lehet:

Férfiaknál kockázati tényező lehet:

Életmódi tényezők

A koffeinfogyasztás és a dohányzás akár 50%-kal is csökkentheti a teherbe esési esélyt. Koffein nem csak a kávéban, de a fekete és zöld teában, egyes csokoládékban, a kólában és az energiaitalokban is található. Érdemes megemlíteni egy tanulmányt, miszerint napi 3 vagy több koffeinmentes kávé fogyasztása növelte a vetélés rizikóját. A kávéban és a fekete teában ezen kívül Tannitok is találhatók, melyek szintén hozzájárulhatnak a meddőséghez.

A dohányzás elhagyása szintén alapvető jelentőségű, az alkohol és a drog fogyasztásáról nem is beszélve. Meddőséget okozhat még a környezetszennyezett levegő, mérgező hatású kémiai szerek, sugárzása.

Mindezek mellett fontos megemlíteni, hogy a normál hüvelyi tejsavbacillus flóra fenntartása fontos. Ezt különböző tejsavas hüvelyöblítőkkel lehet elérni, melyek megfelelő közeget biztosítanak a normál flóra helyreállásához.

Férfi és női meddőség okai

Testi eredetű problémák

A meddőség szervi vagy hormonális okokra vezethető vissza. A nőknél leggyakrabban a petevezetők elzáródása vagy hormonális zavarok állnak a meddőség hátterében.

Női meddőség okai

A férfiak meddősége szintén szervi és hormonális okokra vezethető vissza. Férfiaknál az alacsony spermiumszám illetve gyenge spermaminőség okoz problémát.

Férfi meddőség okai

A meddőségnek lehetnek immunológiai okai is. A nő szervezete és a férfi szervezete is képezhet nagymennyiségű ellenanyagot a spermiumok ellen, amelyek megakadályozzák az ivarsejtek egyesülését.

Lelki eredetű problémák

A meddő párok egy részénél (12%) semmilyen szervi, hormonális vagy immunológiai eltérést, nem lehet kimutatni. Ilyenkor ismeretlen eredetű meddőségről beszélünk. A testi problémákon kívül nagyon sok esetben lelki problémák okozzák a meddőséget. Egyre több vizsgálat jelzi, hogy sokszor a meddőség hátterében emocionális stressz és depresszió áll. Mi sem bizonyítja jobban, mint ez a vizsgálat.

Súlyos depresszióval küzdő meddő nőket véletlenszerűen két csoportra osztottak. Az egyik csoport 10 üléses pszichoterápiában részesült, míg a másik csoport nem kapott ilyen kezelést. A kezelt csoportban hat hónapon belül a nők 60%-a (!) teherbe esett és azt sikeresen ki is hordta, míg a másik csoportban a nők 24%-ka esett csupán teherbe. Nagyon sok esetben hallottunk olyan történeteket, hogy több éves sikertelen teherbeesés után, a leendő szülők feladták, és az örökbefogadáson kezdték el törni a fejüket. Az örökbefogadás megtörténtével, csodával határos módon sikerült teherbe esnie a nőnek. Ezek az emberek beletörődtek sorsukba és nem stresszelték tovább magukat. Ez a példa is bizonyítja, összefüggésben lehet a stressz és a depresszió a meddőséggel.

Ez nem azt jelenti, hogy minden probléma megoldható pszichológus vagy terápia segítségével, de az biztos, hogy jótékony hatása van.

Kezelése

Általánosan elmondható, hogy az esélyek növelhetők, ha a szexuális tevékenységet az ovuláció környékére időzítjük, ha a nemi érintkezések számát az ezen, kívüli időszakokban heti 3 alkalomra csökkentjük. Léteznek továbbá peteérést serkentő hormonkészítmények. Ezen, felül szóba jön az inszemináció, amikor a spermiumokat közvetlenül a méhbe jutatják, vagy az IVF (in vitro fertilizáció), melynek során a petesejteket és a spermiumokat kontrollált laboratóriumi környezetben egyesítik, majd a megtermékenyített petesejtet visszaültetik a méhüregbe.

Étrend-kiegészítők

Emellett nagyon fontos a megfelelő táplálék-kiegészítő fogyasztása, melynek segítségével a legyengült, káros hatásoknak kitett szervezet, regenerálódni tud.

Komplex multivitamin készítmények hasznosak lehetnek, főleg olyanoknál, akik korábban nem szedtek semmit. Mivel nagyon sok ponton lehet zavar a szervezetben, és ezek a készítmények sok helyre hatnak - így pontos magyarázatot nehéz adni a hatásukra, de magyar tanulmányok is igazolták hatékonyságukat.

A C-vitamin bevitele előnyös lehet olyan nőknél, akiknek csökkent progeszteron termelése van, mely miatt a méh nyálkahártya nem fejlődik ki rendesen, hogy befogadja, a megtermékenyítet petesejtet. A zöldségfélékben, a citrusfélékben is van ebből a vitaminból, de a legjobb ter­mészetes forrása a csipkebogyó. Kutatások bizonyították, hogy a zöldségekben és gyümölcsökben lecsökkent a vitamintartalom, így a megfelelő mennyiség beviteléhez táplálék-kiegészítő fogyasztása elengedhetetlen.

Az infertilitásban (magzat kihordásának képtelensége) az E-vitamin hiánya is szerepet játszhat. Az E- vitamin megerősíti és védi a spermiumok sejtmembránját, és abban is segíti őket, hogy megtegyék azt a pár centiméter, ami egy gyerek nemzéséhez kell. Egy kísérlet során normális spermiumszámmal, de kevés megtermékenyítésre képes spermiummal rendelkező férfiaknak 3 hónapig napi 200 NE E-vitamint adtak. Az E-vitamin csökkentette a férfiak ondójának szabadgyök-szintjét, és a megtermékenyítések arányát 30%-kal növelte. Mint a vizsgálatból is kiderült az E-vitamin növeli a termékenységet.

A legfontosabb dolog, amit tudnunk kell, hogy az E-vitamin természetes formája sokkal jobb, mint a mesterséges. Az E-vitamin hihetetlenül biztonságos. A klinikai kísérletek során, melyekben napi 3200 NE E-vitamin-táplálékkiegészítőket alkalmaztak 2-3 éven keresztül különböző embereken, semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak.

A vitaminoknak legalább 3 hónapra van szükségük ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék, ebben az esetben különösen, hisz ennyi időre van szüksége egy spermiumnak a megéréshez. A terméketlen pároknak jó néhány hónapig kell E-vitamin-táplálékkiegészítőket és nagy hatású multivitamin- készítményeket szedni, mielőtt gyermeket szeretnének. Dohányosok minél hamarabb szokjanak le, mivel a dohányfüst szabadgyök-támadást jelent a spermiumokra nézve.

Forrás: Dr. Gulyás Tamás: Meddőség, infertilitás

Koczka Kinga

Kapcsolódó cikkek


» Örökbefogadásról általánosan