Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Sertésinfluenza – az új veszély?

Nap mint nap halljuk a híradásokban az influenza A-vírusának H1N1 variánsával kapcsolatos híreket. Ez a vírus azért különleges, mert ritka variáns és genetikai állománya tartalmaz sertés influenza és madár influenza víruselemeket is.

A vírus által okozott betegség tünetei szokványosak: magas láz, orrfolyás, köhögés, ízületi fájdalmak, fejfájás, hányás, hasmenés, étvágytalanság, lehangolt állapot.

 
 Az egészségügyi szervezetek egy világméretű járvány – pandémia – képét festik elénk. Világméretű járványok eddig is voltak, mert néha felüti a fejét az influenza vírus egy-egy olyan változata, ami lényegesebben tér el a korábbiaktól, ezért sokkal több ember megbetegítésére képes. Ráadásul több helyen, mint a normál őszi-téli influenza járványok kapcsán. Itt azonban az időszakra hívnám fel a figyelmet. Ha hazánkra gondolunk, eléggé száraz most az idő, ami nem kedvez a cseppfertőzéssel terjedő kórokozóknak. Láthatjuk is, hogy bár a vírus megjelent már Észak-Amerikában és Európában is, nem volt olyan terjedése, és nem okozott olyan számú megbetegedést, mint Mexikóban, ahol a klíma kedvezett számára.

 

Minden influenzának lehetnek szövődményei, és minden járvány szed áldozatokat, mert a legyengült immunrendszerű embereknek óhatatlanul megvan az esélye a szövődményes betegségekre. Amerikában az év eleje óta 13000 halálesetet regisztráltak, mely a szokványos influenzának volt köszönhető, mégsem kongatta senki a vészharangokat.

Tehát, nem arról van szó, hogy itt a vég, és ha a betegség tényleg elterjed, akkor eljön az évezred első pestise.

Mindezidáig nemhogy sertés influenza pandémiáról, de egyszerű járványról sem beszélhetünk. 2009. május 1-ig 11 ország 363 megbetegedésről számolt be, melyek közül 10 haláleset volt, akik mind mexikóiak voltak (egy kisgyermek halt meg Texasban, de ő is mexikói volt). Az összes új beteg esetén enyhe lefolyásról számolnak be.

Nem szeretném komolytalannak feltüntetni a sertés influenzát, vagy H1N1 influenzát, de állítom, hogy a médiának köszönhetően sokkal nagyobb a dolog füstje, mint a lángja.

Másik oldalról tekintve, habár ez is egy olyan influenza, mint a többi, ez a változat könnyebben támadja meg a tüdő szövetet, így az arra fogékony egyénekben szövődményes, véres tüdőgyulladást okozhat. A betegség lefolyása, a tünetek erőssége is komolyabb.

Épp ezért, ha lesz világméretű járvány, ha nem, fontos, hogy szervezetünket felkészítsük rá, immunrendszerünket tartsuk karban.

Mint fentebb említettem, ez a száraz tavaszi időszak nem kedvez a vírus terjedésének. Egy veszélyt azonban magában rejt ez az időszak.

Szervezetünk vitamintartalékai ugyanis a tél folyamán jelentősen megcsappantak. Sokan vagyunk, akik felismerték már vitamin és nyomelem pótlás jelentőségét, de tavasszal hajlamosak vagyunk elhitetni magunkkal, hogy ha végre elkezdünk zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani, az elég.

Sajnos, a most kapható áru még messze nem az, amivel pótolhatjuk megcsappant tartalékainkat. Nem kell nagy dózisú készítmény, de egy alap pótlás felnőtteknél például Vita For You Személyre Szabott Multivitamin vagy Energy gyermekeknél Growing Bodies vagy Super kids indokolt lehet.

 

Az influenza megelőzési és kezelési lehetőségei

 

Tudjuk, hogy a vírus szervezetbeli terjedése C-vitamin ésL-Lysine kombinációjával gátolható a legjobban. A vírusok ugyanis a kötőszöveteket bontó enzimjeikkel feloldják a környező szöveti határokat és így tudnak tovaterjedni szervezetünkben. A Lizin, ami egy olyan aminosav, melyet a szervezetünk nem tud előállítani, ezen enzimek természetes gátlószere.

Hasonlóan hat, mint a Tamiflu, nevű gyógyszer, csak másik enzimet blokkol. Viszont nincs mellékhatása, és nem alakul ki vele szemben rezisztencia sem. Nagyon zárójelben szeretném megjegyezni, hogy a Tamiflu mellékhatásai (émelygés, hányás, hasi fájdalom, orrfolyás, fejfájás, különböző fájdalmak, köhögés, felső légúti fertőzések) igen hasonlatosak a fent említett betegség tünetekkel, amit pont szeretnénk megelőzni. Végül mégiscsak teret nyert a homeopátia a hagyományos gyógyászatban?

A C-vitamin a kötőszöveti rostok erősítésében, a Lizin pedig a bontó enzimek gátlásában vesz részt, így két oldalról erősítik meg szervezetünk védelmét. Ezzel például a tüdőgyulladásos szövődmény esélye is minimalizálható, ami a sertés influenza egyik fő szövődménye.

Immunrendszerünk erősítésére évezredek óta használjuk a csipkebogyót, ami nem csak C-vitamin, hanem flavonoid – és számos eddig ismeretlen – hatóanyag tartalma miatt is nagy jelentőséggel bír.

Kevesebben ismerjük a nyírfakéreg kivonatát, melynek fő hatóanyaga a betulin, de szintén számos további fitoterápiás hatású összetevőt tartalmaz. Észak-Ázsiában és Kanadában igen elterjedt a használata, és az orosz tudósok évtizedek óta kutatják hatásainak mibenlétét, mely hatásokat számos vizsgálattal, számos kórállapot esetén igazoltak. Hatékonysága miatt azon lamentálnak, hogy gyógyszernek minősítsék-e.

A vírus elleni küzdelem mindig káros szabad gyökök fokozott felszabadulásával jár szervezetünkben, ezért bár C-vitamin pótlásra elsősorban a Super-Citrus-C-t szoktuk javasolni, ez esetben a Vitamin C,E és Karotin készítményünket ajánljuk, a teljeskörű antioxidáns védelem céljából.

Utoljára meg kell említeni a Grapefruit magkivonatot, melynek vírusölő hatása igen kifejezett, így egy esetleges fertőzés esetén jó, ha ott van a házipatikában. Ennek javasolt adagja napi 20 csepp lenne, de vírusfertőzés esetén ennek 4-5-szöröse is adható.

 

Gyakorlati tanácsok

 

Ezek után nézzük meg, hogy mit és mikor javasolt fogyasztani, ha fel akarunk készülni a szokatlan tavaszi influenzára.

Megelőzésképpen :2x1 tabletta Vitamin C,E és Karotin valamint 3x1 kapszula Betula-Charm fogyasztását javasolom. 

Fertőzés esetére: pedig legyen otthon L-Lysine és Grapefruit magkivonat, amit rögtön elő tudunk kapni a tünetek jelentkezésekor. Ez esetben a fenti készítmények adagját kétszeresére növelhetjük, mellette pedig 4x1 tabletta L-Lysine és 3-4x30 csepp Grape Vital fogyasztása szükséges.

 

 

Kedvezményes influenza csomagjaink

 

 

 

Információk a Tamiflu gyógyszerről

 

 

Dr. Gulyás Tamás