Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Fülcsengés, fülzúgás

A fülben hallható állandó zúgás, búgás, sípoló vagy csengő hangok sok - főként idősebb - embernek okoznak kellemetlenséget. Bár a probléma oka nem ismert, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és gyógynövényekkel hatékonyan kezelhető.

A fülzúgás tünetei

Kiket érinthet a probléma?

A hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgás vagy -csengés - orvosi nevén tinnitus - különféle formái a felnőtt lakosság mintegy tizedénél jelent­keznek, de csak töredékük fordul emiatt orvoshoz.

Egyeseknél (többnyi­re a 60 év felettiek körében) a fülzúgás olyan erőssé válhat, hogy az al­vást is zavarja, s ez akár depresszióhoz, szorongáshoz vezethet. Az érin­tettek mintegy 80%-ának hallása kisebb-nagyobb mértékben romlik.

Mi okozza a fülzúgást?

A fülzúgást és -csengést az esetek többségében valószínűleg zajártalom idézi elő. Az ismétlődő erős hanghatások (például diszkózene, lövések, ipari gépek) károsíthatják a belső fülben az érzékelő sejteket.

Egyéb, könnyebben kezelhető oka lehet a középfülgyulladás, a túlzott fülzsírtermelődés, túl sok alkohol fogyasztása, vérkeringési problémák. Bizonyos gyógyszerek - különösen az antibiotikumok és az aszpirin ­mellékhatásaként is jelentkezhetnek. Az újabb kutatások szerint a fül­csengésben esetenként valamilyen idegrendszeri működési zavar is sze­repet játszhat.

Táplálékkiegészítők fülzúgás ellen

Az idült eseteknél, melyeknek többnyire nincs egyszerűen kezelhető ki­váltó oka, az étrend-kiegészítők hatékonyak lehetnek. Az alább felsorolt kiegészítők együtt is kockázatmentesen szedhetők; rendszerint tartósan kell szedni őket, de jótékony hatásuk már egy hónap múltán érezhető.

Mivel az agy bizonyos részeinek rossz vérellátása a belső fület is érinti, és így fülzúgást okozhat, a páfrányfenyő (gingkó) kivonata egyes ese­tekben enyhítheti a kellemetlen tüneteket, bár ez jó néhány hétbe, sőt akár hónapokba is beletelhet.

Ugyanezen okból a B-vitamin egyik formá­ja, az inozitol-hexaniacinát is hatékony lehet, mivel tágítja az agyi vérereket. Más táplálékkiegészítők az idegek épségének megőrzését segítik elő, köztük azokét, amelyek a belső fülbe vezetnek. A B6 és a BI2 vitamin az idegek működését serkenti. A B12-vitamint mindig folsavval együtt kell szedni. Ha a tünetek 3 hónap után sem enyhülnek, a B-vitamin-kú­rát (B6, B12, folsav, inozitol-hexaniacinát) abba kell hagyni.

A magnézium szintén fontos szerepet játszik az idegműködésben és a hallásban. Az alacsony magnéziumszint a vérerek összehúzódását okozhatja, gátolva ezzel az agy vérkeringését.

Mivel a belső fül működé­séhez cinkre is szükség van, az elégtelen cinkbevitel hozzájárulhat a fül­zúgás kialakulásához és súlyosbodásához. A cink befolyásolja a réz fel­szívódását, tehát ügyelni kell  tartós cinkszedéskor a rézbevitelre is.

Mit tehet még fülzúgás esetén?

Újabb kutatások

Egy japán kutatás eredményei szerint a cink egyeseknél segíthet a fülzúgás kezelésében. A kutatók olyanoknál alkalmazták a cinket, akiknek a vérében alacsony volt ennek az elemnek a szintje.

Két héttel később a vizsgálati alanyok szervezetében a cink mennyisége jelentősen megnőtt, s ezzel párhuzamosan fülzúgásuk is enyhült. Amerikai kutatók egy csoportjának nemrég sikerült pontosan behatárolnia azokat az agyterületeket, amelyek a fülcsengésért felelősek. Felfedezésük a fülzúgás kezelésének új módszerei előtt nyithatja meg az utat.

Tudta?

A B12 vitamint tartalmazó kiegészítők különösen fontosak lehetnek az időskori fülcsengés kezelésében. Az idősek jelentős részénél ugyanis ez a vitamin nagyon nehezen szívódik fel.

Tények és tippek

Az aszpirin fülcsengést okoz­hat, különösen túladagolás ese­tén; ugyanígy a fehérfűzfa-ké­reg is, amely az aszpirinhez hasonló hatású.

Mindkét szer kerülendő, ha fülcsengést tapasztal. A fülcsengés gyakori jellemzője, hogy a kor előrehaladtával súlyosbodik. Táplálékkiegészítők szedésével ez a folyamat lassítható.

Erős zajforrások valószínűleg főszerepet játszanak a fülcsengés, fülzúgás kialakulásában. A további hallásromlás megelőzésére használjon füldugót és védő­öltözetet, ha gyakran tartózkodik erős zajforrás közelében!

Ajánlott készítmények:

Vitaminsziget.com

Kapcsolódó cikkek


» Orrvérzés