Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Aranyér

Az aranyérbetegség, noha az emberiség egyik legrégebben ismert és leggyakoribb betegsége, kialakulásának folyamatát még ma sem ismerjük pontosan. Anatómiai ismereteink is fokozatosan bővültek a modern képalkotó eljárások és vizsgálati módszerek birtokában.

Az aranyeret (orvosi szakszóval haemorrhoidot) a végbélnyílás tájékának kitágult vénái okozzák. A vénák feladata az oxigénben szegény, elhasznált vér visszajuttatása a szívbe, amit a gravitáció a test alsó felében gyakran megnehezít.

A vér megrekedhet a vénákban, feszítheti és gyen­gítheti azok falát. A végbél és végbélnyílás vénái különösen érzékenyek ezekre a hatásokra: nemcsak hogy a test alsó felében helyezkednek el, hanem más vénáktóI eltérően billentyűk sem találhatók bennük, amelyek a vér visszafelé folyását megakadályozhatnák.

(A láb vénáinak tágulatában is a vénabillentyűk nem kielégítő működése játszik elsődleges szerepet.) Civilizációs betegség: fejlett országokban előfordulása a 40 év feletti lakosság 50-80%-ára tehető.

Az aranyérnek alapvetően két típusát különböztetjük meg:

Sokan nem is tudnak erről a betegségről, mivel az aranyér gyakran tünetmentes. Ha azonban a betegség súlyos panaszokat okoz, a természetes gyógymódok gyakran hathatósabb segítséget nyújtanak, mint a hagyományos orvosságok.

Tünetek:

Mi okozza?

A székelés közbeni erőlködés az aranyér kialakulásának elsődleges oka, mivel a végbél és végbélnyílás visszereire ilyenkor nagy nyomás hat. A terhes nőknél a megváltozott hormonszintek miatt szintén gyengülnek a vénák.

A szakemberek számára még nem egyértelmű, vajon a székrekedés közvetlenül hozzájárul-e az aranyér kialakulásához, bár a szorulásos emberek gyakran erőlködnek székelés közben, ami biztos, hogy nem használ. A vizsgálatok szerint a gyakori hasmenés is hajlamosít az aranyér kialakulására.

A hosszú ideig tartó állás vagy ülés szintén elősegíti az aranyér kialakulását. Az elhízottság ugyancsak hajlamosít a betegségre. A korral a vénafalak gyengülnek, így a múló évekkel jelentősen emelkedik az előfordulási gyakoriság.

Családi halmozódása örökletes tényezők szerepére utal. Kiválthatja minden, alhasi nyomásfokozódással járó állapot, mint terhesség, nehéz fizikai tevékenység, sportolás, a környező szervek (prosztata, méh, petefészek, húgyhólyag) daganata kismedencei vérkeringés akadályozottsága (viszeres pangás), elhízás, kevés növényi rostot tartalmazó, zsírdús tálálkozás, alkoholfogyasztás, májbetegségek, mozgásszegány életmód, ülő foglalkozás.

Ez a betegség nem csupán kellemetlen és elhanyagolva veszélyes, hanem sokak szerint szégyellni, tagadni illik. Tapasztalatok szerint az ilyen jellegű problémák a rosszul értelmezett szemérmesség miatt túl gyakran és túl sokáig rejtve maradnak, pedig az időben jelentkező betegeken mindig segíthetnénk, s ezzel elkerülhetővé válnának a későbbi, esetleg súlyos szövődmények.

Életmódi tényezők

A étrend-kiegészítők hatása:

A táplálékkiegészítőket rostban gazdag étrend és rendszeres torna mellett érdemes szedni. A rost megnöveli a széklet tömegét és lágyítja, ami így könnyebben távozik a szervezetből. A testedzés segíti a keringést, emellett elősegíti a rendszeres székelést is.

Hasznos tanácsok

A végbél túl alapos tisztítása is előidézheti a vénafal begyulIadását. Fontos, hogy a tisztálkodás kíméletes legyen: használjon puha, megnedvesített WC-papírt, vagy speciális törlőkendőt.

Ha nehéz súlyt emel vagy székel, ne tartsa vissza a levegőt, mert ezzel növeli a nyomást a hasüregben.

Az aranyér onnan kapta a nevét, hogy az elzáródott és begyulladt visszerek hirtelen kivérzése azonnali megkönnyebbülést jelentett a betegnek - ezért úgy gondolták, ez egy igen értékes "arany"-ér, aminek a kivérzése gyógyulást hoz.

Ajánlott készítmények

A recept nélkül kapható kenőcsöktől eltérően az ajánlott vitaminok és gyógynövények erősítik a vénák falát és csökkentik a gyógyulásuk közben fellépő bőrirritációt. A véna fal tónusának növelésére próbálja ki a C-vitamin, a flavonoidok és a szúrós csodabogyó gyógynövény együttes hatását.

A cink a sebgyógyulásban játszik szerepet; hosszú távon a cinkkel együtt rezet is szedni kell, mert a cink akadályozza ez utóbbi felszívódását. Ha az étrendje nem tartalmaz elég rostot, használja a bolhamag útifű magját vagy lenmagot, mindkettő megkönnyíti a székletürítést.

Ha az aranyér fájdalmat okoz, naponta többször is alkalmazhatja székelés után az orbáncfűből készült kenőcsöt. A kenőcs elősegíti a duzzadt szövet összehúzódását is. Az orvosi székfű (kamilla) pedig nevét éppen az aranyeres betegségben betöltött szerepe miatt kapta.

A fekete bodzavirágból készített borogatás nyugtatólag hat a megduzzadt vénákra, és enyhíti az aranyeres fájdalmat. A bodzavirágból daráljon le egy keveset, és keverjen hozzá annyi langyos vizet, hogy kenőcs sűrűségűvé váljon.

Két-három réteg géz között terítse szét a pépet, majd az így előkészített boroga­tást helyezze a végbélnyílásra, és hagyja rajta néhány órán ke­resztül. Az E-vitaminos végbélkúp használata igen előnyös az aranyér kezelésében.

Ajánlott készítmény:

Vitaminsziget.com