Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

6 hatékony módszer a klimax idejére

A klimax időszaka sok kellemetlen tünettel járhat. A hőhullámok, az izzadás, csökkent libidó, hüvelyi szárazság, mind megkeseríthetik a változó korban lévő hölgyek életét. Összegyűjtöttünk 6 hasznos tippet, hogy megkönnyítsük a helyzetüket.

1. Táplálkozzon egészségesen!

A megfelelő táplálkozás nemcsak életünket hosszabbíthatja meg, hanem segíthet a betegségek megelőzésében és leküzdésében. A klimax pedig a vizsgálatok szerint magával hozza a csontritkulás betegségét. Tovább >> Ennek kivédésére, pedig az egészséges életvitel a legmegfelelőbb. Mindennapi étkezésébe iktasson be, minél több zöldséget és gyümölcsöt. Kerülje el a zsírós, fűszeres ételeket, helyette válassza a könnyebb, sovány húsokat.

Alkoholfogyasztással csínján bánjon, hiszen növelheti a hőhullámokat. A fermentált szója fogyasztása ebben az időszakban kiemelten fontos. A szójában többfajta ösztrogén hatású anyag van (fitoösztrogének), melyek hatása tört része ugyan az ösztrogénének, de hatásuk mégis igen pozitív. Az olyan társadalmakban, ahol a szójafogyasztás gyakoribb, a hőhullámok gyakorisága alacsonyabb.

Egy átfogó vizsgálatban napi 60mg szója fehérje fogyasztása 4 hét alatt 33%-kal, 12 hét alatt pedig 46%-kal csökkent a hőhullámok gyakorisága. Egy másik vizsgálatban 120mg szója izoflavon fogyasztásának hatékonysága egyenértékű volt az ösztrogén terápiával. Sajnos Európában és Amerikában nehezen lehet fermentált szójakészítményhez jutni.

Az itthon kapható tofu és szójatej fitát tartalma miatt nem engedi felszívódni az értékes hatóanyagokat. A szójaszószban alig van fitoösztrogén a feldolgozási művelet következtében, így az nem hatékony. Ellenben a másik fontos fitoösztrogén forrás a lenmag, bár nyákképző tulajdonsága miatt csak speciális feldolgozás után válik igazán hatékonnyá. Tovább >>

2. Sportoljon a klimax ellen!

A sportolás nagyon fontos számos következményes betegség megelőzésének céljából. Ebben az esetben pedig kifejezetten szüksége van a szervezetnek a rendszeres testmozgásra. Ám oda kell arra figyelni, hogy lehetőleg ezek nem túl megerőltető sportágakból álljanak.

A séta, úszás, kocogás, könnyed aerobic segítenek a szív-és érrendszeri betegségek és a csontritkulás kialakulásának megelőzésében, a jóga pedig stressz-csökkentő hatású. A vizsgálatok is kimutatták, hogy a hőhullámok gyakorisága sokkal alacsonyabb azoknál a hölgyeknél, akik rendszeres testmozgást végeznek.

Ugyanakkor a sportolás nemcsak testünkre, de lelkünkre is hatással van. Javítja a kedélyállapotot, és segítségével könnyebbnek, és szexisebbnek érezheti magát.

3. Mondjon le a cigiről!

Ha nem akarunk tudni róla, akkor is tisztába vagyunk vele, hogy a dohányzás káros az egészségre. A benne található nikotin érszűkítő hatású, mely növeli a hőhullámok megjelenésének kockázatát, bár erre közvetett bizonyítékok nincsenek.

Egyéb összetevői pedig az oxigén-szintre hatnak csökkentőleg, melyek miatt romlik a hormonok transzportja. Érdekes megfigyelés, hogy a dohányzó nők gyakrabban fogadják el a hormon kiegészítő terápiákat, mint nem dohányzó sorstársaik.

Ennek is az lehet az oka, hogy ők rosszabbul élik meg ezen időszak tüneteit. Mondjon le a dohányzásról! Nemcsak kellemetlen tüneteket okozhat, hanem hosszú távú hatásának köszönhetően megnöveli az egyéb betegségek kialakulásának kockázatát. Tovább >>

4. Táplálékkiegészítők a klimax ellen!

A tünetek enyhítésére, ma már szántalan étrend-kiegészítő kapható. Ezeknek, a készítményeknek az összetevői, kifejezetten hőhullámok, az izzadás, libidó, depresszió hatásos fegyvereinek keverékei. A C vitamin készítményekkel és nagyobb dózisú (800NE) E vitaminnal is pozitív megfigyeléseket tapasztalatak.

A Vitaminsziget.com a kiemelkedően magas bioflavonoid tartalmú folyamatos felszívódású Super Citrus C vitamin tablettát ajánlja. Tovább >>

5. Gyógynövényes segítség

A kellemetlen tünetek ellenére, jókedvét soha ne veszítse el! Hiszen könnyen áteshet a ló túloldalára, mely szorongássá vagy rosszabb esetben depresszióhoz vezethet. Fogja fel úgy, hogy ez egy kihívás, melyben a kesztyűt fel kell húzni. A legjobb megoldás lehet, ilyenkor az olyan jellegű gyógynövényeket fogyasztása, melyek segíthetnek a hangulatváltozásban.

Gyógynövények közül a rövidágú poloskavész (black cohosh, Cimicifuga racemosa), az orbáncfű (St. John’s Worth, Hypericum perforatum), az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra), a kék lucerna (alfafa, Medicago sativa), a fehér here (Trifolium pratense), a közönséges bojtorján (Arctium lappa), a dong quai (Angelica sinensis), wild yam (Dioscorea villosa), a szúrós gyöngyajak (mothersworth, Leonurus cardiaca) azok, melyek segítenek a tünetek enyhítésében. Ezek nem csodabogyók, de természetes, mellékhatások nélküli segítséget tudnak nyújtani.

6. Ne hanyagolja el a szexet!

Valljuk be őszintén, fontos a szexuális élet! Ebben az időszakban a hölgyek nem túlságosan kívánják a szexuális együttlétet, a kellemetlen tünetek, rossz lelki állapot és a hüvelyi szárazság miatt. A szárazság miatt nem okoz, olyan örömöt az együttlét, ezáltal annak gyakorisága is csökken.

Erre is van megoldás! Használjon vény nélkül kapható hüvelyi síkosító szereket, vagy nedvesítőket. Szerencsére ezek már a legtöbb drogériában is beszerezhető eszközök. Az aktív szexuális élet nemcsak segíti áthidalni ezen a nehéz időszakon, hanem hangulatára is pozitívan hat.

Koczka Kinga