Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Óvakodjunk a napégéstől!

A nyári időszakban óvakodjunk a déli napsütéstől, mert könnyen le lehet égni! A napégés mint tudjuk, lényeges szerepet játszik a bőrrák kialakulásában. Évente 6300 bőrrákos esetre derül fény Magyarországon.

Bőrtípusok és védettség

Van, aki fogékonyabb, érzékenyebb a bőre, még másnak több órás napsütés sem okoz problémát. Ez azért lehetséges, mert a bőrünk naptűrő képessége genetikailag kódolt, mely meghatározza a bőr pigment tartalmát és a napsugárzás hatására termelődő melanin mennyiségét. Ennek alapján 6 bőrtípust különböztetünk meg:

Mi történik napégéskor?

A napégés alapjában véve a bőr akut gyulladása, rövidhullámú UV-B sugarak hatására. Egyéni érzékenységtől és napsugárzás erősségétől függően 2-6 órával a napozás követően a bőr húzódik, kipirosodik, tapintása érzékennyé, meleggé válik.

Általában 16-24 óra múlva érik el a tünetek maximális erősségüket. Súlyos esetben a bőr olyannyira fáj, hogy még a könnyű ruha érintését sem képes elviselni, és általános tünetek – hányinger, hidegrázás, láz, szapora szívverés – is jelentkezhetnek („napszúrás). A bőr hólyagossá válhat, és kb. egy hét múlva lehámlik. Súlyos égést követően maradandó pigmentfoltok alakulhatnak ki.    

Mi a teendő égés esetén?

Az égett szöveteket  hűtsük hidegvizes borogatással, hűtőkrémekkel, habokkal, melyek bőrtápláló vitaminokat (pantoténsav, A- és C-vitamin) is tartalmaznak. Az Aloe vera gél hatékonyságát 27 meglehetősen súlyos égési sérültnél vizsgálták.

A vizsgálat eredménye szerint a gél jelentősen felgyorsítja a gyógyulási folyamatot: az aloéval kezelt betegek égési sérülése átlagosan 12 nap alatt gyógyult meg, míg azoknál, akiket szokványos kötözőpólyával láttak el, a gyógyulás 18 napig tartott.

Ha nincs kéznél Aloe vera krém vagy kamilla, amikor az égés történik, használjon helyettük burgonyát. Tegyen több vé­kony burgonyakarikát az égett felületre, majd két-három percenként cserélje frissre, mielőtt a sebet bekötözné.

Soha ne tegyünk égett bőrünkre rákötő, ráragadó anyagokat (tejföl, tojás), mert a hő fixálásával mélyíthetik az égési sérülést. Nagyon fontos, hogy heves általános tünetek jelentkezése és kiterjedt, súlyos napégés esetén azonnal orvosi segítség szükséges.

Megelőzés

Mindez megelőzhető lenne, ha egy kis figyelmet fordítanánk napozási szokásainkra és a bőrvédelemre. Nem menjünk tűző napra 11 és 15 óra között, vagy inkább árnyékba meneküljünk a rövid napozások után.

Az anyajegyeket mindenképpen védjük fényvédővel, akinek pedig sok anyajegye van, lehetőleg kerülje a napozást. A legfontosabb bőrvédelem emellett a napozó szerek használata. A hagyományos kémiai napvédők helyett ma már kaphatóak hatékony, tisztán gyógynövény alapanyagú napozószerek. Természetes anyaguk mellett magas hatásfokú napvédő készítmények.

Napégés és bőrrák kapcsolata

A napégés mint tudjuk, lényeges szerepet játszik a bőrrák kialakulásában. Évente 6300 bőrrákos esetre derül fény Magyarországon. A legtöbb bőrrák a napfény direkt hatásának következménye. A fiatal, zsenge bőr különösen érzékeny a napsugárzás ártalmas hatásaira, a gyermekek hamar leégnek.

A komoly gyermekkori leégések hosszú távú bőrkárosodást eredményeznek, és a későbbi szakaszban bőrrák kialakulásához vezethetnek. A húsz éves kor alatti, többszöri napégés kimutathatóan növeli a bőrrák kockázatát. Azt is kimutatták, hogy a rendszeresen szoláriumozók is fokozott kockázatnak vannak kitéve.

Ugyanakkor a napfénynek számos jótékony hatása van és elengedhetetlen szervezetünk számára. Az emberi szervezet támasza, gyermekeknél az angolkór, felnőtteknél a csontlágyulás és a csontritkulás kialakulás elleni harcban.

Koczka Kinga