Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A testmozgás gyorséttermei I.

A huszadik század vége felé új fogalmak garmadája jelent meg életünkben, ilyen például a fitness. A technika fejlődése nagymértékben levette a fizikai terheket az ember válláról, s egyre többen váltak a mozgásszegény életmód áldozatává. A mozdulatlanság legyengíti a testünket, ráadásul a mindennapi örömök egy részét kiöli az életünkből. Újra rá kellett jönnünk: Mozogni kellene!

Kérdés persze, hol és mikor. A legideálisabb helyszín a természet lenne. Azonban, a nagyobb városokban egyre kevesebb a zöldterület. És természetesen kevés az időnk is. Így, mint sok minden mást, a testmozgást is szeretnénk gyorsan letudni. Bár évezredek óta futunk, úszunk, mégis az elmúlt évtizedekben megszülettek e hagyományos sporttevékenységek modern, „gyorstalpaló“ verziói, az aerobic és a testépítés. Ezek művelésére, pedig megjelentek a testmozgás gyorséttermei, a fitness klubok, melyek sokrétűen igyekeznek kielégíteni az egyre növekvő igényeket. Mára a fitness komoly iparággá vált, mely a különböző gépek, és sporteszközök széles skáláját kínálja a mozogni vágyóknak. A modernkor embere tehát fitness termekbe jár, ahol fejlődését gépek igyekeznek segíteni, minimálisra csökkentve a sérülések veszélyét, és ahol társas lény révén új kapcsolatokat teremthet, valamint együtt edzhet másokkal, ami nagyobb teljesítmény elérésére is ösztönzi.

Mi alapján választunk fitness termet?

Egy- egy terem vagy klub választását természetesen sok minden befolyásolja. Az emberek nagy része elsősorban kényelmi szempontok alapján (ilyen például a terem közelsége) dönt arról, hová is menjen sportolni. Vagyis, azt a fitness termet választja, ami a munkahely vagy a lakhely közelében van. Természetesen, egy jól ismert edző, oktató személye is vonzó lehet a számunkra. A választás szempontjából fontos tényező az ár is. Éles verseny van az egyes klubok közt, de érdemes tudni, hogy a nagy termek figyelik a konkurenciát, és közel tartják az áraikat egymáshoz, így jelentős különbségekkel (a fővároson belül) nem fogunk találkozni. Léteznek olyan fitness klubok, ahol már klubrendszert is kialakítottak. Ezekben kifejezetten megéri havi vagy éves bérletet vásárolni, mert a napijegyek ára magas.

Mivel az árak majdhogynem szabottak a klubok széles körű szolgáltatásokkal igyekeznek tovább növelni a vendégkörüket. Így ma már nem meglepő, ha a konditermek mellett olyan szolgáltatásokkal is találkozunk, mint a szauna, szolárium, jacuzzi vagy úszómedence. Sok helyen igyekeznek a kisgyermekes anyukák számára is vonzóvá tenni a fitnesstermeket oly módon, hogy például gyermekmegőrzést is biztosítanak, illetve olyan szakmai programokat kínálnak, mint a baba-mama torna.

A választás további fontos szempontja lehet a klub tisztasága, a személyzet modora, hozzáállása. Sokat elárul a klubról a recepció: ha a pult mögött ülők udvariatlanok, figyelmetlenek, képtelenek megfelelő tájékoztatást adni vagy éppen kellő gyorsasággal beléptetni a vendégeket, érdemes elgondolkoznunk, hogy szeretnénk -e pénzünkért ilyen szolgáltatásban részesülni. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha nagy a sorban állás, gyenge klubbal van dolgunk! Viszont, ha csak az ajtón vagy kirakaton pillantunk be, soha nem tudjuk meg, hogy felkapott, valóban jó edzőteremmel, vagy csak rossz recepcióssal van dolgunk.

És végül, talán a legfontosabb szempont, ami eldönti, hogy a kezdeti ismeretségből szerelem lesz –e, az az, hogyan is érezzük magunkat a fitness teremben? Hiába csillog minden, hiába barátságos és hozzáértő a személyzet, ha a vendégkör, hogy is fogalmazzunk, nem az esetünk. Van, aki szeret kidolgozott izomzattal rendelkező hölgyek - urak között edzeni és van, aki zavarba jön és inkább a hozzá hasonló, átlagos testalkatú emberekkel érzi jól magát. A tudatosan építkező klubok az árazásban és befektetéseiknél igyekeznek a közönséget is alakítani, formálni. Úgy vásárolnak eszközöket, olyan plusz szolgáltatásokat nyújtnak, hogy bizonyos vendégeket vonzzanak — vagy éppen elegánsan, de határozottan „eltanácsoljanak.“ Nem véletlen, ha egy teremben nincsenek nagyobb kézisúlyzók vagy ötvenkilós tárcsák…

Folyt köv.

Katus Attila

Életmód szakértő