Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Problémás víz 7. Az ásványvizek

Az ásványvizekkel kapcsolatos fő probléma az, hogy az ásványvizekben lévő ásványi anyagok szervetlenek (nem organikusak). Igaz, hogy ezek bejutnak a vérünk keringési rendszerébe, de nem hatolnak be a sejtjeinkbe, mert a sejthártya nem ereszti át őket.
  • A szervetlen ásványi anyagok lerakódnak a szervezetünkben!
  • Szervezetünk számára csak a szerves ásványi anyagok hasznosak!
  • A lerakódások vérkeringési zavarokat, meszes ereket, magas vérnyomást, szívinfarktust, agyvérzést, epekővet, vesekővet okozhatnak!

A sejthártya az ásványi anyag belső fizikai minősége alapján dönt az anyagfelvételről és sejtjeink csupán a már megkötött, és szervessé vált ásványi anyagokat veszik fel. Az ásványi anyagok megkötéséhez úgynevezett transzporterekre van szükségünk, pl. növényekre, gyümölcsökre, tejre stb. Ezek az anyagok ugyanis képesek szerves kötésben megkötni a szervetlen ásványi anyagokat.

A túlzott mértékű szervetlen ásványi sók bevitele szervezetünkben gyorsítja az öregedést. A szervetlen ásványi anyagok a szervezetünk számára károsak, mert lerakódnak a szervezetünkben, gondoljunk például a koleszterin kristályokra, amik foltszerű csomókat képeznek szervezetünkben, és ezek a csomók arterioszklerózishoz vezethetnek. Szervezetünk számára csak a szerves (pl. aminosavakon megkötött) ásványi anyagok hasznosak. Ezért a gyógyszergyártásban egyre többcitrátot és glükózt használnak, hogy megkössék a különböző szervetlen ásványi anyagokat.

Az utóbbi évek növekvő ásványvíz fogyasztása egyértelmű kapcsolatban van a vérkeringési zavarok számának növekedésével (meszes erek, magas vérnyomás, szívinfarktus, agyvérzés), de a számtalan epekő, vesekő is figyelmeztet a szervetlen ásványi anyagok szükségtelen bevitelére.

Egyébként az ásványvízben lévő ásványok semmiképpen sem játszanának szerepet a szervezet ásványi anyag ellátásában! Lásd a következő táblázatát!

Gondoljuk végig a fent leírtakat, és azt, hogy Magyarországon mik számítanak népbetegségnek!

Ásványi anyag A szervezet napi szükséglete Szervetlen anyag 1 l ásványvízben Szerves ásványi anyag 100g termékben
Kalcium 1000 mg 45-220 mg Sajt 1200 mg
Kálium 2000 mg 90 mg Banán 2020 mg
Magnézium 300 mg 90 mg Rizs 1200 mg
Vas 19 mg 3 mg Bab 5,1 mg
Cink 12 mg 2 mg Búzakenyér 4,3mg
Nátrium 2000 mg 150 mg Sajt 1300 mg

Barna István

„vízügyi” szakértő

További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatban Barna Istvánhoz, aki válaszol a vízzel és víztisztítással kapcsolatos kérdésekre.