Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Az új csodaszer neve: rooibos

A Dél-Afrikából származó Vörös fokföldirekettye (Aspalathus linearis, Rooibos) hajtásaiból készült tea kedvező élettani hatásai és finom íze miatt a modern életmód kitűnő kiegészítőjének bizonyult. Ásványi anyagokban gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, antioxidáns tulajdonságánál fogva lassítja az élettani öregedést. Reggel élénkítő, nappal szomjoltó, este nyugtató hatása van. Nemcsak hagyományosan forró italként, hanem jeges hűsítőként, jeges teaként is kitűnő ízű és jótékony hatású.

A rooibos eredete és feldolgozása

Az eredetileg vadon élő rooibos növény egy kizárólag Dél-Afrikában, a nyugat-fokföldi Cedarberg hegység környékén őshonos cserjeféle. Ültetvényei nem vegyszerezettek, a feldolgozás minden fázisa természetes módszerekkel zajlik. A növény vékony, hosszúkás leveleit kézzel szüretelik a nyári hónapokban. A teát összehantolva, halmokban fermentálják, ennek során kapja jellegzetes pirosas barna színét. A tea feldolgozásának utolsó folyamata a gőzzel történő sterilizáció és a szárítás. Évente körülbelül 8000 tonna rooibos teát állítanak elő, aminek a fele Dél-Afrikában kívül kerül forgalomba. A legnagyobb fogyasztók közé tartozik még Németország, Japán és Hollandia, de az utóbbi években egyre népszerűbb az Egyesült Államokban és világ többi országában is.

A rooibos története

Már az 1700-as évek végén készültek írásos feljegyzések arról, hogy a helyiek évszázadok óta használják gyógyászati célokra a növényből készült főzeteket. Kereskedelmi forgalomba először egy Benjamin Ginsberg nevű orosz emigránsnak köszönhetően került a XX. század elején. A tea sajátos tulajdonságainak köszönhetően, kivételes színének és ízének, valamint egyedülálló egészségügyi hatásainak köszönhetően hamar nagy népszerűségre tett szert az európai országokban. Hamarosan mind a mai napig tartó tudományos kutatások kezdődtek a gyógyászati célokra való felhasználhatóság érdekében. A rooibos tea népszerűsítésének legismertebb alakja a dél-afrikai Dr. Annique Theron, akinek 1968-ban született meg az első könyve a témáról.

Kutatói tevékenységének, és a rooibos kivonatot tartalmazó szépségápoló termékeinek elismeréseként 1997-ben elnyerte a Szellemi Jogok Világszervezetének legjobb női feltalálónak járó díját. A rooibos azóta is hódító útját járja, amit misem bizonyít jobban, hogy a korábban csak kis bioboltok polcain megtalálható teák közül, manapság kedvünkre válogathatunk a teaházakban, vagy a legnagyobb hipermarketekben is.

A rooibos tea gyógyhatása

A tea egészségre gyakorolt pozitív hatásainak listája szinte végtelen. Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, és rendkívül gazdag szabadgyököket megkötő antioxidáns anyagokban. Görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Hatásos ellenszere a bőrbetegségeknek, mint az ekcéma, pikkelysömör. A pattanásos bőr kezelésére hatékony készítmény. A teát külsőleg is szokták alkalmazni, számos bőrápoló termékben megtalálható. Dél-Afrikai kórházakban bevett gyakorlat bőrallergiás gyerekek rooibos-fürdős kezelése. Gyomoridegesség és fejfájás enyhítésére ugyancsak javallott. A magas antioxidáns tartalomnak köszönhetően alkalmas a prosztatagyulladás okozta bántalmak kezelésére. A rooibos lassítja vagy bizonyos esetekben meg is állítja a sejtek káros elváltozását, így nagy szerepe lehet több rákfajta megelőzésében. A nemzetközi szakirodalom bőségesen foglalkozik a témával, a rooibos kutatások kapcsán a hatvanas évek óta több mint száz tudományos publikáció született. Jelenleg is zajlanak a laboratóriumi kísérletek, amelyek sikerétől függ, hogy hivatalosan is gyógyszerré nyilvánítják-e a tea hatóanyagait.

Hogyan fogyasszuk a rooibos teát?

A rooibos tea nem tartalmaz színezéket, tartósítószereket, aromákat, így kiváló natúr ital készíthető belőle. Sokan a fekete teákhoz hasonlóan gyakran tejjel, citromszelettel vagy mézzel fogyasztják. Íze kevésbé kesernyés, mint a fekete teáé, így könnyebb dolgunk van, ha el akarjuk kerülni a cukor hozzáadását. Az elkészítés után tetszőlegesen újramelegíthetjük anélkül, hogy veszítene ízéből. Gyakran fogyasztják jeges tea formájában, hiszen így is nagyon finom és megőrzi jótékony hatásait. Kis utánajárással számtalan ételreceptet találhatunk, amelyek rooibos segítségével készülnek. Levesek, saláták, húsok, halételek, és még desszertek készítéséhez is használják.

Forrás: STOP