Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Egyedi gyertyák és kompozíciók

Dekoráljuk asztalunkat úszó gyertyákkal, tegyünk ablakunkba színes viharlámpást, szeretteinket pedig lepjük meg saját kezűleg díszített mécsesekkel!

A gyertyák megvásárlása vagy elkészítése mellett érdemes különös gondot fordítanunk a megfelelő díszítésre és az alkotások elrendezésére.

Egy-egy apró dekoráció, vagy egy ízlésesen összeállított kompozíció mágnesként vonzza a tekinteteket, és ünnepi hangulattal tölti meg otthonunkat.

Környezettudatos gondolkodás karácsonykor is

A recycling gondolkodásmódot érdemes beépíteni mindennapjainkba. Amikor ünnepi dekoráción gondolkodunk, érdemes olyan szempontból végigvenni a hozzávalókat, hogy vajon mi az, amit újra tudunk hasznosítani. Van egy elszakadt gyöngy nyakláncunk? Nem baj, fejtsük le, és használjuk fel a gyertyák dekorálására! Egy régi mécsestartót könnyen újjávarázsolhatunk egy-egy szép ünnepi mintával! Apró dísztárgyakat, csecsebecséket, száraz virágot, üveggolyót is felhasználhatunk egy-egy új, karácsonyi hangulatú otthoni dísz elkészítéséhez.

Díszítési technikák

Decoupage

A legkedveltebb módszerek egyike a szalvétatechnikával történő dekorálás. Ehhez csupán gyertyára, decoupage ragasztóra (lehetőleg válasszuk azt a típust, amelyet kifejezetten gyertyákhoz gyártottak, mivel így alkotásunk kevésbé lesz gyúlékony) és szalvétára van szükségünk. Először kenjük be speciális ragasztóval a gyertya felületét, majd helyezzük rá a szalvétából kivágott mintát, és újra vigyünk fel rá egy réteg ragasztót. Amennyiben meg szeretnénk gyújtani, gondoskodjunk megfelelő alátétről arra az esetre, ha a szalvéta lángra kapna.

Díszítés viasszal

A hobbyboltokban viaszfóliát és gyertyafestő tollat is beszerezhetünk. Mindkettő használata igen egyszerű. A fóliából csak a kívánt mintát kell kivágnunk, és a gyertya oldalára simítanunk; a folyékony viasszal pedig egyszerűen felfesthetjük a nekünk tetsző alakzatot.

Dekoráció gyöngyökkel

Segítségükkel magát a gyertyát, és a mécsestartóként használt üveget is díszíthetjük. Ha a viaszt szeretnénk dekorálni, gyertyafestő toll segítségével rajzoljuk rá a kívánt mintát, és még mielőtt megszárad, szórjuk meg színes gyöngyökkel. Amennyiben a gyertyatartót akarjuk kicsinosítani, kenjünk be ragasztóval és hempergessük meg a gyöngyökben.

Üvegfestés

A mécsestartókat könnyen egyedivé varázsolhatjuk egy-két apró minta, vagy akár egy összetettebb kompozíció felfestésével. A szakboltokban gyanta- és vízalapú üvegfestékek közül választhatjuk ki a számunkra megfelelő alapanyagot (az előbbi jóval tartósabb és nem szükséges kiégetnünk). Mindenképen szerezzünk be kontúrfestéket is, hiszen ha ezzel előzőleg megrajzoljuk az alakzatokat, megakadályozzuk, hogy a festés során a különböző színek összefolyjanak. Fontos, hogy csak a körvonalak megkötése után fogjunk neki a színezésnek és az elkészült művet is hagyjuk legalább egy napig száradni.

Dolgunkat jelentősen megkönnyítheti, ha festés előtt a választott forma kivágott sablonját cellux segítségével az üveg belső falára ragasztjuk, és ennek szélei mentén húzzuk meg a körvonalakat.

Különleges kompozíciók

Úszó gyertyák

Minden kétséget kizáróan ez a leglátványosabb összeállítás és elkészítése is igen egyszerű. Szükségünk van egy széles és mély üvegtálra, néhány „úszó gyertyára”, illóolajra, valamint a dekorációhoz virágszirmokra, színes kavicsokra, kagylókra stb. A mécsesek kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy szélességük jóval nagyobb legyen, mint magasságuk, ellenkező esetben elmerülnek.

Először tegyük a tál aljába a nehezebb díszeket (köveket, kagylókat stb.) majd töltsük meg vízzel, és csepegtessünk bele kellemes aromájú illóolajat. Végül helyezzük a felszínére a gyertyákat és szórjuk körbe őket virágszirmokkal.

Viharlámpák selyempapírral

Szerezzünk be néhány lekváros üveget, tapétaragasztót, ecsetet és különböző színű selyempapírt. Első lépésben készítsünk sűrű masszát a ragasztóból (a használati utasításban leírtak szerint járjunk el), majd a selyempapírból vágjunk ki kisebb négyszögeket. Egyik oldalukat kenjük be ragasztóval, majd tapasszuk az üveg falához. Igyekezzünk sűrűn egymás mellé helyezni őket, hogy ne maradjon csupasz felület. Ha művünk megszáradt, tegyünk bele egy teamécsest, és a lámpást állítsuk az ablak közelébe.

Gyertyák vázában

Egy szélesebb szájú üvegben helyezzünk el egy darab megfelelő méretűre vágott tűzőhabot (lehetőleg hagyjunk egy centi helyet a váza fala és a hab között) majd szúrjunk bele hosszabb gyertyákat. Végül szórjunk rá olyan díszítést, amely alkalmas a rések kitöltésére. Például tehetünk bele apró, színes kavicsokat, homokot, gyöngyöt, üveggolyót, de arra ügyeljünk, hogy ezek teljesen eltakarják a tűzőhabot.

Források: burda special

Őri Katalin