Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Grapefruit

A grapefruit a citrus gyümölcsök családjába sorolható. A botanikusoktól latin megnevezésként a “citrus paradisi” nevet kapta. Mi ezt szintén “Isten kertje ajándékának” tekintjük.

Az örökzöld, 25 m magasságig felnyúló grapefruit gyümölcsfát az 1600-as években fedezték fel Barbados-szigetén a botanikusok. Először a karibi térségben, majd egyre több trópusi és szubtrópusi országban termesztették.

A gyümölcs fürtökben fejlődik, amelyről az angol elnevezését is kapta (Grape = fürt és fruit = gyümölcs). Évente 5-7 millió tonnát szüretelnek belőle világszerte. A grapefruit fehér 5 sziromlevélből álló virága intenzív, és kellemes illatot áraszt virágzáskor. Levelei oválisak, sötétzölden fénylőek. Zöldes vagy narancssárgás héja viszonylag vastag, húsának színe a sárgától a halványpirosig változik. A fa első termését minimum 4-5 éves korában hozza; gyümölcsfafajtától és nemesítéstől függően 500 és 1000 gyümölcsöt terem évente. Átlagosan 10-25 cm-es az átmérőjük. Az átlag súlyuk 250 és 500 gramm között van.

A fák igénytelenek, akár tápanyagban szegény, homokos talajban is jól megélnek. Mivel azonban tartós 25°C-os hőmérsékletet és magas páratartalmat igényelnek, Európában - Spanyolországot és Portugáliát kivéve - nem élnek meg.  Mivel a grapefruit nem utóérlelhető szüretelés után, így a gyümölcsöket megérett formában szüretelik. Mivel a grapefruit éretten is hónapokon át friss marad a fán, és nem rothad meg, így a folyamatos szüretelés garantált. Tehát abban biztosak lehetünk, hogy tényleg az érett grapefruit kerül a boltokba, amely nem a hosszú szállítás során a hűtőházakban vált éretté (és íztelenné). A gyümölcs igényli a rendszeres napi 8 órás napsütést. Minél tovább marad a fán, annál több cukrot tud érlelni. Ami fontos, hogy ez adott idő alatt a folyadék-, vagyis létartalma is megnő és ez által a gyümölcs savtartalma hígítódik, vagyis csökken.

Ma már Izraelben, Jordániában, Dél-Amerikában, Amerikában, Dél-Afrikában és Délkelet-Ázsiában termelik a legtöbb grapefruitot.

Floridában található a legnagyobb grapefruit ültetvény a világon, de Belize-t sem szabad elfelejteni. Csak ebben a két régióban évi 3-5 millió tonnát termelnek. Kesernyés íze miatt hűtve, mint szomjoltó, főleg a meleg éghajlatokon kedvelt. Sok országban használják a szakácsok saláták és egyéb ételek, koktélok ízesítésére.

A grapefruit kesernyés ízét a Naringin-Glikozidnak köszönheti. Igen gazdag C- és B1-vitaminokban. A gyümölcsnek gyakorlatilag minden része felhasználható, és minden részében különböző hatóanyagok találhatóak! Ezek a Polifenol csoportok, a Bioflavonoidok, a Flavonoidok (P-vitaminok régi elnevezése), olajok és proteinok.

Ha tisztítókúránk alkalmával grapefruitot is fogyasztunk, igyuk a gyümölcs levét. A grapefruit, mint C-vitaminforrás is nagyon fontos, 20 dkg elfogyasztása fedezi egy egészséges felnőtt napi szükségletét (RDA-t). Ez számokban 60 mg C-vitamint jelent.

Dr. Csabai Zsolt Ph.D

További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatunkban Dr. Csabai Zsolthoz a Grape Vital Grapefruit csepp feltalálójához.