Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A csodálatos méz

Ókori legendák szerelmi bájitalként és az örök élet elixírjeként emlegetik. A korábbi századokban a gazdagságot, a jólétet szimbolizálta, ma az egészséges táplálkozás elengedhetetlen kelléke. A méz ma sem egyszerűen édesség, annál sokkal több. Táplálkozásunk fontos eleme, ami szinte minden szükséges anyaggal ellátja szervezetünket.

  • Nagy mennyiségű ásványi anyagot, nyomelemet, vitamint tartalmaz, erősíti az immunrendszert.
  • A mézben előforduló savak javítják az emésztést, fokozzák az étvágyat.
  • Kiváló édesítőszer, sokkal egészségesebb, mint a mesterséges édesítőszerek vagy a kristálycukor. Egyszerű cukrai könnyen, gyorsan felszívódnak, és nem raktározódnak a szervezetben, így nem hízlal.
  • Szénhidrátjai serkentik a szervezetben az endorfin termelését, így hangulatjavító hatásúnak tartják.
  • Enzimei a sejtanyagcsere katalizátorai, így javítja az emésztést, a tápanyagok felszívását.(Összehasonlítva az 1 kg mézben található tápanyag egyenértékű 50 db tojással, 25 db banánnal, 40 db naranccsal vagy 1,6 kg marhahússal.)
  • A méz az egyik leghatékonyabb baktériumölő. A hagyományos orvoslásban főszerepet játszik, és akár azokkal a baktériumokkal szemben is hatásos lehet, amelyek a legmodernebb antibiotikumoknak is ellenállnak.
  • Külsőleg sebkezelésre is alkalmas. A kutatók egészen a legutóbbi időkig elsősorban két okkal magyarázták a méz - esetleges - gyógyhatását: egyrészt azzal, hogy szirupos állagának köszönhetően távol tartja a kórokozókat a sérülésektől, másrészt, hogy magas cukortartalma hátráltatja a baktériumok fejlődését.
  • Amíg a kutatók továbbra is vizsgálják a méz jótékony tulajdonságait, egyes gyógyászati segédeszközöket gyártó cégek máris sterilizált mézes tubusok és mézzel átitatott kötések gyártásába kezdtek.

    Tanácsok mézevőknek

  • Együnk rendszeresen napi 2-3 kávéskanálnyit.
  • Ne csak egyfajta mézet fogyasszunk.
  • Ne csak magában fogyasszuk a mézet. Előnyösen keverhetjük más méhészeti termékekkel. A virágpor növeli a méz vitamintartalmát, a propolisz fokozza a méz fertőtlenítő és regeneráló képességét, a méhpempő gazdagítja a méz aminosav-készletét.
  • Ne csak eredeti formájában fogyasszuk a mézet. Értékesek a belőle előállított erjesztett italok, mint amilyen a mézbor, a mézecet és sok más ehhez hasonlatos nedű.
  • Ne csak torokfájás idején fogyasszunk mézet. Hatásosan alkalmazhatjuk a fizikai fáradtság, álmatlanság vagy székrekedés leküzdésére.
  • Ne csak belsőleg hasznosítsuk a mézet, a felületi és nyílt sebek gyógyítására is alkalmas.
  • Fontos tudnivaló, hogy az üzletekben kapható méz a legtöbbször hőkezelésen esett át, aminek következtében jóval kevésbé hatékony.

    A teljesség igénye nélkül a legismertebb mézek bemutatása:

    Akácméz

    Harmonikus ízű, édes, lágy és kevésbé savas. Akácvirág illatú. A csaknem színtelentől az enyhén sárgásig terjed a színárnyalata. Jelentős gyümölcscukor-tartalma miatt sokáig folyékony marad.

    Vegyes virágméz

    A mézet értékes mezei virágokról, gyógynövényekről gyűjtötték a szorgalmas méhek és emiatt beltartalmilag kiváló méznek számít. Szakemberek szerint a legértékesebb mézek közé tartozik, mivel a természetgyógyászatban is használt különféle növényekről származó nektár révén a méz hatás területe is kiszélesedik. Erősíti a szervezet védekező-rendszerét. Színe: halványbarnás színtől egészen a sötétbarnáig terjed, és ez függ a benne levő mézek összetételétől. Érzékeny gyomrúak is fogyaszthatják. Hajlamos a kristályosodásra. Natúr fogyasztásra és sütemények ízesítésére kiválóan alkalmas.

    Repceméz

    Sárga színű amíg folyékony, de gyorsan kristályosodik és akkor majdnem fehér. Kristályai aprók, élvezeti értékét nem csökkentik. Kevéssé savas, sőt gyógyítja a gyomorsav-túltengést.

    Gesztenyeméz

    Magas ásványianyag-tartalmával tűnik ki. Sárgásbarna színű, gesztenyevirág illatú, enyhén kesernyés utóízű. Rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózisok kialakulását. Visszértágulat mérséklésére is alkalmas.

    Selyemfűméz

    Igazi -Hungarikum-. A napfényes Duna-Tisza közén lévő erdőszéleken, június és júliusban a különlegesen csábítóan illatozó vadontermő növényből a kánikulai napsugarak csalogatják elő a nektárt a méhek számára. Színe: víztiszta vagy kissé sárgás árnyalatú. Erős jellegzetes ízű illatos méz. Lassan kristályosodik. Ez a méz tápértékével, nyomelemeivel, ásványi sókkal dúsítva erősíti a szervezetünket. Ami a legfőbb tulajdonsága, enyhe vérnyomáscsökkentő.

    Lépesméz

    Igazi Hungarikum-nak számít. A júniusban virágba boruló csodálatos magyarországi akácerdők nektárjából és ebben az időben a méhek által épített, mézzel töltött és lefedett lépszeletből áll. Szakmailag is különlegességnek számít. Az akácméznél leírt tulajdonságokat tartalmazza.

    Krém-méz

    Szemet gyönyörködtető tavasszal a virágba borult szép sárga virágtenger, az első tömeges nektárt adó kultúrnövény. A repce virágpora és méze, szinte a legtáplálóbb a méhek számára is, ugrásszerűen erősödnek a tápértékben dús beltartalma miatt. Színe: krémszínűtől a halvány sárgáig terjedő, állaga krémszerű. Nagyon értékes méz, mivel közvetlenül szűrés után kerül kiszerelésre és szinte minden alkotóeleme károsodás nélkül kerül a szervezetünkbe. Erősítő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Jellemző tulajdonsága: gyorsan kristályosodik, krémszerű mézként kerül forgalomba. Könnyen kenhető.

    Propoliszos-méz

    A benne található mézet sokfajta értékes mezei virágról gyűjtötték a szorgalmas méhek és emiatt, beltartalmilag kiváló méznek számít. A propolisz jelenléte miatt a jótékony hatása fokozottabb. Ez a méz külső felhasználásra is alkalmas: baktérium és gombaölő hatásán, a vírusok szaporodását gátló tulajdonságain kívül fájdalomcsillapító és regeneráló hatásai is érvényesülnek. Belsőleg fogyasztva gyulladáscsökkentő, mely a légutak, a tüdő, a vesemedence, és a szívbelhártya gyulladásaira alkalmazható. Gyomor és bélhurut leküzdésében is eredményes, mert egyrészt elöli vagy szaporodásában gátolja a betegséget kiváltó kórokozókat, másrészt tannintartalmánál fogva adsztringensként is közreműködik a hasmenéses tünetek felszámolásában. Jól ismert a propolisz érprotektív, vizelethajtó és vérnyomás-csökkentő hatása. A klimaxos panaszok enyhítésére, a gyomorfekély, a nyombélfekély és a krónikus bronchitis ellen is eredményesen alkalmazható. A propolisz alkalmazását nem javasoljuk pajzsmirigytúltengésben szenvedőknek, illetve bőrallergiás jelek észlelése esetén. Fogyasztása: napi 3-4 kávéskanállal.

    Hársméz

    A virágzásban lévő csodálatos illatú hársfa bőven ontja a legkiválóbb jótékony hatással rendelkező nektárt, amit a szorgalmas méhek összegyűjtenek. Színe: a világos sárgától a közép barnáig terjedő, rendkívül zamatos. Színe a gyűjtés idejétől függ. Illata és íze határozott, kellemes íz jellemzi, fűszerezi az ételeket, italokat.. Más mézekbe kerülve gazdagítja azok zamatát. Nyugtató hatású méz, meghűléses betegségre, vagy annak megelőzésére. Hörghurutra kiváló de alkalmas lázas betegségek enyhítésére és görcsoldásra is. Ez a természet ajándéka a szervezetünk számára. Fogyasztása: 4-5 teáskanálnyit naponta, vagy hársfatea ízesítésére.. Nyugtató hatású, ajánlott a gyomorsav túltermelés miatti emésztési zavarok gyógyítására. Fertőtlenítő hatása miatt főleg köhögés ellen javasolják. Kisgyermekeknek és idősebbeknek különösen ajánlatos rendszeres fogyasztása. Natúr fogyasztásra, italok ízesítésére kiválóan alkalmas.

    Tárczy Judit