Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Terhesség-gyomorégés

Kialakulása részben hormonális, részben mechanikus okokra vezethető vissza. A terhességi hormonváltozások hatására a gyomorszáj izmai megereszkednek. A meglazult záróizom a gyomor savtartalmát visszaengedi a nyelőcsőbe, ami égő, fájdalmas érzéseket okoz.

A panaszok másik oka a várandósság során megnövekedett méh. A harmadik trimeszterben a méh egyre jobban kitölti a hasüreget, felfelé nyomja a gyomrot, amitől kisebb mennyiségű gyomortartalom kerülhet a nyelőcső alsó részébe. A helytelen táplálkozási szokások – kávé, zsíros, fűszeres ételek, szénsavas üdítők fogyasztása- fokozzák az érzékelt tünetek súlyosságát. Bár maga a gyomorégés nem jelent veszélyt sem a magzatra, sem az anyára nézve, mégis igen kellemetlen és néha fájdalmas lehet. A kellemetlenség csökkenthető életmódváltással:

kerüljük

  • a zsíros, túlfűszerezett ételeket,
  • a koffeines és szénsavas italokat
  • és a nagy mennyiségű édesség fogyasztását
  • lefekvés előtt egy órával már ne étkezzünk, együnk lassan és többször kevesebbet (napi 5-6 alkalommal, kis adagokat).

     

    Amennyiben a gyomorégés mellett a belekben lévő gáz mennyisége is zavaró, akkor kerülni kell néhány ételt is, például a káposztát, a kelkáposztát, a babot, a hagymát, a fokhagymát, továbbá a rántott, valamint erősen cukrozott ételeket.

    Az ásványi anyagoknak savtalanító szerepük van. Így a tünetek jelentkezésekor a gyomorégéstől szenvedő kismamán igen gyorsan segít a kalcium magnézium tartalmú pezsgőtableta mely a magzatra nézve ártalmatlan.Érdemes lefekvés előtt is ásványi anyag tartalmú készítmény fogyasztani hiszen a savtalanításon túl elősegíti a nyugodt pihenést és megakadályozhatja a láb görcsös összehúzódását is.