Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A cukros üdítők és a metabolikus szindróma

A Circulation (Keringés) című neves szaklap on-line hasábjain 2007. július 23-án megjelent tanulmány szerint a napi több mint egyszeri szénsavas üdítőital fogyasztás megnövelte a káros anyagcsere-elváltozások és a metabolikus szindróma gyakoriságát a középkorú lakosság között.

Dr. Ramachandran Vasan (Bostoni Orvosi Egyetem) – a vizsgálat vezetője – szerint „ a legmeghökkentőbb az volt számunkra, hogy a tanulmány szerint az eredményt nem befolyásolta, hogy hagyományos, vagy light üdítőitalról volt szó. A metabolikus szindróma rizikójának növekedése mindkét típusú üdítő esetén megfigyelhető volt”.

1997 és 2001 között az üdítőitalok fogyasztása két-háromszorosára emelkedett. Ebben az időszakban az üdítők kiszerelése szintén nőtt. Ez a mértékű fogyasztás egy anyagcsere rulett, mivel a vizsgálat bizonyította, hogy az üdítőfogyasztás összefügg az elhízással, és a cukorbetegség rizikójának növekedésével is.

A kísérletben több mint 6000 személy vett részt. Vizsgálták az üdítőfogyasztást és a metabolikus szindróma kifejlődésének gyakoriságát. A metabolikus szindrómát a következő rizikófaktorok közül legalább három vagy több megléte definiálta: megnövekedett haskörfogat, magas vérnyomás, emelkedett triglicerid szint, csökkent HDL- koleszterin szint, emelkedett éholmi vércukorszint.

Az adatok elemzését követően azt találták, hogy azok esetében, akik üdítőital fogyasztása naponta egynél többszöri volt, 48%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki metabolikus szindróma, mint akiknek fogyasztása ennél kisebb mértékű volt. Akiknek a vizsgálat kezdetén nem volt metabolikus szindrómájuk, azokban is 44%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki egyszerre négy az öt kritérium közül, a fenti fogyasztási gyakoriság esetén.

A résztvevők egy kisebb csoportjában – ahol az üdítők típusa is ismert volt – azt találták, hogy az egy vagy többszöri napi üdítőfogyasztás light üdítő esetén 53%-kal, hagyományos üdítő esetén 62%-kal növelte meg a frissen kialakuló metabolikus szindróma rizikóját.

Dr Ramachandran Vasan szerint „a light üdítőkkel kapcsolatos eredmény nem meglepő, annak ellenére, hogy azokban nincs kalória, mivel azok kedvezőtlen hatását (súlygyarapodás, magas vérnyomás) korábban gyerekeken végzett tanulmányok is kimutatták”.

„Ennek pontos magyarázata azonban még nem ismert” – tette hozzá. „Azon személyek, akik üdítőt fogyasztanak, kalóriadúsabban is étkeznek, több telített és transz-zsírt, kevesebb élelmi rostot fogyasztanak”.

A vizsgálat részletei

A fenti vizsgálat egyértelműen bizonyítja a mértéktelen üdítőfogyasztás káros hatásait. Ez nem is csoda, hisz ezek az italok igen nagymértékű savterhelést rónak a szervezetre akár szénsavasak, akár nem. A bennük található finomított cukor és édesítőszerek ugyanis savas bomlástermékekkel bombázzák a szervezetünket, nem is beszélve a további adalékanyagokról, színezékekről, tartósítószerekről.

A fenti kísérlet a metabolikus szindróma kritériumait vizsgálta, mely felelős a szív- és érrendszeri megbetegedésekért, a korai öregedésért és az életminőség romlásáért is. Emellett azonban érdemes megjegyezni, hogy a fenti hatás a csontritkulás mértékét is nagyban befolyásolja, hisz a felhalmozódott szerves savakat a szervezet a csontokban található ásványi anyagokkal próbálja semlegesíteni, kioldva azokat onnan.

Olvasóimnak nem csak azt javaslom, hogy térjenek át a tiszta víz, vagy szénsavmentes ásványvizek fogyasztására, hanem azt is, hogy osszák meg családtagjaikkal és barátaikkal ezeket az információkat.

Dr. Gulyás Tamás