Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ha (új) iskolába megy a gyerek…

…akkor bizony nehéz feladat előtt áll. Gondoljunk csak a beilleszkedés, az ingázás vagy az időbeosztás nehézségeire.

Az iskolakezdés lelki háttere

Az iskolakezdés sosem könnyű, akár kisebb, akár nagyobb gyerekről van szó. Nehezen viselik, hogy vége a gondtalan nyári hónapoknak, és a szünidő utáni vissza vagy bele kell szokniuk a szürke hétköznapokba. Ilyenkor új feladatokkal kell megbirkózniuk, ráadásul az iskolában már nem csak ők lesznek a középpontban, mint ahogy azt esetleg családi körben megszokták. Bátran mondhatjuk, hogy a szeptember egy kihívásokkal teli hónap.

3 tuti tipp a szülőknek

A szülők segíthetik gyerekeiket, hogy lelkileg jobban kezeljék ezt a szituációt:

  • Szülőként mindig viselkedjünk pozitívan, mert a gyerek hozzáállását ez nagymértékben befolyásolja.
  • Nagyon fontos, hogy beszélgessünk sokat a gyerekkel az iskolai élményeiről. Éreztessük vele, hogy bízunk benne, és, hogy hozzánk bármikor fordulhat, ha gondja van.
  • Öreg hiba, ha elkezdjük összehasonlítgatni a saját gyerekünket egy másik gyerekkel. Ezzel csak feleslegesen stresszeljük a gyereket, legyen első osztályos vagy gimnazista. Be kell látnunk, hogy a gyerekek eltérőek: más a teherbírásuk és az érdeklődési körük.
  •  

    Az iskolakezdésnek szerencsére azért van jó oldala is!

    Az első tanítási napok általában nagyon eseménydúsak. A legtöbb gyerekben pedig ott bujkál a kíváncsiság és az izgalom az új környezet és új iskolatársak iránt.

    Beilleszkedés: sosem ér véget

    Az óvodából általános iskolába, onnan pedig középiskolába mennek a gyerekek, tehát egyre nagyobb közösségbe csöppennek bele és egyre több személlyel kell megbarátkozniuk. Meg kell tanulniuk alkalmazkodni, integrálódni a közösségbe és elfogadni az új szabályrendszert.

    Ha a gyermekünk (új) iskolába megy, akkor óriási segítség, ha tudjuk előre, hogy 1-2 barátja szintén oda fog járni. Így egymás támaszai lehetnek, megoszthatják a gondolataikat, következésképpen könnyebben megy majd a beilleszkedés is. Ha eleinte nincs ilyen barátja, de a későbbiekben elkezd szimpatizálni 1-2 gyerekkel, akkor nyugodtan hívjuk át őket magunkhoz, vagy engedjük el velük valamilyen délutáni programra.

    Tudta?

    A hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumot leginkább azoknak a gyerekeknek szokták ajánlani, akik szeretnek és jól is tanulnak, ezen kívül a közösségbe való beilleszkedés sem okoz nekik problémát.

     

    Időbeosztás: az igazán nagy falat

    Nagyon lényeges, hogy a gyermek megtanulja kialakítani a fontossági sorrendet. Tehát délutánonként lehetőleg nincs TV-zés/számítógépezés/stb., amíg el nem készül a házi feladat. Az iskolai akadályok ugyanis csak úgy vehetőek viszonylag könnyedén, ha az a bizonyos napi helyes rutin kialakul. Ehhez hozzá kell szokni. Segítségképpen a tanulósarokba érdemes kihelyezni egy nagy faliórát, hogy tudatosuljon a gyerekben, hogy az időbeosztásnak és a pontosságnak kiemelt szerepe van az életében.

    Ha (új) iskolába megy a gyerek, akkor előfordulhat, hogy a kezdeti időkben gyakran fáradt lesz végzés után. Ilyen esetben a napirendje nem lehet olyan zsúfolt, hogy ne férjen bele egy kis pihenés. Ha apróbb gyerekről van szó, akkor jöhet egy rövidebb délutáni alvás, nagyobb gyerkőcnél pedig egy olyan fél órás pihenő, amikor csak csend honol a szobában. Egy kisebb relaxálás után ugyanis mindenki nagyobb kedvvel veti bele magát a munkába!

    Ingázás: szülőként nem könnyű nem aggódni

    A kisgyermekeket még kísérgetjük az iskolába, de ahogy cseperednek, egyre inkább egyedül járnak be.

    Tudta?

    Dán kutatók megállapították, hogy azok a gyerekek, akiket a szüleik autóval vagy tömegközlekedési eszközzel vittek iskolába, kevésbé teljesítettek jól a koncentrációt mérő teszteken, mint azok, akik gyalog vagy biciklivel jártak suliba.

    Szerencsések azok, akiknek közel van az iskola a lakóhelyükhöz, vagy azok, akik nagyobb testvérrel/osztálytárssal/szomszédgyerekkel együtt tudnak suliba járni. De mik a lehetőségek akkor, ha gyermekünknek önállóan, egyedül kell iskolába mennie?

    Kató Iringó