Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Télen veszélyes a zöldség?

A növényvédő vegyszerek legnagyobb mennyiségben a primőr árukban vannak jelen, így a belőlük készített saláta valóságos „méregbomba” lehet!

Mérges zöldségek

Ki gondolná, hogy néhány szem paradicsom elfogyasztása után méreganyagok tömkelege kerülhet a szervezetünkbe? Ugyanis a növényvédő szerekből visszamaradt, lemoshatatlan vegyi anyagok hormonális, immunrendszeri zavarokat valamint daganatos megbetegedéseket okozhatnak. Ezek a vegyszerek legnagyobb mennyiségben a primőr árukban vannak jelen, tehát a nem idényzöldségekből elkészített saláta valóságos „méregbomba” lehet. Természetesen az sem volna jó megoldás, ha mindennemű zöldséget megpróbálnánk száműzni az étrendünkből, hiszen így fontos tápanyagokat vonnánk meg testünktől.

Megfelelő alapanyagok

A vegyszerek elkerülésének legbiztosabb módja a bio növények fogyasztása; de akkor is jóval kevesebb káros anyag jut szervezetünkbe, ha primőr áru helyett idényzöldségeket, illetve jó minőségű fagyasztott élelmiszereket szerzünk be. E termékek kapcsán felmerülhet némi probléma, hiszen számos üzletben a nem megfelelő tárolás következtében már egyszer felengedett, majd visszafagyasztott zöldségek találhatóak. Ezzel nem csak az élelmiszer élvezeti értéke csökken, hanem fennáll a romlás veszélye is. A fagyott állapotban vegetáló baktériumok ugyanis a hőmérséklet növekedésének hatására igen gyors ütemben szaporodni kezdenek, így az újrahűtött áruban mennyiségük jóval nagyobb lesz. Ennek árulkodó jele, ha a zacskó tartalma teljesen összeáll. Ezeket a darabokat mindig kerüljük, és igyekezzünk megbízható helyen vásárolni!

Téli saláták

A téli hónapokban nem érdemes fejes salátát vagy paradicsomot fogyasztani, hiszen számos ízletes idényzöldség (pl. répa, zeller, cékla, kínai kel, burgonya, lencse, szárazbab, gomba) áll rendelkezésünkre. Az alábbiakban néhány olyan receptet olvashatnak, amelyek fagyasztott vagy télálló zöldségekből könnyen elkészíthetőek és rendkívül ízletesek.

Vitaminsaláta

Hozzávalók: 25 dkg cékla, 15 dkg sárgarépa, 2 dkg torma, 1 dl kefir, 1 ek. olívaolaj, citrom, metélőhagyma, köménymag, só, petrezselyem (Ha tehetjük, neveljünk az ablakpárkányon egy-egy cserépben zöldfűszereket, így mindig vegyszermentes növényekkel dolgozhatunk.)

Elkészítés: A céklát, a sárgarépát és a tormát lereszeljük, összekeverjük kefirrel, olívaolajjal, apróra vágott petrezselyemmel és metélőhagymával. Belefacsarunk kevéske citromlevet, enyhén sózzuk, köményezzük, majd fél-egy órára hűtőszekrénybe tesszük. Tálalás előtt szórhatunk a tetejére aprított metélőhagymát.

Diós répasaláta

Hozzávalók: 750 g sárgarépa, citrom, 4 ek. dióolaj, 2-3 ek. nádcukor vagy méz, só, bors, 75 g dióbél

Elkészítés: A megtisztított, lereszelt sárgarépát összekeverjük 5-6 ek. frissen facsart citromlével, dióolajjal, nádcukorral, majd sót és borsot szórunk rá. A dióbelet durvára vágjuk, beleforgatjuk és a salátát kb. negyed óráig állni hagyjuk. Tálalás előtt citromkarikákkal díszíthetjük.

Lencsesaláta

Hozzávalók: 30 dkg lencse, 2 közepes méretű sárgarépa, 2 kisebb vöröshagyma, 2 főtt tojás, olívaolaj, citrom, só, bors, babérlevél, petrezselyemzöld

Elkészítés: A lencsét néhány órára beáztatjuk, majd enyhén sózott, babérlevéllel ízesített vízben puhára főzzük, leszűrjük és egy citrom levével, valamint néhány ek. olívaolajjal óvatosan összekeverjük. A megtisztított, karikára vágott hagymát és sárgarépát kevés olajon megpároljuk, s ha kihűlt, a lencséhez keverjük. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk; tálalás előtt aprított petrezselyemzöldet szórunk a tetejére. Ha tartalmasabb salátát szeretnénk, keverhetünk hozzá konzervkukoricát is.

Almás zellersaláta

Hozzávalók: 40 dkg zeller, 40 dkg savanykás alma, 1 kávéskanál nádcukor, 1dl tejszín vagy tejföl, 2-3 ek. bio majonéz, só, citrom

Elkészítés: A meghámozott zellert uborkagyalu segítségével vékonyra szeljük, megszórjuk sóval és nádcukorral, belefacsarjuk egy citrom levét, majd néhány órára hűtőszekrénybe tesszük. Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, uborkareszelővel karikákra vágjuk, és a zellerhez keverjük. A tejszínből és a majonézből öntetet készítünk, csipet sóval, cukorral, pár csepp citrommal ízesítjük, majd megöntözzük vele a salátánkat.

Majonézes saláták

Bármilyen konzerv zöldséget (borsó, kukorica, zöldségmix stb.) használhatunk, de főtt tojásból vagy burgonyából is igazán ízletes fogások születhetnek. Az alapanyagok előkészítése (a krumpli és a tojás esetében főzés és szeletelés) után csupán annyi a dolgunk, hogy kikeverjük a mártást. Ehhez tejfölre, bio majonézre és mustárra, nádcukorra, sóra és citromra lesz szükségünk. 4 dl tejfölhöz adjunk kb. 1 dl. majonézt, 1-2 teáskanál mustárt, pár csepp citromlevet valamint ízlés szerint sót, nádcukrot és esetleg borsot.

Az alapanyagokat tetszőlegesen kombinálhatjuk; egyszerűen összeállíthatunk hagymás burgonya-, tojásos krumpli-, vagy répás borsósalátát. Fagyasztott zöldségeket is használhatunk, például párolt brokkoliból és karfiolból kiváló majonézes finomságok készülnek. Amennyiben konzervet használunk, mindenképpen kóstoljuk meg a levét, és ha túlságosan sós, csak nagyon keveset adjuk belőle a salátához!

Kapcsolódó cikkek


» Salátabár