Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Diszlexia segítésére- Meixner módszer

Napjainkban egyre szaporodik a tanulási nehézséggel és magatartászavarokkal küzdő gyermekek száma. A kisiskolás korosztály 4-6 százalékát érinti, azon belül is túlnyomórészt a fiúkat. Ezen belül is a Magyarországon a gyerekek 20%-a küzd olvasásproblémával.

Előző írásunkban már beszámoltunk a diszlexiáról, most pedig a megoldás lehetőségét szeretnénk bemutatni. Hazánkban Meixner Ildikó nevéhez kapcsolódik a diszlexiaprevenciós-, és diszlexiareedukációs terápia bevezetése. Ő dolgozta ki az olvasáspszichológiai és gyógypedagógiai módszereket érvényesítő terápiás rendszert. Elsősorban azoknak a gyerekeknek íródott, akiknek a beszédfejlődése zavart, térbeli tájékozódásuk bizonytalan, formaérzékelésük gyenge, tehát előre megjósolható, hogy olvasás-írástanulásuk nem lesz zavartalan.

Ki volt ő valójában?

Meixner Ildikó gyógypedagógus, pszichológus és pedagógiai szakpszichológus, Földes Ferenc- és Apáczai-díjas, a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetettje. 1951-ben végezte el a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolát, 1963-ban pedig az ELTE pszichológia szakát. A megkésett beszédfejlődés és dyslexia összefüggéseit kutatva dolgozta ki a dyslexiás gyermekek reedukációjára és a dyslexia prevencióra alkalmas módszereket, szemléltető eszközöket és diagnosztikai eljárásokat. Kezdeményezője és vezetője volt a Beszédvizsgáló Országos Szakértői Bizottságnak. Nevéhez fűződik számos speciális osztály beindítása a súlyos dyslexiások, dyslexia veszélyeztetettek számára, továbbá logopédiai 1. osztályok. A tudás és humánum szoros egységében végezte sokrétű munkáját túlnyomórészt a Festetits Utcai Beszédjavító Intézetben. 2000. február 27-én életének 72. évében elhunyt.

Meixner módszer

A terápia alapelve, hogy a fejlesztést azon a szinten kell elkezdeni, illetve folytatni, ahol a gyermek képességei alapján még biztonsággal mozog. A funkciók hierarchikus felépítettsége miatt, az alacsonyabb szintek erősítésével, újratanulásával készíthetjük csak elő a magasabbrendű, bonyolultabb funkciók elsajátítását.

A tananyag kis lépésekre bontva, vissza-visszatérő ismétlésekkel kiegészítve, a fokozatos felépítés elvének megvalósítását szolgálja. A betűtanítás hármas asszociációs kapcsolatának kialakítása (akusztikus, vizuális, beszédmotoros) és annak konzekvens betartása a tanulás során sokoldalú asszociatív megerősítésként szolgál. A Ranschburg-féle homogén gátlás kialakulásának megelőzése is komoly szempont az oktatás folyamán. A gondolkodás merevségének, letapadásának elkerülése, megelőzése is fontos célként jelenik meg. Nagy hangsúlyt fektet a gyermek pszichés, önbizalmi megerősítésére, így a pedagógus csak pozitív visszacsatolást, fejlesztő értékelést alkalmaz végig a tanulási folyamat során.

Az olvasás tanítás lépései:

1. Betűtanítás:

2. Összeolvasás tanítása:

3.Szavak olvasása szótípusok alapján:

Mondatok olvasása:

Szövegek olvasása:

Az olvasástanítással párhuzamosan de késleltetve ütemezve kezdődik el az írástanítás. Az írás előkészítésének, a motoros képességek fejlesztésének, kiemelt szerepe van. Ma már a módosított Közoktatási Törvény is biztosítja a törvényi lehetőséget, hogy a tanulási nehézséggel küzdő, illetve a sajátos nevelési igényű gyermekek hozzájuthassanak a fejlődésükhöz nélkülözhetetlen, számukra legalkalmasabb oktatási-nevelési ellátáshoz.

Meixer-módszer alapján tanító iskolák

Molnár u. 4. Tel.: 369-2148.

Mezőkövesd út 10. Tel.: 203-1580.

Huba u. 6. Tel.: 359-2249.

Metró u. 3-9. Tel.: 403-06-07.

Kisviola u. 44. Tel.: 282-9483.