Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mikor menjünk napra? – egy újabb mítosz dőlhet meg

Az egészség szempontjából a legiskolázatlanabb emberek is tudják, hogy a dél körüli 2-3 órás időszakban kerülni kell a napot. Ez az ajánlás azonban úgy tűnik hamarosan az ellenkezőjére fog változni.

Tudjuk, hogy a dél körüli időszakban hamar leégünk. Tudjuk, hogy a túlzott napozás az UV sugárzás miatt bőrrák (melanoma malignum) kialakulásához vezethet.

Azt is tudjuk, azonban hogy szervezetünk a napfény segítségével állítja elő a D-vitamint, ezért szükségünk van a napfényre, és az egész napi irodában eltöltött idő kifejezetten káros ebből a szempontból.

A bőrrákos esetek száma a figyelmeztetések ellenére növekszik, ellenben az összlakosság D-vitamin szintje alacsony. A D-vitamin hiánya a csontritkulás mellett felelőssé tehető több tumorfajta (főként az emlő, prosztata, vastagbél és petefészek) kialakulásáért.

Ezek száma minél távolabb vagyunk az egyenlítőtől, annál magasabb. Egy 107 országra terjedő vizsgálat szerint, az UV-B sugárzás mértékével fordított arányban áll az emlőrákos esetek száma.

Míg Izlandon évente 100.000 lakosra 90 rákos eset jut, addig a trópusokon ez a szám csak 25 (kevesebb, mint a harmada). Egy kanadai vizsgálat szerint a magasabb D-vitamin szint csökkent áttétképződéssel jár.

Akinek magas (30-50ng/ml) a D-vitamin szintje, annak 50%-kal kisebb az esélye, hogy kialakuljon nála tumoros megbetegedés. Hangsúlyozni szeretném azonban, hogy nem a kialakult betegség visszafordításáról, hanem megelőzéséről van szó.

A fentiek egy eléggé tudathasadásos állapothoz vezethetnek. Most akkor menjünk napra vagy sem? Az egész témát egy nemrég megjelent norvég tanulmány, melyet az Oslói Rákkutató Intézet Sugárbiológiai tanszékén végeztek, képes megmagyarázni…

Forrás: At what time should one go out in the sun? Advanced Experiments in Medical Biology 2008; 624: 86-88

A cikk írói szerint a legtöbb D-vitamin előállítására a legkisebb melanoma kockázatot jelentő időszak pont a dél körüli időszak. Dél körül magasabb ugyanis az UV-B (280-320nm) sugárzás mennyisége, ami a D-vitamin előállításához szükséges, míg délután az UV-A (320-400nm) sugárzás a magasabb, ami a melanoma kialakulásáért felelős.

A képhez hozzátartozik, hogy a D-vitamin előállításához 20 perc déli napfürdő elég (a kaukázusi típusú, fehér bőrű embereknek) tehát pont annyi, amitől még éppen nem égünk le. Ez alatt az idő alatt azonban legjobb, ha testfelületünk nagy részét éri a nap.

A melanoma kialakulásához ellenben hosszabb időszakokat kell eltölteni a napon, főleg a magas UV-A sugárzás idején. …és ezt az öreg tanácsra hallgatók, meg is teszik a „nem veszélyes időszakban”.

Tehát ne féljünk a déli naptól, de ne is vigyük túlzásba azt! Javasolom, hogy amíg lehet, ebédszünetben szakadjanak ki beüvegezett, befalazott irodáikból és élvezzék a napfürdőzés áldásos hatását!

Dr. Gulyás Tamás